fbpx

About

Jsme obyčejná rodinka se 4 dětmi. Bydlíme na ostravsku v menším rodinném domečku se zahradou, splácíme hypotéku i auto. Náš život je úplně běžný. Táta chodí do zaměstnání a máma na rodičovské. Lišíme se jedině v tom, že trávíme hodně času spolu a nebojíme se vyrážet často za poznáním do končin blízkých i vzdálenějších.

Cestování je totiž úžasná věc. Nejen že při něm máme pocit svobody (unikáme z každodenního stereotypu), ale zároveň se bavíme, poznáváme nové věci, sportujeme a hlavně to všechno děláme spolu.

Při každé své cestě víme přesně kam míříme, jak se tam dostaneme, co nás tam čeká a kolik za to všechno zaplatíme. I když vždycky to tak nebývalo, ale se 4 dětmi a občas i psem je příprava nutná. A taky, nebudeme si nic nalhávat, je pro nás důležité, aby nás jedna cesta finančně nevyždímala natolik, aby jsme pak zbytek roku museli sedět doma.

Aktuálně vyrážíme za výlety minimálně 2x do měsíce a na dovolenou 2-3x do roka (samozřejmě bez cestovky).

O zážitcích z našich dovolených si můžete přečíst tady

Ještě před pár lety to tak ale nebylo…

Žili jsme jen prací a dětmi, kroužky, školka, nákupy, sem tam bazén nebo dětské hřiště. Veškeré procházky končili na zahrádkách restaurací a víkendy touláním se po nákupních centrech. Kolikrát jsme i několik měsíců nevystrčili paty z města.

A proč? Ani nevíme. Nějak jsme se zasekli ve stereotypu, nežili jsme, jen přežívali. Navíc neustálá výmluva na každém kroku: „Nemáme peníze.“

Jednoho dne jsem se probudili a zjistili, že takto nechceme žít. Nic nás nebavilo, neměli jsme chuť se ani do ničeho pouštět. Navíc jsme byli v té době opravdu bez peněz. Potřebovali jsme změnu a to rychle. Ale nejdříve dovolenou, aby jsme si odpočinuli, nabrali síly a utřídili myšlenky. A pokud možno dovolenou, za kterou nebudeme muset nic platit.

Proto nás napadlo zůstat doma a vyrážet každý den na výlety, pak se zase vracet. Jídlo vždy vezeme sebou. A teď otázka kam vyrazit. Ne všechny turistické cíle jsou bezplatné, navíc ty hlavní v Beskydech a Jeseníkách už známe a nenavštívili jsme je jen jednou.

Kam vyrazit, když už jsme všechno viděli?

Velký omyl! Neviděli jsme a nepoznali v okolí skoro nic. Ty nejzajímavější a nejkrásnější místa nečelí náporům turistů a nejsou masově propagované. Najít je nás stálo hodně sil a hodin a hodin v mapách, knihách, videích, webech a dalších místech. Nikdo nám na ně nedal žádnou mapu ani návod na cestu. Nevěděli jsme ani, že existují a hledat něco, o jehož existenci nemáte tušení, je hrozně těžké.

Navíc ostravsko neobklopují jen Beskydy a Jeseníky, ale také Poodří na jihu a Polsko (polské Slezsko) na severu.  A hlavně o polském Slezsku, byť je to blízko, se shání informace nejhůře. Přitom je tam tak krásně, množství hradů, zámků, zoologických a botanických zahrad, národní parky, jeskyně, muzea, skanzeny a neskutečné množství zábavních parků.

Začali jsme kratšími výlety, pročistili si hlavy, urovnali si, co v životě chceme. Oba změnili své zaměstnání, tak aby jsme mohli být více spolu a pořídili si psa vyžadující pohyb, jako takový motor nutící nás nezakrnět a opět nezabřednout do stereotypu.

Cestování se stalo naší součástí.

A s našimi výlety a fotkami z cest zveřejňovaných na sociálních sítích rostl zájem a množství otázek našich přátel a známých. Proto jsme začali psát tento blog s tipy na kratší i delší cesty a mimo jiné i sepsali i pár eBooků s cestovními inspiracemi právě v Polsku. Získat je můžete na tady >>

Spolupracujeme s:

Chtěli by jste se podělit s námi i o svůj příběh?
Nebo na nás máte nějaké otázky?
Neváhejte a napište nám.