Jet na dovolenou v Evropě k moři v lednu? Proč ne. Letos padla naše volba na jih Španělska. Strávili jsme týden v Andalusii v zimě. Proč jsme tam jeli? A oblíbená otázka – kolik nás to stálo?
Naše cesty nikdy neplánujeme, nemáme daný pevný termín ani destinaci dalšího výletu a doslova čekáme, co nám spadne do klína. A jako každý rok jsme chtěli po Vánočních svátcích vyrazit někam k moři. V tomto období nevyhledáváme cíleně teplé koupatelné moře, ale příjemné jarní počasí a hlavně slaný mořský vzduch, který skvěle působí na dýchací cesty při všech těch sezónních respiračních trápeních.
Letos padl tip na Maltu a jižní Španělsko. Na zimu ruší aerolinky přímé lety do přímořských destinací, takže jsme počítali s možností letu s přestupem. A pak se jednoho listopadového dne objevili letenky z Krakowa do Malagy na přelomu ledna a února s krátkým přestupem v Německu za cca 2.500 Kč/ osobu. Protože daný let byl v prodeji u společnosti Lufthansa, v ceně byly i palubní kufříky, připočítali se nám věrnostní míle a náš čerstvý čtyřleťák měl nárok na slevu.
Kypr v únoru na prodloužený víkend >>
Jaké je v Andalusii počasí v zimě?
V zimě na tomto nádherném slunečném kousku země na jihu Španělska v zimě panuje naše jarní počasí. Dalo by se to přirovnat asi ke květnu. Teplota za našeho pobytu se přes den pohybovala mezi 13 a 18 stupni ve stínu, na slunci pak mnohem vyšší. Kromě jediného dne byla obloha dokonce úplně bez mráčků a sluníčko příjemně hřálo. My nosili jen mikiny nebo softshellky, místní jsme často vídávali v zimních bundách a kolikrát i v rukavicích. Ještě 10 dní před naším příletem tam bylo dokonce tak teplo, že se dalo koupat. Celebrity ve velkém postovali na Instagramu fotky z Marbelly (pobřežní město) v plavkách.
Jsou v zimě turisté v Andalusii nějak omezení?
Kdo naši cestu sledoval na Instagramu, tak ví, že jsme toho za ten týden navštívili mnoho a rozhodně jsme se necítili nějak omezeni. Kromě některých zábavních a vodních parků, kde probíhala zimní údržba, tak bylo otevřené úplně vše. Naopak bylo výhodou nestát fronty u pokladen, pořád do někoho nenarážet a nečekat na místě než všichni projdou, aby jste si mohli udělat pěkné foto bez lidí.
Hlavně na Gibraltaru jsme díky recenzím čekali nedostatek parkování, frontu na pokladnu nebo až půl hodinové stání před lanovkou. Ale nic z toho nebylo. Všude jsem se dostali na řadu hned a bez jediné minuty čekání.
Největší výhodou dovolené mimo sezónu? – Nízké ceny
Kdo by chtěl poznávat svět a má hlouběji do kapsy, tomu každopádně doporučujeme cestovat mimo sezónu. Sice přijdete o válení se na pláži, ale užijete si klid, památky, přírodu a to vše jen za zlomek běžné ceny. Konkrétně atrakce, na kterých jsme byli, stojí stále stejně, ale můžete hodně ušetřit na ubytování a na dopravě.
Třeba zapůjčení auta nás stálo na týden 100 EUR, bez depozitu, s plným pojištěním a s autosedačkou pro dítě zdarma. Stejný vůz by nás vyšel dle kalkulaček v červnu na nějakých 250 EUR. Měli jsme zapůjčeno přes ALL IN Carhire nebo se můžete podívat na srovnání jiných autopůjčoven.
To stejné pak bylo s ubytováním. Vybrali jsme si za svou výchozí polohu pro vyjížďky do okolí město Fuengirola. Výběr byl široký a ceny nízké. My platili za týden pro 2 dospělé a 1 čtyřleté dítě 6.500 Kč za jednoložnicový apartmán v Aparthotel Cordial Mijas Golf s nádherným výhledem. Každé ráno se nám naskytal nádherný pohled na východ slunce nad pobřežím. V hotelu byl dále venkovní bazén (ale bylo na něj chladno), krytý bazén, wellness centrum se saunami a posilovna. My si pak ještě připlatili za snídaně, i když jsme nemuseli.
Vlastně jsem si ani nemuseli objednávat tak „drahý“ hotel, ale troška rozmazlování na dovolené za těch pár stovek navíc stojí 🙂 .
A co další ceny?
V době, když jsme odjížděli z Čech, vrcholila často omílaná inflace. Ceny potravin letěli do výšin a člověk se jen každý týden divil, co se zase zdražilo. V západní Evropě, kde jsou běžně vyšší mzdy než u nás, bývají potraviny v obchodech mírně dražší. Tentokrát to ale bylo naopak. Ať se jednalo o vajíčka, olej nebo pečivo, všechno mírně pod našimi cenami. Nebyl problém si nakoupit cokoliv aniž by si člověk říkal, že je to drahé.
Stejně tak v restauracích, ceny odpovídali těm našim. Kebub 5 EUR, hamburger 4 EUR, fish and chips 10 EUR, burger v restauraci 15 EUR, pizza od 5 EUR, tappas 2,50 EUR.
Co se týká atrakcí, tak je to hrozně individuální. Někde zaplatíte jen symbolický poplatek, jinde vyjde vstupné na desítky EUR. Ceny si vždycky zjišťujeme už předem z domu, ať pak nejsme na místě překvapeni. Tentokrát jsme ale v podzemních garážích v Malaze našli slevové kartičky na místní atrakce. Třeba na vstupném do akvárií Sea Life v Benalmadéně díky tomuto kupónku vyšel vstup levněji o 4 EUR na osobu.
Jak ušetřit na vstupech na atrakce v zahraničí? >>
Vyplatí se vyrazit na týden v Andalusii v zimě ?
Rozhodně ano! Dostanete se do nádherné krajiny na jihu Španělska plné historie (Malaga, Sevilla, Grenada, Roda) a přírodních krás (Caminito del Rey) a to všechno bez hromady turistů, kteří sem míří v sezóně. Utečete od lednových mrazů do příjemného jarního počasí. Užijete si neskutečné množství vitamínu D, v Andalusii svítí slunce více než 300 dní v roce. A zaplatíte za to všechno jen zlomek ceny, za kterou byste tento výlet zaplatili v létě.