fbpx
severní itálie
Tipy na Dovolenou,  Tipy na dovolenou v Itálii

Severní Itálie a Jadran – místa, která musíte vidět

Itálie je úchvatná, starý Řím, módní Milán, barevné Benátky, výborné víno a chutná pizza. Tento článek vás zavede do Severní Itálie a na Jadran. Vezmeme vás na cestu historickými městy, idylickou krajinou olivových hájů a vinic a rajskými letovisky Jadranské riviéry. Itálie je jednou z 5 nejnavštěvovanějších zemí na světě a ne bezdůvodně.

Benátky

Říká se, že je to nejdražší město celé Itálie. V Benátkách najdeme na 400 mostů. Je to bezpochyby nejromantičtější a nejmalebnější místo v Evropě. Kdokoli o tom pochybuje, musí zažít noční plavbu gondolou, polibek na mostě Ponte dei Sospiri (prý je to předzvěst brzké svatby) nebo návštěva baziliky Sv.Marka. Ta bývá na prvním místě na seznamu turistů, kteří přijíždějí do Benátek. K bazilice se jich tvoří dlouhé fronty. Tento gotický palác s dómem s 96 metrů vysokou zvonicí nabízí nejlepší panorama města. Nesmíme zapomenout ani na 3 legendární a nejelegantnější benátské kavárny – Florian, Quadri a Lavena. Na těchto místech musíte ochutnat kávu nebo něco sladkého.

Díky dlouhotrvající autonomii (Benátky byly kdysi státem) vyčnívá místní kuchyně oproti zbytku země. Pizzu nahradily všudypřítomné mořské plody a ryby. A tak by si labužníci neměli nechat ujít Cicchetti (předkrmy podávané s vínem), Baccala Mantecato Alla Veneziana (čistou tresku), Lasagnette con nero di seppia (těstoviny se sépií) nebo nejznámější benátské jídlo – Carpaccio.

Kromě náměstí Piazza San Marco stojí za to navštívit druhé největší náměstí ve čtvrti San Polo vydlážděné leštěnými dlaždicemi a … no záleží na tom, co vás zajímá. Pro milovníky opery doporučujeme Teatro La Fenice. Obdivovatelům umění – Museo del Settecento Veneziano v paláci přímo u Canal Grande, umělecká galerie Scuola Grande di San Rocco se sbírkou děl Tintoretto a nakonec Gallerie dell’Accademia, jedna z nejdůležitějších uměleckých galerií v Itálii. A vy, kteří upřednostňujete líné procházky mimo vycházkové stezky – nezapomeňte se vydat cestou, která vede do rodinné dílny a obchodu San Marco 596, kde po generace vyráběli z papírové hmoty pravé benátské masky.

Burano a Murano

Nacházejí se v benátské laguně, asi 45 minut jízdy vodní tramvají (vaporetto). Ostrov Murano je známý svými sklárnami, a Burano, rybářské městečko plné barevných domků.

Počátky výroby skla v Muranu sahají do roku 1290. Mnoho tradičních metod výroby skla se tady praktikuje dodnes, takže by nemělo být překvapením, že benátské sklo je celosvětově známé. Na návštěvníky čeká nejen obchod s výrobky, ale také speciální prohlídka nejznámějších skláren na světě. Stojí za to toho využít, uvidíme jedinečné metody vzniku těchto malých mistrovských děl. A co je nejdůležitější – je to také jediné místo, kde si můžeme být jisti originalitou skla, které kupujeme (i když extrémně drahé!). Říká se, že sklo z Murana je stejné jako kufr od Louis Vuittona.

Burano potěší barevnými domy a intimní atmosférou. Je to dokonalý opak z přeplněného St. Marka nebo mostu Rialto. Podstata barevných domů se zatím úplně nevysvětlila. Nejpopulárnější teorií je, že měly usnadnit návrat rybářů domů. Při návštěvě Burana si nemůžete pomoci a vyzkoušíte směs mořských plodů, která se zde podává ve stejné neformální podobě jako ryby a hranolky v Londýně. Jaký byl účel zbarvení domů, to se možná nikdy nedozvíme. Víme jednu věc – je tady prostě nádherně!

Grado a Aquileia

„Slunečný ostrov“, nejkrásnější letovisko na severním Jadranu, ale také „první německá pláž“ – město Grado, obklopené vodami laguny Marano, je označováno různými jmény. Právě zde najdeme jadranské pláže nejblíže Rakousku, Německu, České republice a Polsku. A jaké pláže! Široké, písčité, orientované na jih a díky mělkému a bezpečnému vstupu do vody ideální pro rodiny s dětmi. A velmi dobře udržované, stejně jako celé město – německý „Ordnung“ můžete cítit téměř na každém kroku.

Zároveň je Grado mnohem víc než jen plážové atrakce. Dostat se sem je skutečný zážitek. Jdete na ostrov po úzké hrázi, která je dlouhá několik kilometrů. Na místě je malebný kanál, který vede téměř celým městem, přímořská promenáda ideální pro obdivování západů slunce a mimořádně atmosférické staré město. Fanoušci poznávání památek mohou obdivovat dva kostely z raného středověku – včetně katedrály sv. Eufemie z 5. – 6. Století. Na druhou stranu si nadšenci místních chutí jistě vychutnají čerstvé ryby a mořské plody v jedné z tradičních hospod ukrytých mezi úzkými uličkami.

Skutečná velká historie vás však čeká asi 10 km ve vnitrozemí, v ospalém městečku Aquileia. Je těžké uvěřit, že před méně než 2 000 před lety to bylo jedno z 10 největších měst světa a mělo přes 100 000. obyvatel. Město bylo také první metropolí Římské říše, která byla v 5. století napadena a zničena Hunem Attilou. Dnes jsou svědkem jejich bývalé moci jen ruiny, které jsou zapsané na seznamu UNESCO a jsou považovány za hlavní archeologické naleziště severní Itálie. Nejcennější poklad Aquileie se skrývá v místní katedrále – fantasticky zachovaná mozaika z doby před 1700 lety. Nejen jedna z největších a nejkrásnějších na světě, ale také jedinečná díky své kombinaci mytologických, židovských a křesťanských témat. Chcete-li vidět tyto zázraky, přijeďte sem z Grada na kole po pohodlné cestě podél hráze a při tom obdivovat panorama laguny.

Lignano Sabbiadoro

Před 100 lety byla část pobřeží Jaderského moře v regionu Friuli-Venezia Giulia v provincii Udine pokryta bažinami. Nebyla zde žádná přístupová cesta, žádné pláže, hotely a bytové domy jako na prázdninové pohlednici. První hosté prvního hotelu sem přijeli po moři, ale místo toho, aby tady strávili prázdniny, nakazili se tady malárií. Ačkoli nic nenaznačovalo jakýkoliv sebemenší úspěch Lignana Sabbiadoro jako přímořského letoviska, jeho tehdejší vládci oznámili změny. A jakmile skončila válka, dodrželi slovo.

Za méně než půl století se místní bažiny proměnily v kanály a ulice byly uspořádány podle vzoru připomínajícího kruhy rozbíhající se po vodě. Postavili se hotely (k dnešnímu dni celkem téměř 200) a pláže s toaletami, převlékacími kabinami a lehátky se slunečníky. V polovině 70. let navrhl architekt Aldo Bernardis molo, kde do dnešního dne vyrostly stovky barů a restaurací, obchodů a moderních klubů. Na prahu 21. století bylo Lignano Sabbiadoro zařazeno do seznamu nejvýznamnějších letovisek severního Jadranu a stalo se symbolem moderní Itálie a synonymem all inclusive dovolené. Není divu, když se podíváte na 8 kilometrů dlouhý zlatý pás pláží uprostřed letoviska.

Comacchio a delta řeky Pád

Jaké by byly Benátky bez davů turistů? Stačí jet jen něco málo přes 100 km na jih do Comacchia, kterému Italové říkají „malé Benátky“. Město je jedním ze skrytých pokladů pobřeží Jaderského moře – Comacchio s historií sahající do starověku a dokonale zachovanou architekturou z dob před stovkami let, připomínající to, co známe z okolí St.Marka. Historické centrum města leží na 13 ostrovech propojených půvabnými mosty a mostky, z nichž nejznámější – Ponte dei Trepponti – má velmi neobvyklý tvar s pěti schodišti. Další věcí, kterou musíte vidět je věž s hodinami z 19. století a barokní katedrálu San Cassiano. Určitě nezapomeňte vyzkoušet i místní specialitu – úhoře.

Comacchio je také skvělým výchozím bodem pro objevování delty řeky Pád – druhé největší mokřadní oblasti v Evropě. Je to skutečné království přírody, rozkládající se na ploše přes 60 tisíc. hektarů. Stojí za to podniknout výlet lodí za obrovským množství ptáků, kteří zde žijí, včetně plameňáků. Ti jsou nepochybně hlavní atrakcí regionu. Můžete také navštívit ostrov lásky (Isola dell’Amore) s bílým majákem a … komunitou hippies. Tato oblast je ideální pro cykloturistiku podél kanálů, jezer a bývalých slanisek.

Ravenna

Místo, kde si každý najde to své. Hledači historických památek a milovníci umění – celosvětově jedinečná sbírka raně křesťanských mozaik a budov. Milovníci slunce a relaxace – jadranské pláže 10 km od hranice města. Děti, mládež a mladí lidé – obrovský zábavní park Mirabilandia na předměstí. Romantici – ulice historického centra uzavřené pro automobilovou dopravu a Tomba di Dante, tj. Danteho hrobka.

Přestože Ravenna není proslulá jako turismem, uvnitř jejich hranic najdeme hned osm památek zapsaných do seznamu světového dědictví UNESCO. Mezi ně patří „umělecky nejdokonalejší“ mauzoleum Galli Placidia, pravoslavná křtitelnice z 5. století, bazilika Sant’Apollinare Nuovo, baptisterium Arian, arcibiskupská kaple, mauzoleum Theodoric, bazilika San Vitale a Sant ‚ Apollinare in Classe – vše se souhrnně označuje jako rané křesťanství a mozaiky památek, dosažitelné po zakoupení jediné vstupenky do všech míst najednou. Při návštěvě stojí za to se zastavit i u některé z „mladších“ atrakcí, včetně hlavní náměstí města, Piazza del Popolo, proslulého hrobkou tvůrce „Božské komedie“ Piazza Garibaldi nebo několika paláců z 18. století.

Rimini

Hlavní město piadiny (druh plněného chleba) a jedno z nejoblíbenějších letovisek na pobřeží severního Jadranu. Mekka milovníků slunce a mořských vln, a taky filmových nadšenců. Zde, v regionu Emilia-Romagna, se narodil jeden z nejdůležitějších režisérů v historii kinematografie, přední představitel evropského autorského filmu – Federico Fellini. Samotná historie města však začala dlouho před narozením slavného režiséra, již ve 3. století před naším letopočtem. Dodnes se majestát římské říše tiše odráží v pozůstatcích Augustova oblouku korunujícího římskou Via Flaminia nebo v 2000 let starém Tibériově mostě na řece Marecchia. Kromě starověkých pokladů jsou největšími atrakcemi města Felliniho muzeum a stará čtvrť San Giuliano, tvořená malými domky pokrytými nástěnnými malbami.

Spousta písečných pláží s mírným klesáním k azurovému Jaderskému moři, čeká na ty, kteří dávají přednost odpočinku před uměním. O kvalitě místního pobřeží svědčí skutečnost, že právě zde nejčastěji odpočívají hvězdy a celebrity italského show businessu a slavná značka Calzedonia zde představuje své premiérové ​​kolekce. Ale to není všechno! Rimini pravidelně (téměř každý rok) dostává od italských turistů titul „Město s úsměvem“. Město je považováno za jedno z nejlevnějších italských letovisek.

Cesenatico

Existuje mnoho okouzlujících italských měst, ale pouze jedno město s přístavem a kanálem, které navrhl sám Leonardo da Vinci. Cesenatico, které se nachází mezi Rimini a Ravennou, je malým prázdninovým rájem Jadranu. Krásné písečné pláže s vlající modrou vlajkou (znamení čistoty), okouzlující, barevné domy, romantické restaurace a hospůdky se vždy čerstvými rybami a mořskými plody (přímo z rybářských člunů). A když už tady jednou zakotvíte, byť jen na chvíli, budete se chtít do Cesenatica zase vrátit.

Pýchou města je již zmíněný přístavní kanál Fosso Venarella ze začátku 16. století, kolem kterého se soustřeďuje život obyvatel a turistů. Na pobřeží můžeme obdivovat jak chudobné rybářské lodě, tak luxusní jachty, lodě a motorové čluny. Chcete-li si poslechnout příběhy o moři, navštivte poněkud zvláštní Museo Marittima se sbírkou lodí z různých dob. Je to jediné plovoucí muzeum v Itálii. Podél kanálu jsou promenády s barevnými činžovními domy s bary, místní hospody a trattorie s italskými lahůdkami. Město Cesenatico se nabízí jako skvělá základna pro návštěvu dalších italských měst, jako jsou Rimini, Cervia, Ravenna, Bologna a Modena.

Mirabilandia

Jedná se o největší zábavní park v Itálii, který se nachází na pobřeží Jaderského moře, nedaleko Ravenny. Na ploše 30 ha zde najdete širokou nabídku adrenalinových atrakcí, velkolepé horské dráhy, 60 metrů dlouhé „vrtné“ věže (jedna stoupá rychlostí 80 km / h, druhá klesá rychlostí 65 km / h), divokou řeku, působivé tobogány, nejvyšší ruské kolo na kontinentální Evropě (90 m), strašidelný dům a mnoho dalšího. Adrenalin víří ve vzduchu, muži, ženy a děti křičí, mávají rukama a… chtějí víc. Nejvíce decibelů generuje jízda na horské dráze iSpeed ​​(horská dráha se zrychlením na 100 km / h za pouhých 2,2 sekundy) a horská dráha Katun.

Park je rozdělen do několika tematických zón, například: Bimboboli s atrakcemi pro děti, Dinoland, tradiční zábavní park La vecchia Europa, údolí Far West, země westernů a kovbojů, Adventureland s horskou dráhou, divokou řekou a dalšími atrakcemi pro nejodvážnější. A pro ty, kteří si především cení rychlosti a chtějí snít o svém americkém snu, byla vytvořena Route 66, tematická oblast věnovaná Americe. Najdete tady výše zmíněnou horská dráhu iSpeed, na slunci se třpytí Cadillac z 50. let a kaskadérskou show. V poslední době Mirabilandia láká i milovníky jednostopých vozidel. V roce 2019 zde byla otevřena zóna Ducati World s lanovkou Desmo Race s vagóny Ducati Panigale V4, simulátory jízdy nebo kolotočem s motocykly. Hned vedle parku je Mirabeach – 10hektarový aquapark v karibském stylu s bazény, skluzavkami a plážemi.

San Marino

Věděli jste, že San Marino je nejstarší republikou na světě a jednou z nejmenších zemí na naší planetě? Pravděpodobně ano, ale možná jste neslyšeli o tom, že tam mají více aut než samotných obyvatel, nebo že studenti a zaměstnanci barů hrají v národním týmu fotbal. Přestože je San Marino jen malou tečkou na turistické mapě Itálie, nelze odolat pokušení navštívit jej při jednodenním výletu.

severní itálie

Pohádkové město na kopci Monte Titano San Marino zaujme středověkou architekturou, úzkými dlážděnými uličkami a opevněním, z nichž dominuje pevnost La Rocca o Guaita – jeden z hradů propojených hradbami tyčícími se na třech vrcholech hory Titano. Každou z obranných struktur musíte vidět, stejně jako katedrálu zasvěcenou památce sv. Marina nebo Piazza della Libertà s gotickou radnicí Palazzo Pubblico.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *