Sopoty – ideální na dovolenou v Polsku u Baltského moře

Sopoty, jedno z nejkrásnějších měst v Polsku, patří mezi nejprestižnější dovolenkové destinace u Baltského moře. Právem se mu přezdívá „Perla Baltského moře“. Sopoty spojuje kouzlo typického přímořského městečka s atmosférou elegantního letoviska a atmosférou plnou uměleckého ducha. Ale proč si Sopoty vybrat pro svou dovolenou? A jaké atrakce tady stojí za to vidět?

Sopoty nejsou jen molo

Sopoty jsou perfektním místem pro dovolenou u Baltského moře. Sousedí s oblíbeným života bijícím Gdaňskem. Sopoty jsou město s téměř 40 000 obyvateli, klidnější přímořské letovisko a od roku 1999 i lázně. Hlavním poznávacím znamením Sopot je samozřejmě nejdelší dřevěné molo v Evropě (512 m), které se nachází v blízkosti hotelu Grand, a ulice Bohaterów Monte Cassino, zkráceně nazývanou „Monciak“. Monciak je promenádou s množstvím klubů, kaváren a restaurací.

Sopoty však nejsou jen molo a Monciak, jsou to lázně, areál Opery Leśnej (tady se již řadu let koná Sopotský festival) a město má také množství nádherných historických budov, kostelů a další zajímavých míst jako třeba dostihovou dráhu. Dále tady najdeme umělecké galerie, divadla a další kulturní instituce. Sopoty hostí evropské i světové kulturní akce, takže není divu, že město celoročně přitahuje obrovské množství návštěvníků.

A věděli jste, že jsou Sopoty doslova pokryty zelení. Ta zabírá celých 59 % rozlohy města. Takže pokud byste někdy přemýšleli o návštěvě Sopot, příjezdem sem v žádném případě neuděláte chybu. A o teda všechno můžete v Sopotech vidět a zažít?

To nejlepší ubytování v Sopotech >>

Monte Cassino (Monciak)

Ulice Bohaterów Monte Cassino je hlavní promenáda v Sopotech. Vede od aleje Niepodległości na Plac Zdrojowy. Monciak je zajímavý nejen tím, že tam sídlí mnoho restaurací, obchodů a kaváren, ale i tím, že tady narazíte na pouliční herce a malíře. Celá ulice pak vede k nejdelšímu molu v Evropě a krásným písečným plážím. Promenádu ​​zdobí historické činžovní domy. Je to krásné místo, kde si každý najde to své.

Sopotské molo

Sopotské molo

Nejdelší dřevěné molo v Evropě je nepopiratelným symbolem města. Je to nejen perfektní místo pro procházky s výhledem na širé moře, ale také centrum mnoha kulturních a sportovních akcí. Při procházce po molu můžeme nejen obdivovat okouzlující panorama Gdaňského zálivu, ale také si užívat blízkost přírody, naslouchat zvuku vln a pozorovat racky kroužící ve vzduchu.

Pokud chcete vstoupit na molo, mějte připravené nějaké drobné. Za vstup na něj musíte zaplatit.

Krzywy Domek

Sopoty - křivý domek
Zdroj: krzywydomek.info

Křivý dům (Krzywy Domek) je jednou z nejunikátnějších a nejznámějších atrakcí v Sopotech. Tato trochu šílená stavba, která vypadá přímo jako z pohádky, je ve skutečnosti funkční budovou, ve které jsou obchody, restaurace a kanceláře.

Pláž v Sopotech

Pláž sopoty

Sopoty jsou především pláže. Písečné pobřeží dlouhé přes 4 km je ideálním místem k odpočinku, opalování a koupání v moři. Pláže v Sopotech jsou čisté a udržované a v létě plné kaváren, barů a restaurací, kde si můžete dát čerstvé ryby, vypít ledovou kávu nebo ochutnat místní speciality.

To nejlepší ubytování v Sopotech >>

Maják

Maják sopoty

Maják, který se nachází v blízkosti pláže a mola, je další zajímavou atrakcí Sopot. Tato budova nejen, že pomáhá lodím bezpečně se plavit po Baltském moři, ale je také skvělým místem k obdivování panoramatu města a moře. Návštěva majáku je nutností pro každého návštěvníka Sopot.

Kolejowy Odjazd Sopot

Kolejowy odjazd sopoty

Kolejowy Odjazd Sopot je miniaturní železniční park, kde může jezdit vlakem úplně každý (pokud už umí sedět). Tato zábava je populární zejména v USA a Velké Británii. Nyní ji ale najdeme i v Polsku a to právě v Sopotech ve formě rozsáhlého parku (4 000 m2) s více než 1 000 metry tratí. Vše kolem má navíc železniční atmosféru, tedy semafory, výhybny, mosty, tunel a drobná železniční architektura.

V současné době jsou v parku 4 vlaky (lokomotivy + 3 vagóny). Všechny repliky jsou složitě ručně vyráběny zaměstnanci parku. Každý model je proto unikát. Jedná se o zmenšeniny opravdových vlaků. Park získal v roce 2021 prestižní ocenění – Sopotská perla.

Jak již bylo řečeno, projet se na vláčku může kdokoliv. Takže se sem určitě přijďte podívat i když nemáte děti. Tato atrakce je totiž otevřena všem. V parku nebývají žádné velké davy a čekací doba je obvykle krátká.

Pevnost v Sopotech

Skanzen sopoty

Ty, kteří se zajímají o historii, může zaujmout návštěva Pevnosti (Grodziska) v Sopotech – pobočky Archeologického muzea v Gdaňsku. Jedná se o skansen – muzeum pod širým nebem. Právě tady můžeme vidět, jak se žilo v pravěku. Najdeme zde staré chalupy, bránu a palisády. Ve výstavním a vzdělávacím pavilonu je prezentována stálá expozice „Nejstarší historie Sopot“.

Rybářský přístav

Rybářský přístav v Sopotech je okouzlujícím místem, kde můžete pozorovat každodenní práci rybářů. Rušné místo, kam se rybáři každý den vracejí z rybolovu a nabízejí čerstvé ryby a mořské plody. Marina je také jedním z bodů pro výlety lodí po Gdaňském zálivu.

Plavby na moři

Pirátská loď sopoty

Když dorazíte na konec mola v Sopotech, můžete zažít i palubu na skutečné pirátské lodi, která vás vezme na projižďku po Gdaňském zálivu. Více informací na oficiálních strínkách provozovatele tady.

Nebo můžete pirátskou galeonu vyměnit za katamarán Żegluga Gdańska a vyrazit a poznání poloostrova Hel. I tato loď vyplouvá z mola a plavby trvají přibližně 1,5 hodiny.

Park Północny

Park Północny se táhne rovnoběžně s pobřežím v 2 km dlouhém pásu od Grand Hotelu. Je to ideální místo pro ty, kteří hledají chvíli klidu a relaxace v lůně přírody. Tento malebný park nabízí mnoho turistických stezek a míst k odpočinku. V parku můžete obdivovat různé druhy stromů a keřů a také pozorovat ptactvo.

Aquapark Sopoty

Aquapark Sopoty je ideálním místem hlavně pro rodiny s dětmi. Patří mezi nejoblíbenější vodní parky v Polsku u Baltského moře. Nabízí různé druhy vodních atrakcí – bazény, skluzavky, jacuzzi, ale i wellness zónu a sauny. Je to skvělé místo pro trávení času bez ohledu na počasí.

Hipodrom Sopoty

Hipodrom sopoty

Sopotský hipodrom je jedním z nejstarších v Evropě. Je to místo, které láká milovníky koní a jezdectví již více než sto let. Kromě koňských dostihů je Hipodrom místem mnoha dalších akcí, jako jsou koňské show a závody.

Sopotské muzeum voskových figurín

V Sopotech je Muzeum voskových figurín. Stojí za to vyhradit si chladný a deštivý den a prohlédnout si sochy v životní velikosti. Několik desítek originálních figurek překvapí nejen děti, ale i dospělé.

Ubytování v Sopotech

Sopoty jsou místem, které má co nabídnout každému, bez ohledu na věk nebo zájmy. Nádherné pláže, bohatý kulturní život, turistické atrakce, jedinečná místa k odpočinku a relaxaci – to vše stojí za to, abyste zapřemýšleli o Sopotech jako o své příští prázdninové destinaci. Bez ohledu na to, zda hledáte místo pro odpočinkovou dovolenou u moře nebo chcete svůj čas trávit aktivně, objevovat nová místa a užívat si nejrůznějších atrakcí, Sopoty jistě splní vaše očekávání. Koukněte třeba tady –> to nejlepší ubytování v Sopotech a věříme, že si vyberete.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář