Polská Orlí hnízda – hrady i nádherná příroda

Na sever od Katowic uprostřed nádherné přírody Krakowsko-Czestochowské vrchoviny se nachází řada středověkých hradů, zámků, tvrzí a zřícenin. Všechny byly strategicky postaveny na vysokých kopcích, na skalách a sloužili jako obranná linie proti nájezdům čechů. Pro jejich polohu se jim přezdívá polská Orlí hnízda (Orle gniazda).

Mirow - polská orlí hnízda

Oblast Krakowsko-Czestochowské vrchoviny patří k nejkrásnějším přírodním oblastem Polska. Na relativně malém území se nachází množství skal, jeskyní, potůčků, pramenů řek dokonce i poušť. Pokud oblastí projíždíte, většinou si ani žádné přírody nevšimnete, skály se rády schovávají do pozadí místních lesů. Je proto třeba otevřít mapu a na oblast se připravit, protože jinak o tuto nádheru příjdete. Však jen registrovaných jeskyní je v oblasti 1800 a skal nepočítaně. Součástí vrchoviny je nejmenší polský národní park – Ojcowski park narodowy.

Skály - polská orlí hnízda

V současnosti ty nejzajímavější místa tohoto území spojuje Stezka Orlích hnízd (Szlak Orlich Gniazd). Je jednou z nejkrásnějších a nejzajímavějších turistických stezek Polska. Trasa pro pěší měří 164km a ta cyklistická 185km. Stezky vedou z Czestochowe do Krakowa (nebo naopak chcete-li). A pokud se na tuto cestu vydáte, budete potkávat hrady a zříceniny doslova na každém kroku. Polský panovník Kazimír III.Velký tady totiž nechal vybudovat hned 36 obranných staveb.

Hrady

Mezi nejzajímavější a nejznámější polská Orlí hnízda patří 11 hradů: Ojców, Pieskowa Skała, Rabsztyn, Bydlin, Pilcza, Ogrodzieniec, Morsko, Bobolice, Mirów, Ostrężnik a Olsztyn. Někdy se uvádí i krakovský Wawel a Jasna Góra u Czestochowe, ale oficiálně do těchto míst stezka, spojující tyto středověké stavby, nevede. Další hrady, které stojí za zmínku a za návštěvu je v regionu mnohem více (např. Tenczyn, Będzin, Lipowiec,..), ale stezka nimi taky neprochází.

Užijte si víkend v krajině Krakowsko-Czestochowské vrchoviny >>

Tenczyn - polská orlí hnízda
Hrad Tenczyn

Hustota pevností v Jurě Krakowsko-Czestochowské je dána její strategickou polohou. Zdejší hrady byly postaveny ve středověku, aby bránily zemi před útoky Tatarů a Čechů a také dohlížely na bezpečnost na obchodních cestách mezi Krakovem a Slezskem.

Konec krásy obranných hradů v 17. století přinesl vpád Švédských vojsk. Hrady byly zničeny a během dalších staletí se změnily v ruiny. Ale některé z nich, například Mirów a Bobolice, patří soukromým vlastníkům a jsou z jejich iniciativy přestavovány. Z Bobolice, který byl ještě před pár desítkami let zřícenina, sestávající jen z několika kamenných stěn, je nyní nádherný funkční turistům otevřený hrad, hotel a restaurace. A ve stejném duchu se rekonstruuje i hrad Mirów.

Rezervujte si nocleh ve stínu zdí hradu Bobolice >>

A takový hrad Ogrodzienec, nebo spíše zřícenina hradu zase doslova vypadá jako z nějakého středověkého filmu. Rekonstrukce tady neproběhla, pouze konzervační úpravy, ale jeho velikost a majestátnost bere dech i tak. Když jste uvnitř hradeb, nasáváte jeho sílu a cítíte pokoru k tomuto místu. A to, že v podzámčí vyrostl v posledních letech zábavní park pro děti, přestanete úplně vnímat.

Hrad ogrodzieniec - polská orlí hnízda
Hrad Ogrodzieniec

Ubytování s výhledem na některé z polských Orlích hnízd >>

Příroda

Polská Orlí hnízda jsou postavena v krajině Krakowsko-Czestochowské vrchoviny, která je známá pro své vápencové podloží pocházející ze dna moře, které v této oblasti existovalo v období jury, tedy před 180 miliony lety. Zdejší oblast je plná nejen nádherných skalních útvarů (oblíbených mezi horolezci), ale i krasovými jeskyněmi.

Součástí místní krajiny je i nejmenší národní park v Polsku – Ojców. Najdeme v něm nádherné skalní útvary jako je například slavná krakovská brána, kyj nebo rukavice, a také množství jeskyní, z nichž do 2 je možný vstup s průvodcem. V národním parku Ojców jsou také dva hrady – Ojców a Pieskowa Skała.

Ojcowski park narodowy - polská orlí hnízda

Dalším zajímavým místem je Góra Zborów. Rezervace zahrnuje obrovskou koncentraci vápencových skal. Na malém území tohoto kopce doslova nebudete vědět, kam s očima. Pod horou Zborów vás pak čeká další krasová jeskyně -Głęboka.

Nemůžeme zapomenout zmínit ani Ředkovické skály, rezervaci Sokolí Hory u hradu Olsztyn nebo pouště Siedletská a Bledowská. Zdejší krajina ukrývá překvapení na každém kroku. Je plná přírodních krás i historie. Nenáročný terén zvládnou i děti. Je to ideální místo na strávení aktivní dovolené, pěšky i na kole.

Tipy na výlety nejen do oblasti Krakowsko-Czestochowské vrchoviny >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář