fbpx
macocha
Dovolená a výlety v České republice,  Kam na výlety

Propast Macocha a Punkevní jeskyně s dětmi

O propasti Macocha a Punkevním jeskyních v Moravském krasu slyšel snad každý. Toto místo je legendární, ale bavilo by třeba i malé děti? Určitě ano a není to jen projížďka na lodičkách, čím toto místo láká.

Od Horního můstku propasti Macocha lanovkou

Propast Macocha najdeme u stejnojmenné turistické chaty uprostřed Moravského krasu. Prakticky až k chatě dorazíte autem. Parkoviště je velké a prostorné. U chaty jsou mimo jiné i místa kde se dá dobře najíst nebo si můžete koupit nějaký ten suvenýr. Odsud pak je možné dojít po 1,6 km dlouhé trase až ke vchodu do Punkevních jeskyní.

Macocha až Punkevní jeskyně

Svou procházku dolů nezapomeňte začít na Horním můstku u propasti Macocha. Její hloubka je opravdu dechberoucí. Po cestě pak narazíte i na odbočku na vyhlídku na Dolním můstku, ze kterého můžete vidět i návštěvníky na dně propasti.

Punkevní jeskyně lanovka

Pokud jsme méně zdatní nebo se vám prostě nechce procházet pěšky jedním či oběma směry až dolů k jeskyním, od turistické chaty Macocha vede i kabinová lanovka. Cesta v ní trvá sotva 2 minuty, ale hlavně pro děti to je zážitek. Kromě zimního období jezdí nepřetržitě a platba je možná pouze v hotovosti.

Ze Skalního mlýna vláčkem

Možností jak se dostat k Punkevním jeskyním je ale více než jen dvěma výše zmíněnýma. Stačí zaparkovat auto jinde a to u hotelu Skalní mlýn. Odsud opět vede 1,7km dlouhá pěší trasa až ke vchodu do Punkevních jeskyní.

Skalní mlýn až Punkevní jeskyně

A znova je tady možnost cestu si zjednodušit a využít možnosti elektrického vláčku. Cesta v něm trvá nějakých 10 minut a je v provozu celoročně. Platba zase možná v hotovosti.

Punkevní jeskyně vláček

U hotelu Skalní mlýn je možné se najíst a odpočinout si. Navíc se u něj nachází Dům přírody Moravského krasu, který si taky rozhodně nemůžete nechat ujít. Je to krásná moderní interaktivní expozice, ve které se zabaví nejen děti.

A nakonec asi 500 metrů od skalního mlýna najdete Kateřinskou jeskyni. Ta je zajímavá nejen tím, že jsou v ní největší krápníkové dómy v Moravském krasu, ale našly se v ní nejstarší jeskynní kresby na území České republiky. Nalezeny byly i pravěké a středověké keramické střepy a zbytky tajné penězokazecké dílny z asi 15. století.

Punkevní jeskyně

Punkevní jeskyně
Punkevní jeskyně

Toto asi nejvyhledávanější místo Moravského krasu je známé svými lodičkami. Plavba po říčce Punkvě je opravdu nezapomenutelným zážitkem a děti z ní budou nadšené. Celá prohlídka Punkevních jeskyní je rozdělena do dvou částí, suchá a mokrá. Ta suchá je dlouhá cca 900m a dovede vás až na dno Macochy. Odsud pak vyplavete na lodičkách zase ven.

Vstupné do jeskyní je dobré si rezervovat předem a to hlavně o víkendech a prázdninách. Některé termíny totiž bývají vyprodané i dlouho dopředu.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *