Ohnivé Žory neboli Žárov

Město Žory se nachází v jižním Polsku ve Slezském vojvodství asi 20km od hranic s Českem. A čím je tak zvláštní? Jedná se totiž o město doslova ohnivé.

Počátky města Žory (česky Žárov) sahají do 13. století, kdy kníže Vladislav Opolský získal stejnojmennou vesnici a povýšil ji na město. Středověké městské hradby v Žorech proto dnes patří k nejstarším ve Slezsku.

Zajímavý název města Žory pravděpodobně souvisí s vypalováním okolích lesů za účelem získávání dalších pozemků k výstavbě. I když tato hypotéza není přesně historicky doložena.

Oheň a jeho tématika se každopádně drží tohoto místa po staletí. V minulosti byli Žory, stejně jako většina středověkých měst, vybudovány převážně z dřevěných domů, takže tady byly požáry dost časté. Jeden z nich byl obzvlášť těžký. 11. května 1702 vyhořelo prakticky celé město. Místní obyvatelé se ale nenechali zlomit, vybudovali své město znova. Od té doby se navíc v Žorách slaví každoročně Slavnosti ohně, který je od roku 2024 zapsán na seznam kulturního světového dědictví UNESCO.

Jak je zřejmé, i přes tyto těžké události se oheň stal symbolem Žor a město s ním nakládá velmi přátelsky a s úctou. Dnes toto 60tisícové město nedaleko českých hranic žije dál svým ohnivým životem a určitě stojí minimálně za jednodenní návštěvu. A co dnes můžeme vidět v Žorách?

Muzeum ohně

Muzeum ohne

Inspirací pro vznik tak neobvyklého zařízení byly mimo jiné i výše zmíněné Slavnosti ohně. Místo nejde přehlédnout. Je moderní a jeho měděné obložení září do okolí. Je to jediné muzeum ohně v Polsku. Místo je moderní a interaktivní, takže zaujme i děti. Veškeré popisky v muzeu jsou pouze v polštině. Ale to nevadí. Díky obrázkům a různým interaktivním prvkům je vše lehce pochopitelné. Případně vám může pomoci Google překladač ve vašem chytrém telefonu.

Užitečné aplikace, které při cestování oceníte >>

Roztomilé figurky Plamínků

Žorek neboli česky Plamínek je usměvavá žlutočervená plyšová figurka ohně s modrýma nohama, který se stala v roce 2000 symbolem města Žory. Samotný Žorek samozřejmě odkazuje i na jedinečné Slavnosti Ohně, které se každoročně ve městě pořádají. Jeho barevnou sochu najdete dětského hřiště v Parku Cegielnia.

Plaminky zory

Mimo něj v Žorách, od roku 2012 po vzoru Wroclawi, začali rozmisťovat po městě i bronzové sošky plamínků. V současné době ve městě najdete tyto figurky:

  • Plamínek s knihou u Městské lidové knihovny
  • Plamínek s pochodní u Muzea ohně
  • Plamínek rytíř na náměstí
  • Plamínek s kamerou před kinem Na Staré Městě
  • Plamínek – hráč baseballu na ulici Piastowski, poblíž baseballového hřiště
  • Plamínek s příbory u mléčného baru „Krówka“.
  • Pan a Paní Plamínek – nevěsta a ženich před kostelem Sv.Filipa a Jakuba
  • Plamínek, student – ​​3. Základní škola
  • Plamínek, strážník před sídlem Městského ředitelství policie

A v plánu jsou instalace dalších figurek. Více o aktuálních plánech se soškami plamínků se dozvíte na stránkách města tady.

Žory a jeho náměstí s historickým kolotočem

Náměstí v Žorách je centrálním bodem města. Spolu s celým Starým Městem je jeho nejstarší částí. Stejné uspořádání centra města je tady dochováno již z dob jeho založení. V této části jsou i dnes patrné rekonstruované zbytky obranných zdí. Kromě nich tady najdeme hned několik dalších architektonicky zajímavých budov – radnici a farní kostel Sv. Filipa a Jakuba.

Kolotoc julius verne zory

Děti pak nejvíc potěší nádherný patrový historický kolotoč, který jako středobod náměstí je v provozu celoročně. Tento kolotoč patří k nejkrásnějším v Evropě. Jeho 34 figurek odkazuje na romány Julia Verna. Proto už jen samotný pohled na něj je zážitek.

Na náměstí v Žorách se pořádá množství zajímavých akcí, za zmínku stojí hlavně Velikonoční a Vánoční trhy.

Zábavní park Twinpigs

Las Vegas, Havaj a dokonce i indiánská vesnice – všechna tato místa najdete v americkém zábavním parku Twinpigs. Tento zábavní park ve stylu divokého západu s charakteristickými prvky a spoustou tematických atrakcí. Velmi příjemnou formou se zde můžete seznámit s historií a kulturou Severní Ameriky a zároveň se skvěle pobavit.

Více než 10 hektarů parku je rozděleno do osmi tematických zón odkazujících na historii a kulturu ze zámoří. Jsou tady desítky úžasných atrakcí – kolotoče, strašidelný dům, 5D kino, malá ZOO, lanový park, ale i kaskadérská show přímo z Divokého západu a mnoho dalších. Děti si mimo jiné mohou vyzkoušet podojit krávu, rýžovat zlato, okovat koně, střílet z luku a pušky.

Aquapark Aquarion

Aquarion zory

Aquarion je moderní rekreační a sportovní zařízení. Bazény, skluzavky, vířivky i rozsáhlá SPA zóna v ceně jedné vstupenky potěší všechny bez rozdílu věku. Takže pokud jste milovníci vody a nevíte, kam vyrazit o víkendu, zkuste pro jednou tento vodní park v Žorach.

Park Cegielnia 

Park Cegielnia je skutečná zelená oáza v centru Žor. Je to místo velmi oblíbené nejen mezi obyvateli tohoto města. Je to jedinečný prostor, kde můžete jak relaxovat obklopeni zelení, tak trávit čas aktivně s celou rodinou. Najdete tady dětské hřiště, lanový park, moderní dopravní park, zelený labyrint, dobře vybavený skatepark a venkovní posilovnu.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář