Jak našetřit peníze na cestování s dětmi

Cestování nás hodně naplňuje. Nejen, že tím unikáme před stereotypem, ale taky se bavíme, poznáváme nová místa a učíme naše děti nové věci. Ale jak našetřit peníze na cestování s dětmi?

Pokud jste pár a oba máte nějaký příjem, je cestování jednodušší. Ale pokud máte jedno, dvě nebo dokonce 4 děti, které nemají vlastní příjem, ale kolikrát se za ně platí jako za dospělé, je to poněkud složitější. Ale rozhodně ne nemožné! Pokud to s cestováním myslíte vážně, stačí jen trošku popřemýšlet a přehodnotit své priority.

Jak tedy našetřit peníze na cestování s dětmi?

1. ROZPOČET DOMÁCNOSTI

Prvním krokem k úspoře peněz je vědět, kolik a za co utrácíte. V dnešní době na to existuje několik slušných prográmků a mobilních aplikací a mnoho z nich je zdarma. My si vedeme jednoduchou tabulku v Excelu.

Když jsme před lety dělali rozpočet poprvé, některé položky na něm nás dost překvapili. Popřemýšleli jsme nad nimi, přehodnotili a najednou se našli peníze nejen na cestování, ale i na další, dříve nedostupné věci.

Vlk na cestách - rozpočet

2. SLEVOVÉ KUPÓNY A AKCE

Někdo nad nimi ohrne nos: „přece nebudu číhat na cenovou akci, když si chci něco koupit a mám na to, tak si to koupím“. Ale přiznejme si, kdo z nás někdy nevyužil třeba nabídek Black Friday. My se snažíme na akce cíleně čekat, ale nenakupujeme v nich bezhlavě. Máme na lednici seznam, kde si píšeme věci, které bude třeba pořídit. Tedy máme seznamy 2, jeden je s jídlem a na druhém je ten zbytek. Třeba víme, že na podzim se rozpadly jednomu z dětí botasky a na jaře bude potřebovat nové, chystáme se vymalovat chodbu a bude třeba pořídit barvu, chtěli bychom vyměnit pohovku v obýváku, bude třeba koupit lepší spacáky dětem na tábor….

Pokud je třeba něco pořídit ze dne na den, například přestane fungovat lednice a je výhodnější si koupit novou, pak postupujeme trochu jinak. Nejdříve si na internetu vybereme spotřebič, který vyhovuje našim potřebám. Poté použijeme nějaký srovnávač cen (třeba Heureka.cz), abychom zjistili, kde nás vyjde nejvýhodněji a nakonec se poohlédneme po nějakém slevovém kupónu. Tento postup nám nejednou ušetřil pár stovek korun.

3. CASHBACK

Cashback je v dnešní době dost populární. Kdo by taky nestál o peníze zpět ze svých nákupů. Je dokonce tak populární, že jej některé banky zařadili do své nabídky. Vaším jediným úkolem pak zůstává jednou za čas se přihlásit do svého bankovního profilu a tyto akce si aktivovat. Rabaty se pak počítají automaticky při vašich nákupech a jednou měsíčně vám je sama banka přičte na váš bankovní účet. Jsou to například Česká spořitelna, ČSOB nebo Airbank.

Peníze na cestování s dětmi

Dalším způsobem jsou cashback webové portály. Jejich nevýhodou je, že fungují pouze pro eshopy a pro započítání cashbacku je potřeba přijít do eshopu přes odkaz na jejich webových stránkách nebo mít nainstalovaný ve svém prohlížeči jejich doplněk. Ale výhodou je, že pokud máte na stejném eshopu aktivovaný cashback i u své banky (a není vyžadován přístup přes speciální odkaz), připíší se vám rabaty při jednou nákupu hned na dvou místech najednou. Mezi cashbackové portály patří například Plná peněženka, Hamty, Vratné peníze nebo třeba nákupní klub Cashback world. Všude je registrace zdarma.

4. MINIMALISMUS

Opravdu potřebujeme všechno to, co si kupujeme? Snažíme se přemýšlet o každé věci. Jednu dobu jsme si třeba kupovali plno levných drobností z Aliexpressu. To byla radost z každého balíčku. A takový neřízený nálet do Pepca, Kiku nebo na autoburzu. Kde ale všechny tyto věci jsou? Jen málo z toho jsme doopravdy potřebovali a využili. I k tomu nám pomáhají seznamy na lednici, píší se na ně věci, které opravdu potřebujeme. A když už tedy zahlédneme v obchodě něco „neskutečně úžasného“ položíme si otázku „Opravdu to potřebujeme? Nebude nám to ležet někde doma v koutě?“ 

To stejné s jídlem, je lepší si nákup naplánovat a zajet nakoupit jen 1x za týden, nebo později. Průběžně pak kupujeme pouze pečivo nebo drobnosti, které nám dojdou. Naučili jsme si i neplýtvat, nenechávat zbytky a už vůbec nenakupovat tolik potravin, aby jim pak prošla trvanlivost. Zpracujeme to, co je doma a nakupujeme až když je to opravdu potřeba.

5. FIXNÍ PLATBY POD KONTROLOU

Ono starat se o platby za elektřinu, plyn, pojištění, internetové nebo mobilní služby je dost otrava. A člověk je otrávený z neustálých obtěžujících nevyžádaných telefonických hovorů. Ale když si sepíšete svůj rozpočet, zjistíte, že z něj ukrajují nemalou část. Určitě je dobré jim věnovat pozornost. Pomůže vám v tom nějaký nezávislý poradce, nebo některý z webových srovnávačů, např. ePojištění.cz, Tarifomat.cz, …

Vlk na cestách - jak šetřit

6. PŮJČKY A ÚVĚRY

Pro mnohé z nás jsou tabu. Nikdo se moc o svých financích nechce bavit s cizím člověkem. Ale pokud si ten prostor najdete, opravdu můžete hodně ušetřit. Může se vám snížit splátka nebo můžete dokonce zaplatit své závazky dříve, než jste plánovali. Sami máme hypotéku na dům a splácíme auto, ale byly doby, kdy jsme byli zahlceni kontokorenty a kreditními kartami. Existují hned 3 způsoby jak najít pro vás tu správnou optimalizaci:

  • Nezávislý finanční poradce – má ve svém portfoliu hned několik finančních institucí najednou a má přehled o jejich službách
  • Internetové srovnávače půjček – pomohou vám na jednom místě zjistit, co zrovna která banka nabízí, např. Půjčky.cz
  • Přímé kontaktování banky – je to trošku maraton, ale vyplatí se. Určitě je nejlepší začít u banky, ve které už máte účet, ta vás zná a bývá nejvstřícnější. Ale pozor, pravidlem to není, pokud vám nenabídne nic výhodného, zkuste to o dům dál.

Vypadá to všechno na hodně práce a možná tomu tak i je, ale jen ze začátku. Když je člověk dělá pravidelně, přinese mu to překvapivou úlevu, nebude se cítit tolik zahlcený a život se mu zjednoduší. Bude mít pořádek v „papírech“ a zjistí, že na cestování s dětmi mu najednou zbývá dostatek financí.

Cítí to i naši potomci. Mají vše, ale s mírou. A hlavně si váží všech těch zážitků, které jim cestování přináší, a těší se na další. To je to nejvíc, co jim můžeme dát.

Další cestovatelské tipy najdete tady >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář