Letadlem s kočárkem

Letět letadlem s malým dítětem bývá často považováno za problém. Natož pak letět letadlem s kočárkem. Ale není tomu tak. Problém z toho dělá jen strach a hlavně nevědomost toho, co nás může čekat.

Létání je čím dál častějším způsobem dopravy ať už na dovolenou nebo za prací. A s rostoucím zájmem o tento způsob cestování se snaží i aerolinky přizpůsobovat potřebám všech. Pokud se tedy chystáme letět s malým dítětem v kočárku, nebudete s tím mít problém. Máte hned několik možností jak s kočárkem při cestě zacházet a tady jsou.

Odbavený kočárek

Při příjezdu na letiště si u odbavování kufrů můžete nechat odbavit i kočárek. Znamená to, že jej složíte, zabalíte, letištní pracovník vám jej označí a kočárek odjíždí na páse spolu s dalšími zavazadly. Tuhle tu možnost je skvělé volit pokud máte chodící dítko nebo dítě, které se rádo nosí v nosítku. Kočárek totiž po odbavení uvidíte až v cílové destinaci při vyzvedávání zavazadel.

Letadlem s kočárkem

Výhody

 • máte o zavazadlo méně, takže jste pohyblivější
 • do odbaveného kočárku je možno „schovat“ věci navíc. My nechali v košíku nafukovací lehátka a jednorázové pleny, které zabíraly v kufrech hodně místa

Nevýhody

 • při delších letech s přestupy přijdete o místo, kde si může dítě na chvilku odpočinout
 • manipulace se zavazadly putujícími do zavazadlového prostoru nebývá zrovna citlivá, špatné balení kočárku může vést k jeho poškození. My měli hned při cestě tam natržený obal, ale kočárek v pořádku

S kočárkem až ke dveřím letadla

Při příjezdu na letiště vám na stánku u odbavení zavazadel letištní zaměstnanec kočárek označí a vy i s ním putujete přes bezpečnostní kontrolu až ke dveřím letadla a to doslova. Přímo u letadla kočárek složíte a odevzdáte letušce nebo jinému zaměstnanci. Při přistání v další destinaci vás bude kočárek opět čekat u dveří letadla, což je skvělé hlavně u přestupů, kdy čekáte na letišti na další spoj. Jen v případě, že dorazíte do destinace cílové, je možné, že kočárek opět vyjede až na páse s ostatními zavazadly. Využití této možnosti doporučujeme hlavně pokud máte menší nechodící děti.

Letadlem s kočárkem

Výhody

 • dítě je celou dobu pobytu na letišti pohodlně uloženo ve svém kočárku, může tam spát a vy máte volné ruce
 • riziko poškození je mnohem nižší než, když si jej necháte odbavit spolu se zavazadly

Nevýhody

 • neustále s sebou kočárek taháte po letišti, musíte hledat bezbariérové přechody a výtahy
 • při skládání u dveří letadla by měl být kočárek prázdný, mohlo by z něj něco nedopatřením vypadnout a ztratit se

Kočárek jako palubní zavazadlo

Tím jak doba postoupila, kočárky, která se dají složit do velikosti palubního zavazadla se staly téměř nezbytností. Jedná se o vozítka, ve kterých může dítě být celou dobu na letišti a před nástupem do letadla se složí do velikosti příručního kufříku. Ten by se měl vejít jak do zavazadlového prostoru nad hlavou, tak pod sedadlo před námi.

Letadlem s kočárkem

Výhody

 • dítě má možnost být v kočárku celou dobu pobytu na letišti
 • máme kočárek pořád u sebe, nikdo nám jej nepoškodí
 • jsou malé, lehké a dobře se s nimi manipuluje.

Nevýhody

 • kočárky tohoto typu nenahradí svou funkčností a pevností klasické vozítka. Jsou to opravdu jen cestovní.
 • většinou pro drobnější děti
 • nejsou vhodné pro nejmenší nesedící miminka

Letadlem s kočárkem

Letadlem s kočárkem

Ještě před samotným letem je dobré si pročíst, co nabízí letecká společnost, se kterou plánujeme letět. Některé aerolinky totiž mívají přepravu kočárků v ceně, ale některé ne. Dále je dobré podívat se i na služby letišť, na kterým plánujeme přestupovat. Některé nabízí pro pohyb po letišti zdarma zapůjčení jednoduchých golfových holí, což určitě někdy pomůže. Zvláště pak když se unaví nožičky starších, třeba i školkových děti.

Cestovat letadlem s kočárkem se prostě dá a docela snadno. My osobně vyzkoušeli všechny možnosti a každá má něco do sebe. Při přímém letu u ročního prcka – odbavené zavazadlo, dlouhý let s přestupem a půl ročním prckem – s kočárkem až k letadlu, a cesta s drobným dvouletým – palubní zavazadlo. A jak se říká, kdo je připraven, není překvapen.

Naše tipy na cestovní kočárky vhodné na cesty letadlem >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář