Barevná a květinami vonící Varna

Varna je bulharské město o které se v Česku moc nemluví, ale které stojí za to vidět. Pokud navštívíte Bulharsko, určitě Varnu nevynechejte.

Varna svou velikostí připomínající Ostravu je 3.největším městem Bulharska. Mísí se zde moderní doba s historií, od starověku až po komunismus. Úplně nejlepší je rezervovat si čas na poznání Varny na jaře nebo na podzim, kdy lze očekávat ideální období na procházky. Varna je tak nádherně barevná, svou přírodou, pouliční kulturou, náturou místních. Nejde si ji nezamilovat.

Varna - květinový trh
Varna – Květinový trh

Pokud ale máte chuť spojit poznávání s letním koupáním, je to možné, ale díky přítomnosti největšího Bulharského přístavu je lepší se přemístit kousek dál na sever na „Zlaté písky“, kde je mořská voda přece jen čistší.

Z nějakého neznámého důvodu je doprava do Varny z ČR komplikovanější. Přímé lety prakticky neexistují. Pro přímý let se dají využít například levné lety z Vídně. Jinak je třeba buď kombinovat přestupy, nebo využít některý z množství přímých letů do Burgasu a do Varny se pak přemístit vlakem nebo zapůjčeným autem.

Pokud jste z těch šťastnějších a podaří se vám přiletět přímo do Varny, je vhodné vybrat si nebo směnit pár leva už na letišti a na ubytování si vzít taxi. Cesta z letiště do centra města až v pobřeží zabere 30-40minut a vyjde vás na něco od 10lv (cca 130Kč). Ubytování pohodlně na bookingu, např. hotel Art Deco Hotel Odessos vychází docela dobře (v době publikování 350Kč/os/noc včetně snídaně), má pěkné hodnocení a úžasnou polohu v centru, kousek od pláže a parku.

Varna – památky a zábava

V prohlídce města již pak nic nebrání. Ve Varně je centrem všeho dění Sea Garden park, se svou rozlohou 850 ha zabere jeho prohlídka celý den. Naleznete tady různá romantická zákoutí, výhledy na moře, romantické stezky a potůčky, vodopády, rybníčky, záhony plné květin a soch.

Pokud nás v průběhu procházky přepadne hlad, můžeme využít některou z restaurací a kaváren umístěných přímo v parku.

Nejen dospělí, ale i děti se zde zabaví. V parku nalezneme ZOO, Delfinárium, Zábavní park, Komplex bazénů,  Národní vědecké muzeum, Námořní muzeum a Planetárium. Nudit se určitě nebude nikdo. Místní si toho jsou vědomi, proto je v parku permanentně rušno.

Lod
Varna – námořní muzeum

I v samotné Varně je co dělat. Centrem města je náměstí Nezavisimost, …

Namesti
Varna – náměstí

… ze kterého se rozbíhají do všech stran uličky plné nejen značkových obchodů, ale i nečekaných překvapení.

Ulice2
Varna – ulice

Potkat můžete stavby různých směrů, židovskou synagogu, muslimskou mešitu, monumentální pravoslavnou katedrálu Nanebevzetí Matky Boží, nebo dokonce zříceniny římských lázní a to hned dvoje.

Katedrála
Varna – katedrála
Rimske lazne
Varna – řimské lázně

I mimo centrum je toho k nalezení dost, jen je třeba dobrého obutí, nebo zvolit některý z dostupných typů dopravy. Třeba ohromný Monument Bulharsko Sovětského přátelství, který jde vidět na kilometry daleko. V současné době bohužel památník chátrá.

Monument
Varna – monument

Ale Varna není jen o procházkách, ale i o jídle a zábavě. Ať už jíte kdekoliv, jídlo je výborné i ceny jsou nižší než u nás, myšleno ty mimopražské. Všude, kam jsme vešli, tam nám chutnalo. Vícekrát jsme navštívili restauraci Alba a „rychlé občerstvení“ Happy Grill. Člověk zvyklý na to co se v Čechách prezentuje pod pojmy hospoda nebo rychlé občerstvení bude překvapen, že takových kvalit kolikrát české restaurace ani nedosahují .

A nakonec večer po dobrém jídle i kvalitní zábava. Hlavně pobřeží je protkáno Music Bary, kam stojí za to minimálně nakouknout, dát si panáka nebo šíšu za pár leva a skouknout profesionálními tanečníky nacvičený doprovodný program.

 

53359fc0155b2

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář