fbpx
strach z létání
Návody

Jak překonat strach z létání

I dnes jsou stále mezi námi tací, kteří se bojí létání, ale přesto chtějí cestovat a vidět svět. Jak tedy překonat strach z létání?

Z pouhého pomyšlení na obří dopravní kolos pohybující se vzduchem vysokou rychlostí se vám podlomí kolena, nemůžete spát, je vám špatně a panikaříte… Poznáváte se? Uvažovali jste o užívání léků na uklidnění nebo dokonce o opíjení se alkoholem? Snad by vám to také pomohlo, ale strach z létání a stres, který vás před cestou provází, tím rozhodně neodstraníte.

A je možné se navždy zbavit strachu z létání? Ano to je! Přečtěte si a vyzkoušejte naše rady a věřte, že se do cestování letadlem pustíte s klidem a menším stresem.

Cestujte se svými dětmi!

cestování s dětmi

Je to jednoduché, levné, přirozené a osvědčené! Nekoupíte to v žádném supermarketu, Aliexpressu, Alze, ani v žádném jiném obchodě a přitom účinnost je 99,9%!

Vážně…je to tak 🙂 Cestování s dětmi v letadle má jiný rozměr. Když cestujete s malým dítětem, máte v hlavě tisíc jiných myšlenek. Jak před, tak během letu.

Důležitější v tu chvíli než strach a stres je, aby mělo dítě vše sbaleno. Budou v letadle dobré sedadla, dá se batole připoutat, nezalehne mu v uších… a hlavně se děti musí v letadle zabavit, aby se nenudily a nerušily ostatní cestující.

Je toho najednou tolik k přemýšlení, že ani nezaregistrujete, když se kola letadla znovu dotknou ranveje. A ta úleva na konci, že dítě nepoblinkalo (nebo něco horšího), nezlobilo, ale místo toho tvrdě spalo po celou dobu letu.

Důležité je, že nemusíte dítě brát pokaždé s sebou, abyste se zbavili strachu z létání. Stačí si s ním párkrát zaletět a pak to zkusit znovu sami a uvidíte, že po strachu nebude ani stopy.

Letadlem s malým dítětem >>

Vezměte si něco na čtení

V letadlech nejsou noviny a přiložené letecké časopisy vás nemusí zajímat. Proto se vyplatí vzít si s sebou zajímavou knihu nebo časopis. E-čtečky jsou také skvělé.

Čtěte zejména při vzletu a přistání. Nemyslíte pak na všechny ty zvuky, náklony, změny tlaku atd. Snáze se dostanete do blaženého stavu, kdy pilot zruší povel k zapnutí bezpečnostních pásů.

Sluchátka, nejlépe s hudbou

Kromě soustředění se na text se také vyplatí dát si pozor na to, abychom neposlouchali zvuky, které by nás mohly dráždit nebo stresovat. A to myslím jak zvuky letadla, tak spolucestujících.

Nejlepší je zvolit jemnou a/nebo veselou hudbu, která nám zlepší náladu. Hudbu si samozřejmě nepouštějte příliš nahlas, abyste nerušili cestující kolem vás.

Bonbóny, žvýkačky a voda

Bonbóny nebo žvýkačky mají dvě výhody. V prvé řadě vám pomáhají vyrovnat tlak v uších, zejména při startech a přistáních. Za druhé, jste zapojeni do něčeho, co vás navíc odvádí od zvuků a situací, které pro vás mohou být stresující.

Také se vyplatí mít neustále po ruce láhev minerální vody. Vyhýbejme se sladkým syceným nápojům, které mohou nepříjemné pocity umocňovat. Pamatujte na dostatek vody. Vzduch v letadle je dost suchý, proto je vhodné jí pít hodně.

Před nástupem do letadla jděte na toaletu

strach z létání - toalety

Ať se vám to líbí nebo ne – zkuste to. Těsně před nástupem jděte na toaletu vyprázdnit si močový měchýř. Nechcete netrpělivě čekat, až se stroj zvedne a značka bezpečnostního pásu později zhasne. Často to může trvat půl hodiny nebo dokonce hodinu. A také proto, že použití toalety v letadle není nejpříjemnější zážitek…

Přečtěte si statistiky

Letadlo je rozhodně bezpečnější dopravní prostředek než například auto. Pravděpodobnost leteckého neštěstí je mnohem nižší než autonehoda. Ve skutečnosti je pravděpodobnost, že zemřete v letadle, tak malá, že je pravděpodobnější, že vás zasáhne blesk. Letecké tragédie ale vždy přitahují pozornost, takže vyvolávají více strachu, než by měly.

Navštivte ORL specialistu

strach z létání - doktor

Někteří lidé mají problém se zúžením cév v nosní přepážce. A ucpané uši mohou zvýšit vaše nepohodlí během letu, které se později změní ve stres a strach z létání.

Pokud často trpíte nachlazením a záněty uší, po poradě s odborníkem zjistíte, že je to i váš případ. Lékař vám může doporučit speciální léky, které krátkodobě rozšíří cévy v nosní přepážce a tím vás zbaví potíží. Během letu se vám bude lépe dýchat a nebudou se vám ucpávat uši.

Pohodlně se oblečte

Oblečení je důležité z praktických i zdravotních důvodů. Zejména na dlouhé lety bychom měli nosit lehké a volné oblečení, aby nás nic netlačilo, protože sedět 8 a více hodin není nejpříjemnější stav.

Nezapomeňte také na teplou mikinu nebo deku. Letadla bývají chladnější, než bychom si přáli, takže se vyplatí mít něco na přikrytí nebo dokonce pod hlavou (zvláště pokud plánujete během letu spát).

Krásný let 🙂

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *