Co je povoleno si sebou vzít do příručního zavazadla?

Při cestování letadlem jsou kabelky, batohy a malé tašky nedílnými součástmi každého pasažéra. Častou otázkou ale bývá: Co je vlastně povoleno si sebou vzít do příručního zavazadla?

Pravidla ohledně obsahu příručního zavazadla se mohou lišit mezi leteckými společnostmi a destinacemi, avšak existují určitá univerzální pravidla a doporučení, která je dobré si pamatovat. V tomto článku se proto zaměříme na to, co si sebou můžete přibalit do tašek, co si sebou berete na palubu letadla a co byste si raději měli nechat odbavit ve velkém kufru a poslat do podpalubí.

Jaké zavazadla do letadla si sebou můžu vzít? >>

Bezpecnostni kontrola

V minulosti se obsah příručních zavazadel tolik neřešil. Po 11. září 2001 se ale předpisy zpřísnili. Navíc se rozmohla politika nízkonákladových dopravců, která zavedla dodatečné poplatky za odbavená zavazadla. Proto je občas složité vyznat se v leteckých tarifech, jejichž cena je přímo závislá na velikosti zavazadla a způsobu jeho odbavení. A aby toho nebylo málo, veškeré předpisy a zákazy se postupem času ruší, mění, aktualizují a zavádí nové.

Věděli jste třeba, že některá letiště postupně upouští od přísného omezování množství kapalin? Pro někoho, kdo necestuje denně je proto dost těžké udržet si aktuální informace o tom, co přesně si můžete nebo nemůžete vzít na palubu. Proto jsme si pro vás připravili tohoto menšího průvodce:

Tekutiny a prášky

Většina lidí si už zvykla na omezení tekutin, které si mohou sebou vzít na palubu. A i průhledné plastové sáčky s miniaturní kosmetikou ve vaničkách při letištní kontrole nikoho nepřekvapí. Jedna věc, která některé ještě stále překvapuje, je, že nádoba s tekutinou musí mít maximální objem menší než 100 ml, což znamená, že si nemůžete vzít lahvičku s větším objemem a naplnit ji jen částečně.

Můžu si vzít s sebou pití do letadla? >>

V některých státech, třeba jako jsou USA a Austrálie, existuje i omezení na množství látky v prášku, kterou si sebou berete. Tento limit je stanoven na objem cca 350ml (12 oz). Takže pokud pojedete přes tyto země a vezete si sebou třeba protein, kávu, koření nebo prášek na praní, dejte si pozor. Nebo tyto položky raději odložte do odbaveného kufru.

Jídlo

V době, kdy si na většině cest na krátké vzdálenosti musíte kupovat vlastní jídlo, se může zdát, že vzít si jakékoliv vlastní jídlo je skvělé řešení. Nemluvě o tom, že někteří cestující kvůli alergiím, potravinovým intolerancím nebo jiným zdravotním důvodům musí přesně vědět, co se v jejich potravinách nachází.

Balene jidlo

Ale můžete si vzít sebou všechno, co chcete?

Ne tak docela. Vzít si můžete pouze „tvrdé“ jídlo. Na palubu je zakázáno vzít si cokoliv tekutého nebo polotekutého. Věci, které bývají často zabaveny jsou třeba med, džemy nebo jogurty. A třeba takový měkký sýr taky není povolen, ale tvrdý sýr ano. Ale na takové doma připravené pečivo namazané taveným sýrem vám neřeknou nic.

Balená voda (nebo jakýkoli nápoj) je zakázána, i když je neotevřená v originálním balení, s výjimkou výše uvedeného omezení 100 ml. Ale prázdné láhve jakéhokoliv objemu vám při bezpečnostní kontrole projdou a vy si je pak můžete naplnit ve fontánkách na letišti.

Můžu si vzít s sebou pití do letadla? >>

Čerstvé ovoce a zeleninu si můžete vzít na palubu, pokud je plánujete sníst, ale zjistěte si pravidla, která má nastavena vaše cílová destinace. Některé země jako třeba Havaj, Austrálie a Nový Zéland jsou extrémně přísné, zakazují dovoz jakéhokoliv ovoce a zeleniny (i když to měla být jen vaše svačina). Udělují vysoké pokuty za to, že ve vaší tašce najdou něco, co je u nich zakázané. A to platí pro příruční i odbavená zavazadla.

Pokud cestujete s dítětem, můžete si sebou vzít na palubu dětskou výživu, mléko nebo sterilizovanou vodu spolu s chladícím balíčkem v případě potřeby. Odsáté mateřské mléko lze mít v příručním zavazadle.

PoložkaPovoleno v příručním zavazadle
Mateřské mlékoAno, v nádobách do 2 000 ml
Kojenecké mléko, kravské mlékoAno (dítě musí být přítomno)
Kojenecká voda (i jakékoliv jiná)Ano (dítě musí být přítomno)
Sojové mlékoAno (dítě musí být přítomno)
Dětská výživa (skleničky, kapsičky)Ano (dítě musí být přítomno)

Elektronika

Na cesty si běžně můžete sebou vzít věci osobní potřeby jako jsou notebooky, mobily, tablety, vysoušeče vlasů, žehličky, fotoaparáty, elektrické holicí strojky a cestovní žehličky.

Omezení, které je třeba zmínit, se týká elektronických předmětů, jako jsou pevné disky, přenosné baterie a klávesnice, i když jsou zakoupeny bez cla. Zvláště oblíbené powerbanky obsahují bateriové články. Jejich kapacita je v EU a USA omezena na maximálních 100 Wh, což je v přepočtu 27 027 mAh. Kapacita powerbanky bývá uvedena na jejím obale, ovšem u některých levnějších druhů se tento údaj nevyskytuje a hrozí jejich zabavení na letišti. U těchto záložních zdrojů navíc platí, že se dají přepravovat jen a pouze v příručním zavazadle.

Léky

Leky na cestu

Co přesně si smíte vzít do příručního zavazadla? Obecně jsou na palubě povoleny tablety a tekuté léky, pokud nepřekročí limit objemu jedné nádobky 100 ml. Pokud máte zdravotní omezení, které vyžaduje užívání opiátů či jiných léků na předpis, určitě předem požádejte svého doktora o lékařskou zprávu a nechte si ji přeložit alespoň do angličtiny. Třeba pro takového diabetika jsou jehly pro aplikaci inzulínu nezbytné. Přejdete tak případným nedorozuměním a následnému zdržení na letišti.

Pokud si pak potřebujete vzít větší množství léků do příručního zavazadla, je nejlepší před odletem kontaktovat leteckou společnost a požádat o speciální povolení. Lékařské vybavení, jako jsou chladící obaly, jehly, injekční stříkačky a inhalátory, jsou povoleny, ale skalpely nikoli a kyslík bude nutné zkontrolovat u příslušné letecké společnosti.

Sportovní vybavení

V podstatě většinu známých sportovních pomůcek si sebou do příručního zavazadla vzít nemůžete. Existuje jen několik výjimek, které vám bezpečnostní kontrolou na letišti projdou. Většina ostatních věcí, včetně golfových holí, šipek, pálek atd., musí být uložena do nákladového prostoru.

PoložkaPovoleno v příručním zavazadle
Sportovní padákAno
Těžké pálky a hole (včetně baseballových, softballových a kriketových pálek)Ne
Tenisové raketyAno
Kulečníkové tágoAno
Golfové holeNe
ŠipkyNe
Vycházkové/turistické holeNe
Rybářský prutAno
Střelné zbraně (včetně replik střelných zbraní)Ne
HarpunaNe
KušeNe
Vybavení pro bojová uměníNe
Potápěčské vybaveníZáleží na konkrétní letecké společnosti

Další věci

Nakonec jeden seznam věcí, o kterých si možná ani neuvědomujete, že jsou zakázané… více než 1ks zapalovače nebo balení zápalek na osobu, prskavky, obranné a paralyzující spreje či silné čisticí prostředky (chemikálie).

Překvapivě jsou povoleny pletací jehlice (ale ne všude a také bývají omezeny svou délkou), deštníky (jen ty skládací), hůlky a nůžky s čepelí kratší než 6 cm nebo libovolnou délkou, pokud mají zaoblené konce. Stejné omezení 6cm platí i pro nože a třeba vývrtky. A co žiletky? Ano, pokud jsou „pevné“ (zapuštěné v holítku), ale nejsou „otevřené“ (pouze čepel).

Tip nakonec

Takže jak už bývá zvykem v letecké přepravě, je prostě třeba před každou cestou si najít pár minut času a bezpečnostní nařízení si trochu pročíst. A mít také na paměti, že nejen jednotlivá letiště a aerolinky mají rozdílná nařízení, ale i státy ze kterých a do kterých cestujete. Nejjednodušší jsou pak cesty v rámci EU, kde jsou letecká bezpečnostní nařízení prakticky jednotná.

Hezky zpracované informace o tom, co si můžete vzít do příručního zavazadla má Celní správa ČR.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář