fbpx
Kypr - Cape Greco
Blog,  Státy EU

Kypr v únoru na prodloužený víkend

Běžně jezdíváme do Středomoří v létě, za teplem, mořem a opalováním. Ale napadlo vás někdy zajet si do jižní Evropy v zimě? Takový Kypr v únoru na prodloužený víkend je doslova ideálním.

To takhle jednoho mrazivého zimního odpoledne odpočíváme po obědě a klasicky se koukáme, co, kde, jak, kam… Najednou na mě vyskočili letenky za pár korun z Katovic do Larnaky. Automaticky se hned dívám i na ceny ubytování pro dané období. Obsazenost i ceny jsou nízké, je z čeho vybírat. Následuje 3 minutová manželská porada, vybíráme termín (je jich více), kupujeme letenky i ubytování.

Počasí na Kypru

Kypr v únoru

Jaké počasí si představit na Kypru v jednom z nejchladnějších měsíců v roce, v únoru? Já bych to přirovnala asi k našemu dubnu nebo květnu. Teplota večer a v noci se pohybuje kolem 10°C, přes den to je 16-19°C. Všechno kolem je zelené, kvete a voní. Chvilku je pod mrakem nebo zaprší, pak nastává čas na teplou bundu nebo mikinu. Ale jakmile vysvitne sluníčko, člověk se nechává hladit teplými paprsky, my se převlékáme do triček a kraťasů a naše dítě nahé běhá po pláži. Sluníčko je ostré, písek je vyhřátý dost, lidé se dokonce opalují v plavkách. Moře je chladné, ale ne ledové.

Proč na Kypr v únoru?

Kypr v únoru

Kypr bývá vyhledáván hlavně jako dovolenková destinace. Ale tento ostrov je i něco víc než jen nádherné pláže a neskutečně křišťálově čisté moře. Je také plný přírodních krás a historie, což v létě moc neoceníte. Ano, všechna místa jsou přístupná i přes léto. Ale než se v úmorném horku toulat po vyhřátých troskách antických památek, zatím co se snažíte vyhýbat nekonečným skupinkám turistů všech národností, raději si dáme vychlazený drink na jedné z kyperských pláží.

Nejen památky, ale i muzea, kláštery, lesy a národní parky jsou v tomto období téměř prázdné. My si tak mohli v klidu vychutnat každé místo v klidu nasávat jeho atmosféru.

Co všechno vidět na Kypru?

Kypr je tak nádherně různorodý. Opravdu si tady každý najde to své. Pokud cestujete za zábavou, není nouze o cluby, bary, zábavní parky, aquaparky, mořská akvária, zoo nebo farmy (třeba olivová, vinnice,..). A jestli rádi cestujete za poznáním jako my, i pro vás je tady toho hodně. Však Kypr je třetí největší ostrov Středomoří, na jeho dokonalé probádání vám možná i měsíc volna bude málo. A co se tady dá například najít?

Kostely, mešity a kláštery

Kypr v únoru

Na Kypru se mísí křesťanství (to pravoslavné) s muslimským náboženstvím. I díky náboženství je Kypr rozdělen na 2 části – řeckou Kyperskou republiku a tureckou Severokyperskou část (pro cestování mezi části je třeba projít hraničním přechodem). Ale i tak tady není problém tady najít mešitu a hned vedle ní pravoslavný kostel. Situace je mezi skupinami klidná.

Kyperská historie dosahuje do dob před naším letopočtem. A místní dochované stavby, ať jsou jakéhokoliv náboženského původu rozhodně za návštěvu stojí. Hlavně pravoslavné chrámy a kláštery, které vypadají z venčí skromně, ale uvnitř jsou bohatě zdobené zlatem.

Příroda a turistické stezky

Kypr v únoru

Nejen pobřeží, ale i vnitrozemí stojí za návštěvu. A co tady můžeme najít? Hory, lesy, jezera, vodopády i nádherné kaňony. Turistické a naučné stezky na Kypru jsou dobře značené a najdeme je všude, ale nejvíce zaujmou asi ty v pohoří Troodos. Trasy protínají ty nejkrásnější místa na Kypru a místy prochází i malými vesničkami, takže není problém se po cestě najíst nebo doplnit zásoby.

Pokud jste milovníky zvířat, potěším vás. Už jste někdy viděli třeba plameňáky ve volné přírodě. Na Kypru máte šanci je pozorovat na solných jezerech kolem Larnaky a to hlavně v zimních měsících. Dalším zajímavým živočichem jsou třeba mořské želvy. V horách pak pokud budete mít štěstí, tak narazíte na muflony, supy nebo orly.

Historie

Kypr v únoru

Zmínky o Kypru byly již v době antických říší. Věděli jste, že je ostrov silně spjat s řeckou bohyní Afroditou? Zmínku o ni tady najdeme docela často. O slávě z doby Antické na Kypru vypovídají nejedny vykopávky.

A pokud vás zajímá novodobější historie, na ostrově najdete vícero hradů a obranných tvrzí.

Na kolik vyjde zimní víkend na Kypru?

Kypr v únoru

Opět se ke mě dostaly poznámky typu, užívejte si drahou dovolenou, my se podíváme tak maximálně do Beskyd. Takže oblíbená kalkulace:

Letenky z Katovic do Larnaky nás stály 242 Kč (44zl) / osobu, bez zavazadel, jen s batohem na zádech. Na víkend pro nás dostatečné. Bundy a teplejší mikiny jsme měli na sobě už při odletu, přece jen únor u nás je studený. Přezůvky, pár triček, nějaká kosmetika a dokonce elektronika, na to batoh tentokrát stačí.

220 zl dohromady za 5ks zpátečních letenek => 44 zl za letenku

Ubytování jsme si objednali kousek od Larnaky v Boronia Hotel Apartments. Plně vybavený apartmán na 3 noci se snídaní nás vyšel na 2.500 Kč (104 Euro) /pobyt / 2 dospělé + 1 tříleté dítě. Ubytování sice neodpovídalo fotografiím, mělo dost zastaralé zařízení, ale všechno funkční, uklizené, teplá voda, topení fungovalo a na víkend nám to stačilo.

Dopravu po ostrově jsme řešily klasicky pronájmem auta. Našli jsme si malou místní autopůjčovnu, kde po nás nepožadovali depozit a kde nám zdarma poskytli i autosedačku pro prcka. Dokonce přistavili auto s automatickou převodovkou, pro jistotu a náš i jejich klid. Na Kypru se jezdí vlevo, řidič proto sedí vpravo a řazení je tím pádem taky jiné. Půjčovné na 4 dny bylo 2.640 Kč (110 Euro). Jeli jsme ještě s jedním párem a o náklady na auto jsme se podělili napůl.

Suma sumárum letenky+ubytování+auto = 484 + 2.500 + 1.320 = 4.304,- Kč za letenky a ubytování v apartmánu se snídaní pro 2 v únoru za 4 dny (3 noci) na Kypru, tj. 2.152,-Kč/os/pobyt.

Ano, letěl s námi i náš nejmladší, částky za něj nejsou v kalkulaci započítány. Tím, že je dítě, přepočet v kalkulaci na osobu reálně vyšel ještě méně.

Booking.com

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *