fbpx
pití do letadla
Návody

Můžu si vzít s sebou pití do letadla?

Jedna z nejčastějších otázek při cestování letadlem bývá, jestli si můžete vzít sebou pití do letadla. To je správná otázka. Přece jen cesta bývá dlouhá a pít potřebujeme každý.

Vodu nebo jiný druh pití si samozřejmě můžeme koupit za bezpečnostní kontrolou na letišti a nebo pak přímo v letadle. Ale cena tekutin na těchto místech bývá vyšší a ne každý je ochotný za trochu čisté vody takovou částku zaplatit. Takže pak se naskýtá otázka, zda se dá přinést pití přes letištní bezpečnost.

Můžete si vzít pití do letadla? Předpisy TSA

Úřad pro bezpečnost dopravy (TSA) má přísné pokyny ohledně toho, kolik tekutin si můžete vzít na palubu letadla. Tekutiny se dají přivést přes ochranku, pouze pokud jsou v lahvičkách o objemu 100 ml a menších. To je téměř 5krát méně než průměrná láhev na vodu! V konečném součtu navíc to nesmí být více než 1 litr.

Také platí, že i když máte pouze 100 ml, ale v lahvičce, která je větší, počítá se objem nádoby a ne jejího obsahu, takže vám bude zabavena a bezpečnostní důstojník je zlikviduje.

Můžete však skrze letištní bezpečnostní kontrolu přenést prázdnou opakovaně použitelnou láhev na vodu jakékoli velikosti a naplnit ji poté, co projdete kontrolním bodem. Samozřejmě vaše prázdná láhev musíte projít rentgenem stejně jako vaše batohy, kabelky a palubní kufříky.

Takže je lepší vypít všechny tekutiny z lahví ještě než projdete bezpečnostní kontrolou, jinak se vystavujete riziku, že vaše láhev skončí v koši. Tuto nádobu si po kontrole jednoduše naplníte u fontánek s vodou na letišti a máte vystaráno.

Pokyny TSA – Výjimky pro miminka a batolata

TSA má ve svých pravidlech i výjimky a ty se týkají hlavně malých dětí. Pokyny povolují mateřské mléko, kojeneckou výživu a pití pro kojence v přiměřeném množství. Aby bylo zajištěno, že si tekutiny můžete vzít do letadla, musíte je předložit ke kontrole. Na letištní bezpečnostní kontrole se prověří všechny vaše položky a bude jim umožněn průchod.

Proč neprojde přes bezpečnostní kontrolu ani obyčejná voda?

Omezení TSA týkající se přenosu tekutin přes bezpečnostní kontrolu na letišti nejsou zavedena jen tak bezdůvodně. Byla nastavena tak, aby byla maximalizována vaše bezpečnost. Pravidla TSA omezují množství kapaliny, která by mohla být použitá jako zbraň v průběhu letu. Ať už by se jednalo o čirou tekutinu připomínající vodu, která by mohla být kyselina, surovina potřebná pro výrobu výbušniny nebo jakákoliv jiná nebezpečná látka. A není v silách bezpečnostních kontrol na letištích otevírat každou láhev s tekutinou a zkoumat její obsah.

I když v poslední době se objevují přístroje, které umí zjistit, jestli je obsah láhve bezpečný nebo ne. Ale počet letišť na zemi, které umožňují přenos tekutin většího objemu přes bezpečnostní kontrolu by se dal spočítat na prstech našich rukou (rok 2023). Na období, kdy bude možné si přinést neomezené množství pití do letadla si ještě počkáme.

Můžete si vzít sebou pití do letadla? – další časté dotazy

Jakékoliv pravidla či pokyny se vždy dobře čtou, ale hůře se pak aplikují. Takže tady ještě pár odpovědí na nejčastější dotazy, které vás ještě mohou napadnout.

Co se stane, když se pokusíte přenést vodu přes letištní bezpečnostní kontrolu?

Pokud se pokusíte přenést láhev s tekutinou větší než 100 ml přes ochranku, nebude povolena, bude zabavena a posléze zlikvidována v odpadcích.

Mohu si do letadla přinést prázdnou láhev s vodou?

Ano, přes letištní bezpečnostní kontroly můžete přinést prázdnou láhev na vodou. Bude pak podléhat stejným pravidlům a předpisům jako jakýkoli jiný předmět ve vašem příručním zavazadle.

Mohu si naplnit láhev s vodou poté, co projdu bezpečnostní kontrolou na letišti?

Ano, některá letiště mají pro cestující k dispozici fontánky s pitnou vodou nebo automaty na plnění lahví, které projdou bezpečnostní kontrolou. To vám umožní naplnit si nádobu čerstvou pitnou vodou, prakticky hned jakmile kontrolou projdete.

Můžu si koupit pití po bezpečnostní kontrole na letišti?

Ano, na mnoha letištích jsou obchody nebo kiosky, kde si po bezpečnostní kontrole můžete koupit pití. Je často nejpohodlnější možnost, pokud sebou nemáte žádnou prázdnou láhev a nechcete plnit jednorázovou.

Můžu si přenést prázdnou nerezovou láhev na vodu přes bezpečnostní kontrolu na letišti?

Ano, prázdné nerezové lahve na vodu jsou povoleny, pokud splňují požadavky na velikost. Před průchodem rentgenovým zařízením však musí být opravdu prázdná, jinak bude zabavena a zlikvidována.

průhledná cestovní taštička - pití do letadla
Zdroj: canva.com

Co znamená pravidlo 1 litru?

Pravidlo 1 litru pro tekutiny uvádí, že cestující si mohou vzít s sebou 1 průhledný sáček (taštičku) v příručním zavazadle, ve kterém součet nádob o maximálním objemu 100ml nepřesáhne dohromady 1 litr. Stejné pravidlo platí pro všechny ostatní typy tekutin, jako jsou šampóny, parfémy, gely nebo pasty. Pravidlo bohatě vystačí na převoz kosmetiky v cestovních lahvičkách.

Musí miminka dodržovat pravidlo 1 litru tekutin?

Ne, kojenci jsou vyňati z pravidla 1 litru. Mateřské mléko, kojenecká výživa, džus nebo čaj pro kojence však budou muset být bezpečnostní kontrole předloženy a zkontrolovány samostatně.

Závěrem

Možnost přinést vlastní pití do letadla vám rozhodně může let zpříjemnit, ale nejprve musíte znát pravidla!

Když to shrneme, většina letišť umožňuje cestujícím vzít si s sebou jeden průhledný plastový sáček s tekutinami za předpokladu, že každá nádoba v něm není větší než 100 ml.

Nejlepší možností je dostat své vlastní pití do letadla je přinést si prázdnou láhev a naplnit ji u fontánek s vodou na letišti ( a dochutit si ji nějakým práškem či šumivou tabletou, pokud jste na sladké) nebo si koupit nápoje až za bezpečnostní kontrolou nebo v letadle.

Další informace o bezpečnostních pravidlech a předpisech TSA pro tekutiny v příručních zavazadlech naleznete na oficiálních stránkách TSA.

Jaké zavazadla do letadla si sebou můžu vzít? >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *