Postcrossing – (ne)cestovatelská hra s pohlednicemi

| aktualizováno

Znáte to nadšení, když otevřete poštovní schránku a čeká tam na vás pohlednice z nějakého pěkného místa a s milým vzkazem? A právě o tom je (ne)cestovatelská hra Postcrossing.

Postcrossing by se do češtiny dal přeložit jako výměna pošty. Myšlenkou hry je, aby si lidé posílali pohlednice mezi sebou, ať už jsou kdekoliv na světě. Většinou to jsou lístky z míst, kde se odesílatel nachází, ale můžete dostat třeba vánoční pohlednici, s dětským motivem, se zvířátky, prostě jakoukoliv. Nikdy nevíte jaké překvapení na vás bude ve vaší poštovní schránce čekat.

Postcrossing si oblíbili hlavně cestovatelé. Pohlednice, které dostávají je inspirují k dalším cestám po světě. Ale hra jako taková je vlastně necestovatelská, protože vaše jediné cesty, které musíte udělat je, projít se na nejbližší pobočku České pošty nebo sejít k poštovní schránce.

Jak začít hrát?

Zaregistrujete se na stránkách www.postcrossing.com. Podmínkou registrace je věk alespoň 13 let. Určitě zapojte do hry i své puberťáky.

Stránky jsou v angličtině. Jedná se o mezinárodní projekt, bez znalosti základních frází nebo pomoci překladače se neobejdete.

Postcrossing registrace

Při registraci vyplníte základní údaje o sobě – jméno, pohlaví, adresu (ta zůstane neveřejná), jazyky jakými se dorozumíte a připíšete pár slov o sobě. Třeba vaše koníčky, nebo jaké pohlednice by vám udělaly největší radost. To je vše. Není to složité, že?

Začínáme posílat pohlednice

Ihned po registraci můžete začít posílat pohlednice. Kliknete na „Send a postcard“ a systém vám vygeneruje adresu příjemce. Vše dostanete i emailem. Přečte si, co budoucí adresát napsal o sobě a napíšete mu na vámi vybranou pohlednici nějaký krátký vzkaz. Naše úplně první pohlednice putovala rovnou do New Yorku 🙂

Na pohlednici nesmíte zapomenout připsat identifikační číslo, které vám také přišlo v emailu spolu s adresou příjemce. Díky tomuto číslu, jste vy i systém schopni sledovat, jestli se vaše pohlednice neztratila a dorazila v pořádku. Najednou můžete mít „na cestě“ až 5 pohlednic. Jakmile nějaká z těch 5 dorazí do cíle, můžete si zažádat o další pohlednici.

Postcrossing system

Dostáváme pohledy z celého světa

Pohlednice už umíte posílat, nebo jste možná už nějaké poslali, ale chcete také na oplátku nějaké dostávat. Nemusíte se bát, je o vás postaráno. Jakmile si vygenerujete něčí adresu a systém vidí, že někomu posíláte pohlednici, takže na oplátku pošle váš kontakt někomu dalšímu. Vy nevíte komu a do jaké země. Prostě jen čekáte až vám pohlednice dorazí – z Japonska, USA, Španělska, Polska nebo třeba nějaké Africké země… Je to pro vás překvapení.

Poslali jste 5 pohledů najednou? Čekejte, že by mělo na oplátku dorazit 5 pohlednic také vám. Z míst kdekoliv na světě a s krátkým milým vzkazem.

Jakmile dostanete pohlednici, čeká vás ale ještě jedna povinnost. Dát vědět na stránkách www.postcrossing.com, že vám byl vzkaz doručen. Jak jsem již zmiňovala, každá pohlednice má své ID (identifikační číslo) a to je třeba do systému zadat, aby bylo jasné, že pošta našla svůj cíl. Tím se celý cyklus uzavírá.

Kde sehnat pohlednice?

Postcrossing pohlednice

V dnešní době onlinové se posílání fyzické pošty už očividně nenosí. Nabídka pohlednic není tak široká jako bývala kdysi, takže kde je sehnat?

  • na pobočce České pošty – nějaký výběr tam mají. Většinou tady narazíte na dětské pohledy, zvířecí, motoristické a sváteční. Mě osobně (na naší pobočce) chybí obrázky krajiny, měst a památek.
  • v infocentru a na obecním úřadě – každé větší město má své infocentrum s nabídkou pohlednic dané lokality nebo alespoň bývá k dostání pohlednice dané obce na místním obecním úřadě. Zkuste se tam zeptat
  • na internetu – na eshopech se dá vybrat leccos, pohlednice nevyjímaje
  • na výletě – kamkoliv jedete, hory, hrady, zámky, jeskyně, všude prodávají upomínkové pohlednice. Nakupte si nějaké do zásoby. Mezi uživateli postrossingu můžou být třeba nadšenci do hradů či rozhleden a takový pohled by jim mohl udělat radost.
  • vlastní pohlednice – pokud rádi fotíte a máte, co ukázat, určitě zvažte možnost nechat si vytisknout vlastní obrázky. Budou jedinečné!

Proč hrát Postcrossing?

Tato hra vznikla již v roce 2005. Je jednoduchá, má silné zázemí, mnoho příznivců, a to i v České republice. Nikdo tady neprohrává, vyhrávají všichni. Přináší radost, inspiraci, mír. A jaké jsou hlavní výhody hraní Postcrossingu?

1. Je zdarma

Zatímco, je v dnešní době tendence nechat si platit všude a za všechno, registrace do systému Postcrossing je zdarma. Neplatíte tady vůbec za nic, žádné VIP členství nebo něco podobného. Všichni jsou si rovni.

Na druhou stranu budete muset kupovat pohledy a platit za známky. Odeslání lehkého lístku přes půl světa stojí méně než jedno kafe (Známka po EU 39Kč, mimo EU 45Kč – rok 2022). Naopak radost z toho, když vám nějaká pohlednice dorazí je k nezaplacení.

2. Pohlednice z celého světa

To vzrušení z očekávání toho, odkud vám dorazí další lístek, je úžasné. Budou to Maledivy, Paříž, Island, Čína, Buenos Aires nebo Mnichov? Nebo vám přijde vánoční přání až z daleké Austrálie? Databáze Postcrossingu to ví, ale vy ne. Překvapení ve schránce můžete najít kdykoliv. Čím víc pohledů odešlete, tím více, jich na oplátku dostanete.

3. Poznáváte svět aniž by jste opustili svůj domov

Postcrossing alesund

Přijde vám pohlednice třeba z pro vás neznámého města Alesund. Barevné domečky malebně umístěné někde mezi mořem a vysokými kopci. A co pak uděláte? Otevřete mapu a zjistíte, že vám zrovna někdo poslal lístek z Norska. Věřte, že od teď si to místo už budete pamatovat. Možná časem mezi pohlednicemi najdete i nějakou cestovatelskou inspiraci a na místo se sami vydáte.

4. Procvičíte si a poznáte cizí jazyky

Hlavním spojovacím jazykem hry je angličtina. I u nás se ji už většina dětí učí povinně na školách. Nejen procházení stránek www.postcrossing.com, ale i samotné psaní vzkazů na pohlednice vás nutí si angličtinu procvičovat. A nejen angličtinu. Pokud příjemce vašeho připravovaného lístku mluví třeba španělsky a vy tento jazyk znáte, klidně mu napište vzkaz ve španělštině.

Jednou jsme posílali pohled slečně do Polska a ta prosila, jestli by odesílatelé nemohli připsat do vzkazu „ahoj“ ve svém rodném jazyce. Skvělý nápad, pokud vás zajímá, jak se píše pozdrav v egytštině nebo třeba v indonéštině.

5. Inspirujete a učíte své děti

Nebojte se své potomky do projektu taky zapojit. Procvičí si nejen zeměpis a cizí jazyky, ale zjistí i něco o tom, jak funguje pošta. Je s podivem, kolik dětí umí napsat sms nebo email, ale obyčejná adresa na pohlednici jim dělá problém. Navíc si procvičí i psaní rukou. Na oplátku je pak nechte samotné kontrolovat dopisní schránku. Zábava a nadšení zaručena!

Napsat komentář