Kam letět poprvé letadlem s dítětem?

Jedna z nejčastějších otázek, na kterou se nás ptáte je: „Kam jet na dovolenou poprvé letadlem s dítětem?“ Odpověď však není tak jednoznačná a opravdu záleží na mnoha faktorech. Který směr bude nejlepší? Jet někam daleko nebo si pro začátek vybrat kratší trasu? Letět s batoletem nebo počkat až bude dítko trochu větší? A nakonec… Je to vůbec možné?

Je to víc než možné! A že jste často slyšeli řeči typu „No, teď ti to cestování definitivně skončí“ nebo „až se dítě narodí, už nikam moc jezdit nebudete“, a nedej bože „Doufám, že teď pár let nebudeš vůbec cestovat „… Doufáme, že v tomto příspěvku rozptýlíme vaše pochybnosti a inspirujeme vás ke společnému cestování s dětmi. Ukážeme vám, že je to možné a není to tak děsivé 🙂

Otazky

Je třeba znát odpovědi

Jak staré je dítě a potřebujete na místě dětské atrakce? Co rádi děláte na dovolené? Chcete si odpočinout, navštěvovat památky, nebo chcete trávit čas aktivně? Hledáte teplo a příjemnou vodu ke koupání nebo se snad nebojíte žádných podmínek? Jak jste doposud cestovali? S cestovní kanceláří nebo sami?
… a tak dále. Ptát by jsme se mohli do nekonečna. Odpovědi na výše uvedené otázky vás pro začátek jistě navedou správným směrem.

Výběr směru vaší první cesty

Rozcestnik

Už máte o cílové destinaci nějakou představu? Kromě vyhledávání informací na internetu se zeptejte i svých přátel na jejich zkušenosti. Určitě máte blízké i vzdálené přátele, kteří bez problémů pokračují v cestování i po narození potomků. Ale také ale najdou tací, pro které je i výlet do supermarketu sváteční událostí a dál je nikdo nedostane. A to je v pořádku. Sami máme kamarády, kteří rádi cestovali, ale z různých důvodů od toho na nějakou dobu rezignovali s malými nebo i většími dětmi. Někdy se to stane.

Není však třeba hned předpokládat, že to nepůjde a stačí si to jen vyzkoušet. Neexistují absolutně žádné zdravotní kontraindikace, aby i jen několikaměsíční zdravé dítě létalo i na velké vzdálenosti. Toto rozhodnutí je samozřejmě vždy dobré konzultovat se svým lékařem, zvláště pokud se jedná o vaše první dítě a nejsme si tím jisti.

Navíc v dnešní době existuje tolik možností, jak si celou tu cestu s našimi prcky z příjemnit. Při cestě s dítětem už jen takový správný výběr sedadla v letadle může také dost pomoct. A nejde zapomenout ani na cestovní hračky všech typů, nosítka nebo speciální lehátka určená pro pohodlný odpočinek menších dětí za letu.

Důležité je rozumět svému dítěti

Přemýšleli jste i nad délkou letu? Je dobré se totiž zamyslet i nad povahou vašeho dítěte, usnadní vám to výběr. Jestli je váš prcek kliďas, kterému stačí málo, a chvilku posedí. Nebo je to nezastavitelná tryskomyš, kterou bude problém udržet na sedadle. Sami jsme zažili pohodový 8 hodinový let s 6ti měsíčním usměvavým miminkem, o kterém jsme pomalu ani nevěděli, že jej máme. Naopak jeho roční sourozenec nám doslova vysál všechnu energii už při krátkém letu do Bulharska. Ale ani tak se není čeho bát, náš neposeda z toho vyrostl, letěl už mnohokrát a létání zbožňuje.

Letadlo hracka

Kam tedy poprvé letadlem s dítětem

Ale pojďme k věci. Tak kam vzít své dítě na první cestu letadlem? Pokud vás zajímají naše zkušenosti s tím, kam jsme letěli v prvních roce života našich dětí, byl by to výčet poloviny států Evropy. Jsme teplomilové, takže těch jižních evropských států.

Podle našeho názoru je ideální doba na první let období, kdy dítě ještě nelozí, tzn. je schopno v klidu odpočívat v náruči svých rodičů. A pokud jde o destinaci, tak na zkoušku třeba kdekoliv po Evropě. Ta hodina, dvě pro začátek určitě stačí. Ale nebojte se ani větších dálek. Děti jsou úžasná přizpůsobivá stvoření a kolikrát cestu zvládnou lépe než jejich rodiče.

A aby jste to zvládli ještě lépe, přečtěte se i naše další články, které vám pomůžou rozptýlit alespoň část vašich obav z cestovaní letadlem s malými dětmi:

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář