Nejkrásnější hrady a zámky v Polsku

| aktualizováno

Představujeme vám ty nejzajímavější a nejkrásnější hrady a zámky v Polsku. Polsko se svou výhodnou polohou a dlouholetou historií může chlubit opravdovými skvosty. Však posuďte sami!

Než se však podíváme na přehled našich oblíbených hradů a zámků v Polsku, řekneme si o nich nejdříve pár faktů. Podle výpočtů Národního památkového úřadu Polska aktuálně existuje 402 staveb. A to už je opravdu z čeho vybírat. Zajímavostí navíc je, že téměř čtvrtina hradů a zámků, tedy 93 objektů, se nachází v Dolním Slezsku, tzn. blízko hranic s Českem. Ale ani další vojvodství, která sousedí s naší republikou nezaostávají. V takové Opolsku nebo Horním Slezsku najdete alespoň ruiny nějakého zámku pomalu v každé vesnici. Nebo taková Orlí hnízda – síť obranných hradů mezi Krakovem a Čenstochovou taky stojí za zmínku.

Pokud by jste tedy chtěli poznat některý z hradů a zámků Polska výběr je opravdu široký a ani nemusíte jezdit nikam daleko. Většina z hradů a zámků jsou dnes sice jen ruiny nebo objekty přestavěné a upravené pro jiné účely, ale Polsko se může pochlubit i skutečnými skvosty mezinárodního významu.

Zámek Książ

Zamek ksiaz
https://www.ksiaz.walbrzych.pl/

Kdo by ho neznal? Zámek Książ je krásná a zároveň velmi působivá budova nacházející se na okraji města Wałbrzych na skále uprostřed lesů. Je to největší hrad v Dolním Slezsku a třetí největší v Polsku. Není tedy divu, že jde také o jeden nejoblíbenějších zámků. Nádherný interiér tohoto kolosu je přístupný turistům. Po návštěvě zámku na na ně bude ještě dlouho vzpomínat.

Místo navíc nepůsobí jen impozantně, ale i tajemně. Již dávno v historii se o něm říkalo, že tady působí nadpřirozené síly. Pro to i pro svou výhodnou polohu si jej za 2.světové války vybrali nacisté a chtěli z něj udělat jedno ze svých sídel. Proslýchá se, že slavná ukradená Jantarová komnata byla určena pro instalaci právě do tohoto zámku. Ale kdo ví, do dnes ji nikdo nenašel. Pod hradem a v okolních horách jsou do kilometry a kilometry podzemních chodeb a staveb vyhloubených nacisty, z nichž plno teprve čeká na své objevení

Kromě samotné stavby je velmi působivé i okolí zámku Książ, je zde zřízen krajinný park- nádherné místo zeleně a procházek, vyhlídek, mauzolea Hochberg a malebných cest, kterými se dostanete ke zřícenině hradu Stary Książ. Na zámek Książ a jeho okolí se vyplatí naplánovat celý den, protože je zde co dělat. Rozhodně si zaslouží být nazýván nejkrásnějším zámkem v Polsku!

Ubytování s výhledem na zámek Ksiaz >>

Hrad Malbork

Hrad malbork
https://www.zamek.malbork.pl/

Hrad Malbork je stavbou, kterou stojí za to prozkoumat. Je to historicky nejlépe zachované místo Řádu německých rytířů. Velikost hradu v Malborku je ohromující, není to jen největší hrad Polska, ale také největší gotická pevnost a zároveň největší hrad postavený z cihel na světě. Není tedy překvapením, že je hrad zapsán na seznam dědictví UNESCO.

O turisty zde není nikdy nouze, ale návštěva hradu Malbork není jen tak. Areál se skládá ze Středního hradu, Vysokého hradu, zámeckého nádvoří a vnitřního nádvoří. Celková plocha je 20 ha. Navštívit tak obrovský a starý hrad, se zajímavou historií a temnými, tajemnými zákoutími, je nevšedním zážitkem a je třeba si na něj rezervovat dostatek času. Prohlídky probíhají s průvodcem nebo audioprůvodcem a trvají nějaké 3,5hodiny.

Ubytování v Malborku >>

Královský hrad Wawel

Hrad wawel
https://wawel.krakow.pl/

Královský hrad Wawel v Krakově je to opravdová perla mezi polskými památkami. Druhý největší hrad v Polsku a patří mezi nejvýznamnější symboly tohoto státu. V minulosti totiž dlouhá staletí sloužil jako sídlo polských králů, do doby než přesídlili do Vašavy. Je zapsán na seznam UNESCO.

Dnes tvoří hlavní část hradu čtyřkřídlý palác obklopující vnitřní nádvoří. Neméně významná je Katedrála svatého Stanislava a svatého Václava, jedna z dominant hradního vrchu. Jedná se totiž o korunovační kostel a pohřebiště polských králů. Na samotném hradě lze navštívit muzeum s několika expozicemi nebo jít na prohlídku reprezentačních sálů a královských apartmá.

Užijte si víkend v Krakowě >>

Zámek Písková Skála (Pieskowa Skała)

Zamek piskova skala
https://pieskowaskala.eu/

Nedaleko Krakova, na území Krakovsko-Čenstochovské Jury najdeme zámek Písková Skála. Zázračná stavba se tyčí na vápencovém masivu nad Herkulovým kyjem (pozn. známý skalnatý útvar) v národním parku Ojców. Místo patří mezi polská Orlí hnízda.

Od 14. století tvrz, dnes krásný revitalizovaný objekt, bývalé renesanční sídlo rodu Szafraniec s arkádovým nádvořím, uvnitř s muzeem a restaurací na vyhlídkové baště. Historické interiéry hradu a sbírky bývalých majitelů se nedochovaly, expozice proto představují především umění ze sbírek královského hradu Wawel, pouze jedna z expozic představuje historii tohoto místa. Nic to nemění na tom, že expozice jsou úchvatné a v těchto historických místnostech s krásnými stropy vypadají nádherně. Za návštěvu stojí také krásné zahrady v zámku a blízké údolí Prądnik.

Hrad Czocha

Hrad czocha
https://zamekczocha.com/

Hrad Czocha mimo jiné také kandiduje na nejkrásnější zámek v Polsku. Tato turisty velmi oblíbená stavba se tyčí na skále na malebném místě na západním okraji Dolního Slezska, nad jezerem Leśniański. Je to stará, gotická tvrz ze 13. století, opředená legendami, o strašidlech a skrytých pokladech.

Dnes je hrad přístupný návštěvníkům i při nočních procházkách pouze s průvodcem. Jedním z nejzajímavějších míst hradu je tajný průchod přes pohyblivou skříň a postel se skrytými padacími dveřmi přímo do kobky, kam byli uvrženi nevěrní manželé. Nyní v zámku sídlí i hotel, restaurace a kavárna.

Zámek Moszna

Zamek moszna
https://mosznazamek.pl/

Neobvyklý zámek Moszna je známý svými věžemi, kterých má hned 99. Mimo to v něm najdeme 365 místností. Je to jedna z nejznámějších historických budov nejen v Opolském regionu, ale i v celém Polsku. Rozhodně patří mezi nejkrásnější hrady a zámky v Polsku. Největší zvláštností této stavby ale je, že zámek má jen něco málo přes 100 let a nepředstavuje žádný konkrétní architektonický styl. Zato udivuje fantazií svých tvůrců, důmyslností detailů a vznešeností celku. Při přiblížení se k budově se jen těžko ubráníte dojmu, že vstupujete do kouzelného světa Disneyho pohádek.

Zámek Moszna je kromě věží známý také velkými barevnými keři azalek a rododendronů, které najdete na všude po parku. Každý rok v květnu se na zámku dokonce koná hudební festival Azalea. V současné době je na zámku Moszna vybudován Hotel a restaurace, ale interiéry jsou přístupné i veřejnosti. Turisti tady nikdy nechybí.

Zámek Gołuchow

Zámek gołuchow
https://mnp.art.pl/oddzialy/muzeum-zamek-w-goluchowie/

Znáte francouzské zámky na řece Loiře? Zámek v Gołuchówě na ně tak trochu odkazuje. Je to krásné zařízení vsazené do nádherného parku, který se nachází přímo u řeky. Jedná se o jednu z nejzajímavějších památek regionu, která stojí za prozkoumání.

V současné době je zámek Gołuchów muzeem – pobočkou Národního muzea v Poznani. Zajímavostí je, že jak tělo zámku, tak interiér ukrývají původní, historické prvky architektury, které Izabela Działyńska rozená Czartoryska získala ve starověku v Evropě. Najdete mezi nimi pozdně gotické a renesanční krby, portály a okenice. Navíc uvnitř zámku můžete obdivovat sbírku unikátního nábytku, gobelínů, řeckých váz a bohatou sbírku obrazů. Zámek je obklopen parkem v anglickém stylu s jezírky a mosty, dále Lesnickým muzeem a zvířecí farmou.

Zámek Pszczyna

Zamek psczyna
https://zamek-pszczyna.pl/cs/

Dnes tříkřídlá budova, otevřená do historického náměstí městečka Pszczyna, nadchne barokní nádherou – a mimořádně bohatou historií. V průběhu let zde žili zástupci předních slezských rodů a mezi jejich hosty se zapsaly jak nejvyšší šlechta, tak vynikající umělci. Před lety sem zavítal třeba německý císař Wilhelm II., slavný hudební skladatel Georg Philip Telemann a jednou z posledních majitelek nemovitosti byla dokonce anglická princezna Maria Teresa Cornwallis-West, známá jako Daisy. Podle historiků to byla jedna z nejkrásnějších žen své doby.

V zámeckém muzeu si můžete prohlédnout Daisyny soukromé komnaty a mimo jiné i přepychové císařské bydlení a rozsáhlou sbírku loveckých trofejí. Za zmínku stojí, že velká část exponátů – vč. velkolepých lustrů nebo obrovských křišťálových zrcadel – jsou originály, které byly zachráněny před válečnou vřavou. Díky tomu je návštěva panství knížat Hochberg von Pless ještě působivější. Zajímavým zpestřením návštěvy paláce je pak návštěva romantického parku, skanzenu a nedaleké bizoní farmy.

Hrad Niedzica

Hrad dunajec
https://zamekniedzica.pl/

Niedzica, původně uherský hrad Dunajec je krásná stavba na břehu jezera Czorsztyn nedaleko hranic se Slovenskem. Počátky hradu Niedzica sahají až do roku 1330, kdy byl postaven jako pohraniční pevnost. Z té doby se dochovaly pouze zříceniny horního hradu, budova středního hradu z 15. století a impozantní renesanční budova dolního hradu z počátku 17. století dnes tvoří muzeum. Uvidíte zde zajímavé exponáty, ale také unikátní architekturu a nádherný výhled ze zámeckých teras. Hrad Dunajec, je mezi turisty velmi oblíbený. Na místě se můžete najíst v restauraci, ve stáncích si můžete zakoupit suvenýry a tatranské sýry.

Naplánujte si dovolenou v okolí Zakopaného >>

Královský palác ve Wilanówě

Palac wilanow
https://www.wilanow-palac.pl/

Rezidence francouzského magnáta, italská předměstská vila nebo tradiční polské šlechtické sídlo? Nejkrásnější barokní palác v Polsku, ne náhodou nazývaný „polské Versailles“, všechny tyto styly harmonicky spojuje – a už jen proto je v evropském měřítku jedinečný. Historie panství Wilanów, které je dnes oblíbeným cílem víkendových výletů varšavských (a turistů navštěvujících hlavní město), je nerozlučně spjata s osobou krále Jana III. Sobieského. Byl to on, kdo po vítězství nad Turky u Vídně v roce 1683 nařídil svému dvornímu architektovi Augustynovi Loccimu vystavět letní sídlo. Měla to být jakási připomínka tohoto historického triumfu a zároveň neobvyklý projev lásky k jeho milované manželce.

Vznikla tak stavba, která svou symbolikou a bohatostí dekorací přímo odkazuje jak na královské zásluhy, tak na krásu a četné ctnosti královny (severní průčelí). Aby byl zachován jedinečný charakter tohoto místa, založil šlechtic a politik Stanisław Kostka Potocki v roce 1805 dokonce první veřejné muzeum umění v Polsku. A vzhledem k tomu, že majetek během dělení a následných válek téměř neutrpěl, můžeme nyní palác i krásné zahrady obklopující obdivovat téměř ve stejné podobě jako naši předkové.

Zámek ve Wiśniczi

Hrady a zámky v polsku
http://zamekwisnicz.pl/

Zámek v Nowém Wiśniczi zaujme svým pohádkovým vzhledem. Mohutné obranné věže, tajemné sklepení a nádherná zlatá komnata jsou jen některé z jedinečných míst na zámku. Zámek v Nowém Wiśniczi se hrdě prezentuje na kopci nad městem.

Dnes je skutečným klenotem mezi polskými hrady. Nejhonosnější sál na zámku zdobeným jemnými sochami a prvky oblohy vyniká hlavně nádherně zlaceným stropem. Další zajímavou místností hradu je Whispering Room, kde, když stojíte ve dvou různých úhlech, slyšíte sebemenší šepot partnera. Zámek v Nowém Wiśniczi má také malé vnitřní nádvoří, které v zmenšené podobě připomíná krakovský hrad Wawel. A co víc, zdobí ho dokonce nádherná arkádová lodžie.


Napsat komentář