Bulharsko – co vidět a co navštívit? Tuto zemi známe díky 378 km dlouhému pobřeží se širokými plážemi pokrytými zlatavým pískem omývaným modrými vodami Černého moře. Přestože dovolená v Bulharsku bývá synonymem levné dovolené v přímořském letovisku, tato jedna z nejlevnějších evropských riviér může nabídnout mnohem více než Zlaté písky a Slunečné pobřeží. Thrácké budovy, byzantské pevnosti, kláštery vytesané do skály a legendární mysy – poznejte s námi ta nejkrásnější místa a největší zajímavosti Bulharska!
Slunečné pobřeží
Slunečné pobřeží své jméno rozhodně nezískalo náhodou. Nejrozvinutější turistická oblast v Bulharsku v zálivu Nessebar se pyšní zlatými plážemi s až 300 dny slunečního svitu ročně! 8 km dlouhá, dunami chráněná a mírně se svažující pláž je ideálním místem pro aktivní i odpočinkovou relaxaci. Můžete se tady vyhřívat na slunci, koupat se v moři a provozovat všechny druhy vodních sportů (tj. Potápění, windsurfing a plachtění). Středisko má kolem 600 rekreačních zařízení různých kategorií a 400 restaurací, kde se podávají pokrmy z celého světa. Hotely nabízejí spoustu zábavy, včetně aktivit pro děti. Ve městě je také několik rodinných aquaparků a zábavních parků (například Action Aqua Park nebo Kuban Aqua Park, který se nachází v centru Slunečného pobřeží).
Po setmění se Slunečné pobřeží promění v kout bulharské riviéry pulzující energií, plný světel, hudby a večírkového shonu. Na každém kroku najdete bary, diskotéky a noční kluby. Koneckonců, městu se nezačalo říkat východoevropské Las Vegas bezdůvodně. Co vidět na Slunečném pobřeží? V samotném městě, které je typickým prázdninovým letoviskem, se nenacházejí žádné historické budovy. V celém regionu o ně ale rozhodně není nouze. Pokud vás zajímá poznávání památek a poznávání bulharské kultury, rozhodně byste měli navštívit historický Nesebar nebo Sozopol. Jejich návštěva je opravdovou lahůdkou pro ty, kteří hledají stopy zašlých dob.
Naše zkušenost a návod na dovolenou na Slunečném pobřeží bez cestovky >>
Nesebar
V Nesebaru není třeba památky hledat. Toto městské muzeum je jednou velkou památkou. Bulharské letovisko je staré přes 3 200 let – je to jedno z nejstarších evropských měst. Starověcí Thrákové, Řekové, Římané, Turci se do jeho historie (a do jeho krajiny) nesmazatelně zapsali … Co tady po nich zbylo? Starověké obranné zdi – ještě před 1500 lety četné kostely a baziliky z různých období (kostel Krista Pantokratora ze 13. století). Kromě toho můžete vidět řecké a římské opevnění, domy staré několik set let i ty z 18. století, větrný mlýn a další zajímavé památky. Nesebar … je také nazýván perlou Bulharska. Od roku 1983 je na seznamu světového dědictví UNESCO.
Město je rozděleno na dvě části: starý a nový Nesebar. Nový Nesebar je moderní turistické centrum. Staré město se nachází bokem, na malém skalnatém poloostrově, zařezaném do Černého moře, spojeného s Novým Nesebarem úzkou šíjí s pevninou. Celé město má dobré dopravní spojení s okolním. Sluneční pobřeží je jen 2 km daleko.
Nejlepší hotely v Bulharsku s aquaparkem >>
Sozopol
Město řeckého boha světla a umění – Apollóna – Město spásy. Sozopol má v sobě božský prvek, který můžete v teplém letním odpoledni zažít při vychutnávání kávy nebo šopského salátu na terase některé z přímořských restaurací. Přestože Nesebar získal titul perly Černého moře, nejstarší bulharské město Sozopol je považováno za mekku umělců a fotografů a také za oblíbené letovisko samotných Bulharů.
Nadšenci archeologie a historické architektury nebudou při návštěvě města zklamáni. Stačí překročit práh místního Archeologického muzea a Galerie umění, nebo se vydat na procházku úzkými uličkami po trase kostela. Mezi sakrální stavby patří kostel z 15. století sv. Matka Boží, jejíž stěny zdobí ikonostasy makedonských sochařů. Vyplatí se také zajít do kaple sv. Zosyma. Nesmíte vynechat ani architektonický a historický komplex nazvaný Jižní zeď. Je z něj nejlepší vyhlídka ve městě. Milovníci rušných přímořských letovisek a nočního života, ocení zejména severní část města.
Ubytování na pobřeží Černého moře >>
Plovdiv
Pohádkové výhledy lze obdivovat nejen za sedmi horami, na nich to může být stejně krásné. Chcete-li se o tom přesvědčit, musíte navštívit Plovdiv, který se nachází mezi malebnými kopci, na dvou březích řeky Maritsa. Je to druhé nejlidnatější město v Bulharsku a třetí nejstarší město v Evropě. Plovdiv se nachází v centrální části Bulharska. Je vzdálený 130 km od hlavního města země – Sofie, ze které se tam dostanete přímo autobusem. Do městasedmi hor se můžete také dostat jak vlakem z různých částí země, tak i letadlem. Mezinárodní letiště Plovdiv je čtvrtým největším letištěm Bulharska, pokud jde o množství odbaveného provozu. Funguje jako náhradní letiště pro letiště Sofia.
Booking.comPlovdiv byl osídlen již před prvním tisíciletím před naším letopočtem. Makedonci, Římané, Góti, Hunové, Turci a Slované zanechali ve zdejší oblasti nesmazatelné stopy své přítomnosti. Dodnes zde můžete obdivovat památky z dávné minulosti, například stále aktivní amfiteátr, římský stadion, starobylé ruiny, turecké lázně nebo mešitu Dzhumaya Jamyy. Dalšími zajímavostmi v Plovdivu jsou: kostel svatých Konstantina a Heleny a archeologické muzeum (se slavným pokladem Thráků z Panagiurishty). Návštěva Plovdivu je multikulturní dobrodružství! Město je také významným ekonomickým, vědeckým a kulturním centrem, sídlí tady hned 5 univerzit.
Objevte historii města Plovdiv >>
Belogradčik
Česko má Adšpach a Bulharsko Belogradčik. Ohromující místo nedaleko hranic se Srbskem (má rozlohu přes 10 000 m2) je skalním útvarem, který tvoří jedno z nejkrásnějších skalních měst na světě. Kamenné labyrinty, místy až 200 metrů vysoké, skrývají opravdové poklady kultury i přírody. Na severním svahu hor leží na úpatí majestátní skalní stěny hrad Kaleto. Krvavé bitvy ani časté střídání majitelů neovlivnily stav opevnění – stále patří k nejlépe zachovaným bulharským pevnostem. Architektura hradu na pozadí skalnatých kopců – zejména za svitu měsíce – vypadá jako připravená scéna pro promítání Tolkienova Pána prstenů.
Pohled na hvězdy zaručuje návštěva místní astronomické observatoře. Cestu na počátek dějin zase výlet hluboko do jeskyně Magura, zdi slavné jeskyně zdobí obrazy z dob před 12 tisíci let před naším letopočtem. Vlhký interiér jeskyně dnes mimo jiné slouží jako skladovací sklep na víno sycené přírodou, vyráběné podle klasické francouzské receptury.
Vydejte se do Bulharských skal >>
Rilský klášter
Na úpatí pohoří Rila, v nadmořské výšce 1 147 m n. M., mezi hlubokými lesy se skrývá nejzajímavější bulharská stavba – klášter Rila. Je to největší a nejslavnější klášter v Bulharsku, ohromující posvátná památka zapsaná na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Pro Bulhary je to skutečný národní klenot a hlavní náboženské místo v zemi, 120 km od hlavního města Sofie. Je to symbol odporu vůči tureckému zotročení a je také symbolem národního znovuzrození. Klášter založil v 10. století mnich Ivan z Rily asi 4 km od nynější polohy. Současnou podobu dostala budova až v 19. století. Tehdy díky velkorysým darům bulharské společnosti vznikl impozantní klášterní komplex, který dodnes imponuje návštěvníkům z celého světa.
Srdcem kláštera Rila je kostel svaté Matky Boží, zdobený pohádkově barevnými freskami. Chrám je také zdoben obrovským ikonostasem vytesaným do dřeva. Kromě toho jsou v jeho prostorách dvě muzea. V jednom z nich můžete obdivovat dřevěný Rafaelův kříž vytesaný jehlou místním mnichem. Ukazuje 104 scén převzatých z Bible se 650 miniaturními figurkami o velikosti zrnka rýže. Na nádvoří kláštera je také slavná Chrelinská věž, vysoká 23 metrů a sestávající ze 6 pater. Klášter je obklopen obrovskými hradbami vysokými 24 metrů. Přestože z komplexu vypadají jako pevnost, do které se těžko dostanete, nemusíte utratit jediné leva, abyste se dostali dovnitř.
Ubytování ve stínu kláštera >>
Veliko Tarnovo
Jedno z nejstarších měst v Bulharsku a symbol bulharské nezávislosti a státnosti se nachází na severním úpatí pohoří Stara Planiny, uprostřed kopců propletených řeky Jantry. Pokud jde o město se jménem, které kombinuje slovanské slovo znamenající „trn“ a přívlastek „velký“, Veliko Tarnovo zaujme staletou historií a majestátními budovami. Historie města sahá až do doby bronzové. V průběhu let bylo thrácké osídlení obsazeno Římany, Byzantinky a Turky až do vítězného osvobození na konci 18. století.
Ruiny středověkého hradu a pravoslavného kostela dominují městu na kopci Tsarevets. Další kopec, majestátní Trapezica, zdobí pozůstatky 17 kostelů a ruiny pohřebních kaplí. Cestou na vrcholy míjíte malebné obytné budovy z přelomu 18. a 19. století. Během návštěvy města stojí za to zajít na Velikyyrnovskou univerzitu, jednu z nejvýznamnějších bulharských univerzit, nebo do Muzea bulharského národního obrození a Ústavního shromáždění.
Mys Kaliakra
Říká se, že vznikl božským zásahem pro sv. Nicolase – když utíkal před Turky a najednou došel na hranici pevniny, sám Bůh mu pod nohama vytvořil skály. Podle legendy je rezavá barva skal výsledkem hrdinského činu 40 bulharských panen, které se v obraně ztráty cti raději vrhly do hlubin moře, než aby se staly obětí Turků. Ačkoli se to neví určitě, jistotou je že mys Kaliakra je nejromantičtější částí Bulharska.
Mys Kaliakra se nachází několik kilometrů od města Kavarna. Ve skutečnosti jde o přes dva kilometry dlouhý poloostrov, tvořený monumentálními, téměř kolmými skalami, dosahujícími výšky někdy i 70 m nad mořem. Strmé útesy visící nad vodní hladinou odpovídají kráse místních jeskyní, malebnému kaňonu a jedné z nejkrásnějších pláží Bulharska, ukryté v majestátním zálivu Bolata. Na mysu Kaliakra se můžete opalovat na zlatém písku nebo se procházet mezi vápencovými a pískovcovými skalami, jakož i ruinami obranných zdí a římských lázní. To vše na pozadí výhledů na tyrkysové vody Černého moře, ve kterém – pokud budete mít štěstí – můžete spatřit delfíny.
Ubytování na pobřeží Černého moře >>
Sofie
Když řekneme Sofia, často si představíme omšelé, špinavé paneláky s několika restaurovanými památkami a komunistickou minulostí, která je tady stále cítit a vidět. Dnešní hlavní město Bulharska si ale ve skutečnosti plně zaslouží označení „Paříž východu“. Toto město dýchá zelení. Má široké zelené bulváry a 2500letou historii. Skrývá řadu památek: mnoho kostelů, mešit a největší synagogu na Balkáně, stejně jako mnoho raně středověkých kostelů, z nichž nejzajímavější je kostel sv. Jiří ve 4. století římská rotunda. Okouzlující jsou mansardové činžáky ve stylu vídeňské secese a budova lázní (bohužel uzavřená).
Sofie je také městem relaxace a zábavy. Může se pochlubit překonáním světového rekordu v hodování. 3 000 lidí ze Sofie sedělo v centru města u stolu měřícího téměř 380 metrů a vypilo 500 litrů rakie. Určitě stojí za to ji vyzkoušet, je to národní alkohol Bulharů, stejně jako ochutnat místní kuchyni, považovanou za jednu z nejzdravějších na světě. Bulhaři rádi hodují, poslouchají hudbu a užívají si života. O víkendech vyráží do ulic celé rodiny, aby společně poobědvali v jedné z místních restaurací. Stojí za to využít jejich legendární pohostinnosti a přinést domů alespoň kousek jejich optimismu a lehkosti.
Ubytování v hlavním městě Bulharska >>
Varna a Bulharská riviéra
Bulharsko má nejen svou Paříž východu (Sofii), ale také svou riviéru. Na pobřeží Černého moře se nachází řada měst, která lákají návštěvníky malebnými plážemi, nádhernou přímořskou krajinou, historickými památkami nebo skvělými podmínkami pro vodní sporty. V severní části bulharské riviéry dávají turisté přednost klidu, protože jsou zde menší a klidnější místa. Turisté hledající zábavu nebo možná zapomnění by se měli ubytovat na jihu pobřeží.
Naše dojmy, pocity a zážitky z Varny si můžete přečíst tady >>
Hlavním městem zábavní části pobřeží je Varna – centrum kulturního i nočního života. Téměř všechny atrakce města se nacházejí v Přímořském Parku, jednom z největších evropských parků vytvořených lidskou rukou. Každý návštěvník si nepochybně najde něco pro sebe, protože toto místo spojuje kulturu, přírodu, sport a historii. Najdete zde akvárium z počátku 20. století, fontány, kasino, delfinárium, muzeum i zoo … vše ponořené do zeleně a zastíněné korunami stromů.