Nedaleko Krnova, přímo na hranici s Polskem leží ne příliš známý zámek Linhartovy. Zrekonstruovaný a doslova zářící do krajiny, obklopený rozlehlým parkem se vzrostlými stromy láká své návštěvníky nejen svou vznešeností, ale je uvnitř je doslova nasátý uměním a pohádkami.
V srdci malebného slezského venkova kolem říčky Opavice se nenápadně schovává majestátní zámek Linhartovy. Samotná poloha zámku je taky jednou z rarit tohoto místa. Po rozpadu Rakousko-Uherska a při zakreslování nových státních hranic zůstaly zámecké pozemky rozděleny mezi Česko a Polsko. Na naší straně zůstal zámek a část parku, na druhé straně řeky Opavice pak leží další další pozemky spolu se zámeckou oranžérií. O polskou část se bohužel nikdo v současnosti nestará.
Vlastně i zámek Linhartovy byl dlouhou dobu prakticky ruina. Ustál téměř bez následků dvě světové války, ale z požáru v roce 1943 se vzpamatovával dlouhá desetiletí. Prakticky až do roku 2000, kdy vzbudil zájem místních zastupitelů, dobrovolníků a následně i současného pana kastelána, kteří jej začali postupně, nejdříve na své náklady a následně z dotací, opravovat.
Největší rekonstrukcí pak zámek prošel v posledních třech letech, kdy byl dokonce pro veřejnost zavřený. A nyní od roku 2023 jej tedy můžeme znova obdivovat v celé jeho kráse. Zámek Linhartovy totiž představuje nádhernou ukázku barokního a renesančního stylu a je úžasné, že se jej takto krásně podařilo obnovit.
Co všechno zámek Linhartovy nabízí?
Z venčí svítí žlutě do dáli, na čtvercovém nádvoří vás zase fascinuje čistota bílé barvy. Zámek Linhartovy je krásnou stavbou a byla by škoda, kdyby i nadále zůstával ladem a bez života. Proto je moc dobře, že se z něj v poslední době stává oblíbené kulturní centrum. Koncerty, vernisáže nebo divadla tady stojí za to navštívit, i kdyby jen kvůli té nádherné zámecké atmosféře, která na vás dýchá za každým rohem. Plán akcí si můžete prohlédnout tady.
Na přání je možné si objednat i svatbu na zámku. Ta je vždy nezapomenutelným zážitkem pro novomanžele i hosty. A můžete si dokonce vybrat, jestli ji chcete uspořádat v rytířském sálu, na nádvoří nebo v zámeckém parku.
V zámku samozřejmě také probíhají komentované prohlídky pro veřejnost, díky kterým se dozvíte nejen mnoho zajímavostí o historii zámku, ale zjistíte co všechno se muselo pro Linhartovy udělat, aby získal takovou podobu jakou má dnes.
Ráj papírových soch
Největším překvapením a zároveň lákadlem zámku jsou papírové sochy výtvarníka a zároveň kastelána zámku Linhartovy, pana Jaroslava Hrubého. Všechny figuríny na zámku vystavené jsou v životní velikosti a vypadají jako by ožily z nějaké pohádkové knížky. V hodovní síni probíhá hostina, služebnictvo šlechtě přináší na stůl všemožné dobroty. V tanečním sálu zase vyhrává kapela a dvorní dámy spolu s vznešenými muži tančí. V další místnosti zase probíhá napínavý pistolnický souboj. Všechny tyto postavy vás jakoby vtáhnou do minulosti tohoto zámku. Navíc jsou veselé, barevné a děti je milují.
Papírové sochy pana Hrubého se na zámku Linhartovy objevovaly už v minulosti. Byli to spíše pohádkové postavy jako Maxipes Fík a Káťa nebo Štaflík a Špagetka. To že pohádkové bytosti nahradili spíše dobové postavy na kouzlu tomuto zámku neubírá, ale naopak přidává. Však i nyní na ně můžete při prohlídce narazit, jen nebudou z papíru. Třeba takový keramičtí čerti a hastrmani výtvarníka pana Kutálka nebo dřevěné divadelní loutky rozhodně rozzáří nejedno dětské oko a o pohádkový dojem ze zámku rozhodně nepřijdete.
A když už si naplánujete pohádkový výlet do zámku Linhartovy, na chvilku se ve zdejším kraji zdržte a vydejte se po pohádkové stezce Ke Krtečkově studánce, která leží jen o pár kilometrů dále.