Světelné parky v Polsku 2023/2024

Světelné parky jsou parky či zahrady, které se v noci nebo za soumraku rozzáří tisíci světelnými body. A to hlavně v zimním období, kdy je brzy tma. Záře světel z těchto míst je doslova kouzelná, připadáte si pak tady jako v pohádce. A kde najdeme takové světelné parky v Polsku blízko hranic s Českem?

Světelné parky mají své kořeny v Japonsku, kde se začaly rozvíjet již na konci 19. století. Původně byly osvětlovány papírovými lampiony a svíčkami během svátků a festivalů. Postupem času se technologie stala sofistikovanější, a světelné parky se staly trvalými atrakcemi.

První světelný park, který získal světovou proslulost, byl „Nabana no Sato“ v prefektuře Mie v Japonsku. Tento park vytvořil impozantní světelný tunel a zahradu, které se staly inspirací pro mnohé další světelné parky po celém světě.

V Evropě začaly vznikat světelné parky jak je známe dnes hlavně za účelem využití sezónních zařízení, která jinak bývají na zimu uzavřená jako jsou botanické zahrady, koupaliště či zábavní parky. Po ukončení letní sezóny se do těchto míst pak vrhá armáda elektrikářů, která zde instaluje desítky tisíc světýlek. Tím vznikají ohromující a kouzelná zákoutí, která spojují přírodu a umění do jedinečném zážitku. A je jedno jestli je daný světelný park vytvořený s pohádkovou tématikou nebo vám jen má navodit atmosféru blížící se zimy a Vánoc.

Světelné parky dnes již najdeme po celé Evropě a to i v Čechách. Ale v sousedním Polsku se s nimi doslova rozsypal pytel a po celém území jsou každý rok vytvořeny desítky. A které světelné parky v Polsku najdeme poblíž hranice s Českem?

Park Miliónů Světel Zabrze (Park Miliona Świateł)

Park miliónů světel zabrze - světelné parky v polsku
Zdroj: Park Miliona Świateł

Z Ostravy jen možná ani ne hodinku cesty po dálnici na lesním koupališti u města Zabrze najdeme Park Miliónů Světel. Ten vás v letošním roce přeneste se do Alenčiny říše divů. Na místě se budete opravdu cítit jako v pohádce. Všechny světla a barvy jsou doprovázeny i hudbou.

Park Miliónů Světel má pak i svého bratříčka v Lodži, kde máte možnost seznámit se s Ledovou královnou.

Park funguje od 20.10.2023 do 14.2.2024, kromě výjimek vždy od úterý do neděle. Více informací na webových stránkách parku Park Miliona Świateł.

Lumina Park Wrocław

Lumina park wrocław - světelné parky wroclaw
Zdroj: Lumina Park

Lumina Park ve Wroclawi letos láká na jedinečnou cestu do světa Filmových příběhů. Na zámku Topacz připravili multimediální trasu, která jako v každém filmu zahrnuje světla, zvuky, fotky a neopakovatelnou atmosféru. Letošní příběh vás tak zavede zpět k ikonickým filmům a knihám, které znát snad každý. Pro příklad Tarzan, Jurským park nebo Letopisy Narnie.

Pod značkou Lumina Park se skrývá hned 10 takových švětelných zahrad, 4 z toho najdeme v Polsku a dalších 6 v zahraničí a to včetně Prahy (Koupaliště Džbán) nebo Budapešti.

Park funguje od 26.10.2023 do 25.2.2024, kromě výjimek vždy od úterý do neděle. Více informací na webových stránkách parku Lumina Park.

Zimní Království (Winter Kingdom) v zábavní parku Energylandia

Winter kingdom

Tento světelný park má z tady zmíněných asi nejkratší „trvanlivost“, ale za to je asi ten největší. Winter Kingdom v Energylandii je tak velké, že ho můžete pozorovat i z vesmíru. Světelné dekorace vedou již od samotného vchodu, všemi uličkami a zákoutími. Po osvětlených stezkách, obklopeni kouzelnými zvířátky a dalšími dekoracemi, se dostanete k vánočním překvapením připraveným speciálně pro tuto příležitost. Ale prozrazovat nebudeme.

Navíc nejde zapomenout na to, že Energylandia je největší zábavní park střední Evropy a i v tomto období nabízí spoustu zábavy pro dospělé i děti na horských drahách, kolotočích a dalších zařízeních, které jsou v provozu i v zimě během Zimního království.

Park funguje od 25.11.2023 do 21.1.2024, kromě výjimek pouze o víkendech a pátcích. Více informací na webových stránkách parku Energylandia.

Santův pohádkový les (Baśniowy Las Świętego Mikołaja) v Inwald Parku

Baśniowy las świętego mikołaja - světelné parky v polsku

Kouzelná a tajemná cesta do Santova pohádkového lesa poskytuje spoustu nezapomenutelných zážitků, na které budete rádi vzpomínat. Celá zahrada světel je vystavěna jen v jedné části tohoto velkého zábavního parku. Ale to vůbec nevadí, spíše naopak (osvětlení dinosauři nebo obří hmyz by asi nikoho moc nelákal). Kromě množství světelnách dekorací na téma zimy a Vánoc, tady najdeme i osvětlená známá místa z celého světa. Santův pohádkový les totiž zasuje i do světa miniatur.

Dalším zážitkem pro nejmenší děti může být i setkání se Santou, který tady čeká od 11. listopadu každý den na všechny malé neposedy, aby je vyzpovídal, co si přejí pod stromečkem.

Bonusově v Santově pohádkovém lese najdete i jesličky s živými zvířátky a dokonce jsou v tu dobu funkční i některé z pouťových atrakcí.

Park funguje každý den od 2.11.2023 do 28.2.2024, kromě výjimek každý den. Více informací na webových stránkách parku Swiat Marzeń.

Garden of Lights

Skupina Garden of Lights je konkrétně zaměřená na tento druh atrakcí, proto ji najdeme na mnoha místech nejen v Polsku, kde spravuje už 6 svetelných parků, ale i v zahraničí, kde najdeme další 4 stejného druhu. Každý z parků je opravdu rozlehlý a téma těchto zařízení jsou pak většinou pohádková, takže se rozhodně nebudete nudit vy ani vaše děti.

Garden of lights - světelné parky v polsku

Divoká Afrika (Dzika Afryka) v Zoo Wroclaw

Pokud chcete spojit zábavu s poznáním, vydejte se letos do světelného parku ve Wroclawském Zoo na téma Divoká Afrika. Každý večer, kdy již většina zvířat wroclawského zoo odpočívá ve svých výbězích v historické části zahrady, se otevře unikátní kouzelná světelná zahrada. Během prohlídky se pak seznámíte nejen s těmi oblíbenými, ale i ohroženými druhy zvířat. Rodinná návštěva této zahrady světel tak bude nevšedním vzdělávacím zážitkem.

Park funguje od 27.10.2023 do 3.3.2024, kromě výjimek každý den. Více informací na webových stránkách parku Garden of Lights.

Šmoulové v Krakově (Smerfy)

Letos Krakow ovládli malí modří skřítci. Šmoulové tady mají vystavěnu celou šmoulí vesnici. Jsou roztomilí, zábavní a každý je úplně jiný. Procházkou po světelném parku se dozvíte hodně o tom, jak se starají o sebe i svou vesnici. Druhotným tématem zahrady světel je pak ekologie a udržitelnost. Takže se během své procházky také dozvíte zajímavosti a tipy, jak se v běžném životě starat o dobro naší planety.

Park funguje od 27.10.2023 do 3.3.2024, kromě výjimek každý den. Více informací na webových stránkách parku Garden of Lights.

Kráska a zvíře (Piękna i Bestia) v Legendii v Chorzowě

Legendia - světelné parky v polsku

Legendia neboli Slezské Veselé Městečko najdeme v Chorzowě nedaleko Katowic. Tento zábavní park je založený na pohádkové tématice už sám o sobě a milují ho všichni, kteří jej navštíví. Ale většina zařízení tohoto druhu bývává v zimě zavřená. Ne však Legendia! Nejen že tady v zimním období načerpáte pohádkovou atmosféru z množství barev, světel a hudby, zajezdíte si tady i na některých z atrakcí tohoto zařízení. Můžete třeba využít mimo 40 metrů vysoké ruské kolo Legendia Flower, vířit v ikonických šálcích na čaj a zažít honbu za bájným baziliškem.

Park funguje od 3.11.2023 do 25.2.2024, kromě výjimek každý den. Více informací na webových stránkách parku Garden of Lights.

Kouzlo Vánoc (Magia Świąt) na zámku Książ

Hvězda - světelné parky v polsku

Abyste mohli výstavu shlédnout, budete muset zajit na prohlídku zámku. Po prohlídce třetím patrem zámku pak budete projdázet komnatami a chodbami bohatě vyzdobenými vánočními aranžmá. V historických interiérech Książu uvidíte girlandy světel, voňavé vánoční stromky a květiny, ozdoby na krbech a závěsné dekorace. Květinová výstava bude inspirována vánočními legendami a pohádkami, jako je Sněhová královna nebo Frozen, ale nebudou chybět ani tradiční vánoční akcenty, jako je… Adventní kalendář ve verzi XXL.

Výstava probíhá jen od 1.12. do 31.12.2023. Více informací na webových stránkách zámku Ksiaz.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář