fbpx
Wisla a její medvědi
Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety

Wisla a její medvědi

Co má společného oblíbené polské město Wisla s medvědy? Nejen, že medvěd balancující na balónu je oficiálním maskotem tohoto horského městečka, ale v posledních letech tady vznikla dokonce celá stezka věnovaná těmto roztomilým chlupáčům.

Najděte si ubytování ve Wisle >>

Město Wisla je jedno z nejpopulárnějších středisek polských Beskyd. Z České republiky je to tady jen, co by kamenem dohodil a to doslova. Stačí přejít pár beskydských vrcholků a ocitnete se v Polsku ani nevíte jak. V okolí se nachází nejen množství dobře značených turistických stezek, ale třeba i přehrada. Takže není divu, že při procházce tímto krásným horským městem nerážíte na česky mluvící krajany doslova na každém kroku.

Obnovená medvíďata

Jak vůbec vznikla myšlenka na spojení Wisly s medvědy?

Všechno to začalo nevinně už v letech 1960 – 1961, kdy, kehdejší správce Městské zeleně viděl sochu milého medvěda v Německu a ta se mu líbila natolik, že chtěl mít v parku podobnou. Proto se rozhodl neváhat a její zhotovením zadal místnímu sochaři – Jerzymu Szarcovi. Bylo tak vytvořenou sousoší, které pravděpodobně znázorňovalo medvědici se dvěma mláďaty.

Jenže po nějaké době byli dva menší medvědi stojící vedle velkého medvěda na kouli ukradeni. Naštěstí byl a je medvěd na kouli tak populární, že nejen že v roce 2018 byly k tomuto originálu znovu doplněni dva menší medvídci, ale celý tento kamenný kamarád se stal symbolem města Wisla.

Wisla a medvídci
Zdroj: město Wisla

A aby toho všeho nebylo málo, nejen že se vrátili na místo k původnímu medvědovi i dvě medvíďata, v centru města v roce 2017 získala své místo další socha medvěda na kouli. A pak další a další a kdo ví, časem jich přibyde ještě víc.

Wisla a Medvědí stezka

Medvídci ve Wisle rostou pomalu jako houby po dešti. Najdeme je na těch turisticky nejvýznamnější místech města. A pokud je spojíme, vznikne nám 16,4 km dlouhá stezka. Tato Medvědí stezka, jak se i jmenuje, zároveň ukazuje největší turistické atrakce města. Kamenní medvědi se totiž nacházejí ve Wisle v blízkosti zajímavých míst. Pokud si stezku projdete celou, nejen že strávíte čas aktivně na čerstvém vzduchu, ale zjistíte i něco o historii, sportu a přírodě tohoto města a ochutnáte místní speciality.

Medvěd u promenády

A pozor, všichni medvědi nejsou stejní. Každý medvěd na sebe bere jinou podobu, podle toho, kde je umístěn. Na stezce budeme moci mimo jiné spatřit třeba i medvěda sedícího s lyžemi v tlapách, medvěda snažícího se odvalit velké kolo auta nebo třeba medvěda s rybou.

Kde medvědy ve Wisle najít?

Trasa stezky se v současné době skládá z devíti bodů:

  1. Medvěd s cestovní brašnou u vlakového nádraží
  2. Medvěd na balonu na promenádě
  3. Medvěd s medvíďaty v parku Sv. Kopczyński
  4. Medvěd s lyžemi u horní stanice lanovky Skolnity Wisła Ski & Bike Park
  5. Medvěd s horkou čokoládou u kavárny Mount Blanc
  6. Medvěd u chaty Olimpijczyka Jasia i Helenki
  7. Medvěd s pneumatikou v moto parku Pod Pyramidou
  8. Medvěd u centra Edukacji Ekologicznej
  9. Medvěd s rybou u vodopádu

Spojnice jednotlivých bodů s medvědy není přesně daná. Takže je jen na vás, jak využijete vlastní čas jestli si „ulovíte“ všechny kamenné medvědy najednou nebo postupně. Každopádně se necháme překvapit, kolik a kde se jich do budoucna ještě objeví.

Polská Ustroň s dětmi >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *