fbpx
Leba
Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety,  Tipy na Dovolenou

Leba – ideální místo pro rodinnou dovolenou

Pokud zvažujete rodinnou dovolenou v Polsku u Baltského moře, vězte, že město Leba je pro ni doslova ideální. Nejen, že se chlubí nádhernou pláží, blízkostí sladkovodních jezer i přírodní rezervací z pohyblivými písky, ale okouzlí vás i svými památkami, výborným jídlem a nespočtem zábavných atrakcí vhodných pro celou rodinu.

To nejlepší ubytování ve městě Leba >>

Leba a její historie

První stopy o osídlení oblasti dnešní Leby naznačují přítomnost lužických národů a jsou datovány do let 1000 až 400 před naším letopočtem. O něco později, kolem 8. století nové doby, se v těchto oblastech objevili předkové dnešních Kašubů. A následný rychlý rozvoj místa se shoduje s dobou spojenou s Řádem německých rytířů. Ti jako první ocenili strategickou polohu místa mezi mořem, dvěma jezery a dvěma řekami.

Naštěstí dnes jsou půvaby Łeby dnes vnímány nikoli pro své strategické vojenské umístění, ale pro atraktivitu přírodních krás této oblasti. V Polsku je totiž jen málo míst s tak zajímavou polohou, která splní očekávání i těch nejnáročnějších turistů. Moře, jezera, řeky a písečné duny jsou hlavními přednostmi Łeby.

Łeba – kde začít s prohlídkou památek?

Łeba je jedním z nejoblíbenějších přímořských letovisek a mezi turisty je poměrně oblíbená. Tato obliba je jistě dána charakteristickou atmosférou města. Dovolenou v Łebě je proto nejlepší začít seznámením se s místním klimatem. A tím nejlepším místem, kde začít, bude promenáda. Rozkládá se na ulici Kościuszki v srdci města a je jedním z oblíbených míst pro procházky, jak obyvatel města, tak turistů. Najdeme tady několik zajímavých míst, třeba alej polských prezidentů (Aleja Prezydentów), kde najdete otisky jejich dlaní.

Leba - ulička prezidentů

Dalším bodem, který vám pomůže pochopit kulturu Leby, je Rybářské náměstí (Skwer Rybaka). Tady sice nenajdete, žádné zajímavé památky, ale toto nenápadné místo je kulturním srdcem města. V letní sezóně se zde konají kulturní akce, veletrhy a výstavy. Je to také skvělé místo pro piknik a procházku s rodinou. Zajímavým prvkem náměstíčka je Skrzynia Czasu. V roce 2004 byla na tomto místě pohřbena časová kapsle, kterou budoucí generace otevřou až v roce 2104.

Jak trávit volný čas na dovolené v Lebě

leba pláž

Asi všichni od dovolené u moře očekávají opalování se na pláži a užívání si vodních hrátek. Takže odpočinek na pobřeží bude určitě hlavním cílem. A v Łebě na vás čeká dlouhé pobřeží s množstvím pláží, takže si budete moci i vybírat. Největší z nich je rozdělena na tři části – dvě jsou hlídané pobřežní stráží a třetí je možné využívat bez dozoru. Každý tady snadno najde něco přesně pro sebe. Nabízí se tady aktivní pláže plné života s bary, restauracemi a hudbou. Nebo naopak narazíte na klidná tichá místa s minimem lidí.

Místní široké a písečné pláže vybízejí nejen k odpočinku, relaxaci a sportu, ale i k dlouhým procházkám a nasávání atmosféry z rozmanitého pobřeží orámovaného krásnou krajinu. Můžete se vydat na procházku podél moře, objevovat ta tichá, až divoká zákoutí. A odpočinout si tak daleko od ruchu města v tichu přerušovaném pouze zvukem Baltského moře.

Nejkrásnější pláže v Polsku >>

Součástí plánu vaší dovolené na Łebě by mělo být i jeden z nejzajímavějších koutů této části pobřeží. Jen kousek od města, ve Słowińském národním parku, se nachází neobvyklé místo – pohyblivé duny. Díky větru, který zde fouká, se písek neustále přesouvá, což způsobuje, že se místní duny posouvají směrem na východ. A to rychlostí kolem pár metrů za rok! Největší z okolních dun má rozlohu 500 hektarů, zatímco ta nejvyšší, zvaná Łącka Góra, dosahuje výšky asi 42 metrů. Při procházce po okolí po značené stezce a obklopení touto neobyčejnou krajinou si budeme připadat, jako bychom se přesunuli do úplně jiného světa.

K moři nebo k jezeru?

Leba je v letní sezóně velmi oblíbená. A není se čemu divit. Turisté sem rádi jezdí kvůli jedinečnému klimatu, krásným dlouhým a širokým plážím a také blízkosti Słowińského národního parku a jeho jedinečných dun. Łeba je ale skvělým místem pro rodinnou dovolenou ještě z jednoho důvodu. Je totiž perfektním místem pro ty, kteří se nemohou rozhodnout, zda dají přednost dovolené u moře nebo ve vnitrozemí.

Toto přímořské město se totiž nachází v těsné blízkosti dvou atraktivních sladkovodních ploch: jezera Łebsko a jezera Sarbsko. Díky teto charakteristické poloze je Leba skvělým místem pro milovníky všech vodních sportů. Jsou zde výborné podmínky pro plachtění, windsurfing, kanoistiku i rybaření. Na hladinu obou jezer můžete vyplout třeba i na šlapadle nebo pramici. Vybavení si tady lze snadno pronajmout v jedné z mnoha dostupných půjčoven.

Pokud si však na dovolené u jezera více ceníte klidu, pohody a obdivování krásných výhledů, můžeme se vydat na výlet pěšky nebo na kole kolem nádrží. A hlavně v případě jezera Sarbsko je jeho severní břeh skvělým místem pro túru. Je totiž silně zalesněný a pokrytý dunami. Stává se tak ideálním pro osoby, které si chtějí odpočinout v lůně přírody.

To nejlepší ubytování ve městě Leba >>

Atrakce a zábava pro celou rodinu

Procházky a zábava na pláži, vodní sporty u jezera a nevšední krajina pohybujících se dun – dovolená v Łebě je jistě skvělou formou rekreace pro každého. A zejména pak pro rodiny cestující s dětmi. Pokud však vaše děti výše uvedené přírodní krásy tohoto místa nepřesvědčí, dovolená v Lebě dokáže nabídnout i takové možnosti zábavy, že nadchnou i toho největšího morouse. Protože tady se může bavit opravdu celá rodina.

Pokud děti nebaví procházky po pláži a pohybující se duny, můžeme jim nabídnout výlet třeba do Labirynt Parku Łeba. Přírodní labyrint o rozloze 5 tis. metrů čtverečních je jednou z hlavních atrakcí oblasti. Můžete sem vstoupit s dětmi všech věkových kategorií. Procházka křivolakými chodbami a slepými uličkami bude zajímavým zpestřením volného času a poskytne spoustu zábavy.

Během dovolené v Łebě nesmíte zapomenout ani na Dinosauří park Łeba. Každý mladý dobrodruh se určitě bude chtít vydat do země zcela ovládané mocnými prehistorickými plazy. Na ploše asi dvaceti hektarů si děti i dospělí budou moci prohlédnout výstavu působivých modelů v životní velikosti. Pokud by vám tato zábava nestačila, v parku je také Bajlandia, dům hrůzy, opičí dráha, indiánská vesnice a expozice věnovaná neandrtálcům. Tahákem parku je navíc možnost řídit vozidlo slavných Flinstonů.

Pokud naše děti prahnou po poznání zvažte návštěvu Iluzea. Čeká tam na vás zajímavá interaktivní výstava přibližující tajemství optiky. Mezi více než stovkou exponátů budeme moci zažít optické klamy, paradoxy, neobvyklé obrazy a triky. To vše díky kaleidoskopům, hologramům nebo trojrozměrným obrázkům.

Pokud jste vy nebo vaše děti naopak milovníci adrenalinu a bláznivé zábavy zamiřte v Lebě do Power Parku. Budete si tady moci zajezdit na motokárách a čtyřkolkách (jedna dráha je přizpůsobena nejmenším), zastřílet si paintballovou pistolí a vyzkoušet si svou fyzickou zdatnost v lanovém parku. Myšleno je tady i na nejmenší, ty se zabví na prostorném hřišti.

Během dovolené s rodinou v Lebě si můžeme vybrat i klidnější atrakce. Jednou z nich je třeba Muzeum motýlů. Najdete tady vitríny se stovkami barevných a neobvyklých druhů motýlů a dalšího hmyzu z celého světa. Návštěva tohoto místa s rodinou nám umožní vidět exempláře, o kterých jsme dříve možná ani nevěděli.

A co třeba taková zábava naopak. V Lebě najdete totiž i dům vzhůru nohama (Domek do Góry Nogami). Nejen vaše děti se při návštěvě takového místa jistě skvěle pobaví. A nedivte se, že se vám z takové převrácené domácnosti najednou zatočí hlava.

V Lebě je ale atrakcí mnohem více. Nakonec zjistíte, že týden rodinné dovolené je v tomto přímořském městečku opravdu málo. A co ještě tady můžete navštívit? – Muzeum voskových figurín, Funlandii, Muzeum jantaru, Discovery Park, Oceanárium a v nedalekém Sarbsku úžasný SeaPark. Tam nás čeká tulení akvárium obývané čtyřmi různými druhy tuleňů a prehistorické 3D oceanárium „oživující“ vyhynulé mořské tvory.

Dovolená v Lebě

Při plánování rodinné dovolené u Baltského moře ve městě Leba budete mile překvapeni dostupností tohoto místa. Kromě dopravy vlastním autem můžete najít i pravidelné vlakové (i přímé!) spoje z České republiky. V jednu chvíli nastoupíte v Bohumíně na vlak a za pár hodin se ocitáte u moře v tomto úžasném letovisku.

A ani ubytování za atraktivní cenu tady není problém si najít. Ve městě na nás čeká mnoho zařízení v kategoriích od luxusních hotelů, penzionů, soukromých pokojů, chat až po kempy. Průměrná cena za nocleh ve městě se pohybuje kolem 140 PLN. Musíte však pamatovat na to, že ceny závisí na lokalitě a nabízených službách.

To nejlepší ubytování ve městě Leba >>

Leba s celou rodinou – proč za to stojí?

Dovolená v Polsku u moře právě v městečku Leba je ideálním místem pro celou rodinu. Toto atmosférické městečko nabízí tolik možností jak trávit svůj volný čas, že z něj budou nadšení všichni bez rozdílu věku. Pobyt na krásné pláži a zábava u moře, vodní sporty a cyklistika na pobřeží jezer, poznávání pohybujících se dun v národním parku a spousty zajímavých atrakcí pro děti i dospělé jsou zárukou nezapomenutelné dovolené. Toto místo vás prostě nenechá se nudit!

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *