Tip na výlet – Ojcowský národní park

Čechy prozatím ne příliš objevený Ojcowský národní park (polsky Ojcowski park narodowy) je se svou rozlohou 21km2 sice nejmenším národním parkem v Polsku, ale je jedním z nejkrásnějších. Nachází se asi 20km od Krakowa a z Ostravy to je sem necelé 2 hodiny cesty.

Historie parku

Jeskyně - ojcowský národní park

Ojcowský národní park vznikl v roce 1956 v reakci na rostoucí urbanizaci oblasti a potřeby chránít místní přírodu. V 19. století toto místo utrpělo velké ztráty kvůli kácení stromů, vykopávání jeskyní a odlamování skalních útvarů. A právě v té době začala oblast kolem Ojcowa přitahovat první turisty. Rostoucí zájem o přírodu tohoto místa poté vedl k návrhům na ochranu jedinečného rázu tohoto území.

Projekt vytvoření přírodní rezervace v údolí Prądnik a Sąspoowska vznikl pod vedením prof. Władysław Szafera v roce 1924. Rezervace ale hned nevznikla. Trvalo dlouhá desetiletí, než bylo o ochraně zdejší přírody rozhodnuto. Naštěstí se v roce 1956 konečně ledy pohnuly a byl vytvořen Ojcowský národní park Ojców, který byl 6. národním parkem v Polsku. V roce 1981 bylo navíc kolem parku zřízeno i další ochranné pásmo.

Najděte si ubytování v okolí Krakova >>

Co Ojcowský národní park nabízí?

Národní park Ojców je součástí území Jury Krakowsko Czenstochowé, která má krasový ráz. Takže není divu, že právě místní skály a jeskyně jsou hlavním lákadlem tohoto místa. Ale je tady toho k vidění mnohem více. Stačí jen otevřít oči a pořádně se po místní krajině rozhlédnout.

Skalní útvary

Skály - ojcowský národní park

Jak už bylo řečeno, v Ojcowském národním parku jsou zdejší krasové útvary hlavním lákadlem. Nejvíce nejzajímavějších skal najdeme v samotném srdci této rezervace, v údolí Prądnik. V parku můžete dále obdivovat rokle hluboké až 100 metrů, krasová údolí, soutěsky, terasy a kužely. Na vrcholu tyčícím se nad údolími jsou různé skalní výběžky. Nejznámější skalní útvary jsou asi Herkulův kyj, Rukavice Deotymská jehla nebo Krakovská brána.

Vápencový substrát podporuje i vznik jeskyní. Dosud bylo v parku popsáno přes 400 jeskyní a odhaduje se, že jejich celkový počet může být i dvojnásobný. Jeskyně vznikly především v důsledku krasového působení vod. Nejdelší z nich jsou: Jaskinia Łokietek, Ciemna, Zbójecka, Okopy Wielka Dolna a Sąspowska. Jeskyně Łokietek a Temná jeskyně jsou za poplatek přístupné veřejnosti.

Chráněné rostliny

Rostliny - ojcowský národní park

Příroda parku se může chlubit velkou rozmanitostí své flóry. Místní zeleň zahrnuje 1000 druhů, přes 230 druhů mechů, 1200 odrůd hub a asi 200 druhů lišejníků. 84 druhů z nich je pak zákonem chráněných.

Divoká zvířata

Zvířata - ojcowský národní park

Počet živočišných druhů nalezených v parku se odhaduje na 11 000, dosud bylo popsáno asi 6 000. Charakteristickou skupinou zvířat v parku jsou netopýři žijící v jeskyních. Celých 218 druhů z nich je pak zákonem chráněných. My tady na vlastní kůži v lese viděli sovu.

Najděte si ubytování v okolí Krakova >>

Vstupů do útrob parku je několik. Ten nejoblíbenější je z podhradí zříceniny hradu Ojcow. Pokud jste zde poprvé nebo pokud plánujete jen lehkou procházku po údolí, nechejte své auto právě tady. Vede odsud totiž asfaltová cesta, která prochází údolím a je tak ideální třeba pro procházky s kočárkem.

Hrad ojców

Navíc hrad Ojcow se řadí mezi jedno z polských Orlích hnízd, takže sám o sobě stojí za návštěvu. Vstup do něj se platí jen pár zlotých a poskytuje mimo jiné krásné výhledy do okolí. O 6km dál, stále na území národního parku, pak stojí i krásný, zachovalý zámek Písková skála.

Polská Orlí hnízda – hrady i nádherná příroda >>

Když si tedy pro svůj výchozí bod návštěvy rezervace vyberete parkoviště pod hradem Ojców budete si moct vybrat, kterým směrem se vydat. V tomto místě se totiž kříží hned několik turistických stezek. Náš oblíbený okruh je vydat se asfaltkou po zelené směrem k jeskyni Ciemna. Poté stále po zelené nahoru do skal do doby než opět sejdete do údolí. Tam se dát na křižovatce po červené směrem ke Krakowské bráně a dále ke pstružím farmám dokud nedojdete zpátky k autu. Část trasy se kvalitně zapotíte, díky výstupům do skal, ale absolvovali jsme to s menšími dětmi a pětileťák celou naši procházku ušlapal sám.

Krakowská brána - ojcowský národní park

Svou trasu si samozřejmě můžete naplánovat podle svých možností a schopností sami. Nejčastější volbou místních je pěšky asfaltkou po červené ke Krakowské bráně (cca 2km) a pak se nechat zpět na parkoviště odvézt kočárem s koňmi, na který tady můžete v sezóně narazit. Výhodou této trasy je, že se dá absolvovat celá s kočárkem nebo s dítětem na odrážedle. Navíc cestou narážíte na další lákadla jako kavárny, zmrzlinové stánky a restaurace s grilovanými pstruhy z místních sádek, takže o zábavu i gastro zážitek máte každopádně postaráno. Liduprázdno tady hlavně o víkendech rozhodně není, naopak.

Dolina - ojcowský národní park

Ale nemusíte se bát, Ojcowský národní park je opravdu přírodní rezervací a stačí odbočit z asfaltových stezek a najdete přesně takový klid, jaký od tohoto místa čekáte.

Odkaz na interaktivní mapu s označenými stezkami >>

Užitečné informace

Ojcowsky park narodowy
Muzeum
  • Vstup do parku je pak zdarma.
  • V zimním období bývají vstupy do jeskyní úplně uzavřené kvůli hnízdícím netopýrům.
  • Doporučuji sem vyrazit brzy ráno, nebo mimo víkendy a svátky, parkoviště jsou jinak dost plné a tvoří se na nich kolony aut.
  • Počítejte s tím, že se parkovné se platí a částka není zrovna nízká. Na soukromích pozemcích místních zaplatíte zpravidla v hotovosti a na oficiálních parkovištích můžete platit v automatech i platební kartou.
  • Hned u parkoviště od hradem Ojców narazíte na Muzeum Ojcowského národního parku. Zvenčí nenápadná stavba a uvnitř nádherné interaktivní místo.
  • Po parku jsou různě rozmístěné toalety, které jsou placené. Mějte proto u sebe vždy pár kovových drobných
  • Nechte se zlákat a dopřejte si uzeného pstruha z místních sádek, voní už z dálky a je vynikající
  • Mimo sezónu je přes týden zavřena většina stánků s jídlem a restaurací.

A nakonec zvažte, jestli tady nebo v okolí nezůstat přes noc. Je toho tady k vidění tolik, že to za jeden den nestihnete.

Najděte si ubytování v okolí Krakova >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář