Geocaching – tip na výlet mimo turistické stezky

Geocaching, mnozí už o něm něco slyšeli, někteří jej provozují, ale je plno z nás, kteří neví co to je. My volíme geocaching vždy, když chceme poznat zajímavé místa mimo turistické stezky. Je to skvělý tip na výlet na utajená místa, která po většinou znají jen místní a my bychom se o nich jen těžko dozvěděli.

Co to je Geocaching?

Je to vlastně taková hra, ke které potřebuje ideálně alespoň chytrý telefon s připojením na internet (ale jde to i bez něj). Nejdříve je potřeba se zaregistrovat na stránkách www.geocaching.com (jsou i v češtině) a polovinu práce tak máte hotovou. Principem je, že si na mapě „keší/kešek“ ve svém mobilu nebo na počítači najdete tu, kterou chcete najít a jednoduše se za ní vydáte. Pomůže vám aplikace v mobilu nebo nebo jakákoliv navigace, do které zadáte GPS souřadnice cíle, které u popisu keše najdete.

Co je to keška?

Navrh bez nazvu 12 e1583949724294

Keška je vlastně nějaká schránka nebo krabička ukrytá na zajímavém místě nebo na místě s nějakým poutavým příběhem, o kterém by jste se jinak jen těžko dozvěděli. A co vlastně taková schránka ukrývá? Nikdy v ní nechybí „logbook“ = knížečka, sešit nebo jen papírek, na který napíšete datum své návštěvy a svou přezdívku, pod kterou jste se zaregistrovali do webové aplikace www.geocaching.com. Takže na lov si vždy noste s sebou propisku nebo tužku, někdy v krabičce je, ale někdy taky chybí. Stejný zápis pak provedete i v aplikaci Geocachingu. A hotovo, na mapce se vám na místě kešky zobrazí usměvavý smajlík. Toto je celé tajemství hry.

Typy kešek

Snimek obrazovky 2020 03 11 v 19. 31. 43 1024x550 1
  • tradiční (zelená)= klasická keška, která vás zavede rovnou do cíle. Je nejběžnější, nejjednodušší na pochopení a také nejoblíbenější
  • mystery (modrý otazník) = u této kešky sice naleznete v jejím popisu na internetu GPS souřadnice, ale samotnou krabičku už ne. Souřadnice GPS musíte uhodnout. V popisu kešky pak najdete návod, hádanku nebo kvíz, podle kterých souřadnice úkrytu zjistíte. Luštíte záhadu 🙂
  • multi (oranžová) = tato keška opět nemá v popisu na internetu GPS souřadnice, ale určitě je nutné se na toto označené místo vydat. Jsou to totiž souřadnice výchozího bodu, na kterém naleznete nápovědu, která vás zavede na další místo. Z druhého místa se pak dostanete na další a další a krabička s logbookem vás bude čekat až na úplném konci. Tyto keše vás většinou provedou třeba po zajímavých místech v parku, nebo třeba po městě mezi domy se stejnou architekturou, mají své kouzlo.
  • earth (globus) = keška má své GPS souřadnice, ale na konci chybí krabička s logbookem. Pro zalogování (potvrzení, že jste ji našli) musíte splnit úkoly vypsané v popisu kešky. Většinou to bývá důkaz formou pořízení fotografie místa, ale není pravidlem. Cílem earth kešky je naučit vás něco o naší planetě a její geologii.

Typů keší je mnohem více, ale pro začátek stačí tyto základní. Pokud budete mít nějaké otázky, klidně to můžeme probrat v uzavřené facebookové skupině „Výlety a cestování s dětmi“

Velikost a obtížnost

Navrh bez nazvu 11 e1583949780909

Pro usnadnění hledání keší na konečných souřadnicích slouží nejen nápovědy a fotografie místa úkrytu, ale i uvedení velikosti. Mohou mít mikro velikost (např. krabička od foto filmu) nebo to budou velké i několika litrové nádoby. Je dobré vědět co vlastně hledat. A obtížnost je taky hodně důležitá, ukazuje nám jestli se za keší vydáme snadnou procházkou nebo se po nás bude chtít, abychom při jejím lovu lezli po stromech, brodili se potokem nebo slaňovali po skále. Ano i takové existují a budete se divit, mají své příznivce.

Kde se tady kešky vzaly

Když se podíváte na mapu keší, zjistíte, že jich jsou doslova milióny po celém světě. Kde se tady vzaly? Jednoduše, sami lovci kešek je vymýšlí, zakládají a starají se o ně. Kdo ví, třeba znáte nějaké krásné místo nebo místo s příběhem, na které chcete upozornit a založíte si pak někdy v budoucnu kešku i vy.

Hon za pokladem

Kešky hračky

Celý Geocaching zní zajímavě, ale zároveň i hrozně složitě a přetechnizovaně. To přece může bavit dospělé, ale děti určitě ne. Velký omyl. Prozradíme vám tajemství, u nás doma se slovo Geocaching nepoužívá. Hře říkáme „Lov pokladů“ a děti ji milují. Snažíme se naplánovat lov takových kešek, které budou pro děti dostatečně zajímavé, v lehčím terénu a ideálně aby nebyli velikosti mikro. Pokud má finální krabička jen trošku větší velikost, bude se v ní s největší pravděpodobností skrývat opravdový poklad – sběratelské kartičky, drobné hračky nebo cokoliv dalšího. Děti si mohou něco z toho za odměnu vzít, ale pak tam musí nějakou svou hračku dát. Je dobré si před lovem doma nějaké hračky nasbírat a vzít na cestu s sebou.

Další způsob jak děti při lovu zabavit je, nechat je hledat krabičky. Podle nápovědy v popisu keše na internetu zjistíte, jestli je poklad na stromě, pod kamenem nebo třeba v plotovém sloupku, ale samotné odhalení už nechte na dětech. Budou se předhánět, kdo krabičku objeví první.

A toto rozhodně není vše. Geocoiny, eventy, travelbugy a mnoho dalšího o čem se dá mluvit. Hlavně pozor, hra je návyková. Pokud si ji jednou vyzkoušíte a naleznete pár keší, chytne vás a budete se těšit na další a další výpravu za lovem pokladů.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář