fbpx
letenky pro děti 2 až 11 let
Návody

Letenky pro děti od 2 do 12 let

Máte v plánu letět se svými dětmi a čekáte, že cena za jejich lístek bude asi tak poloviční? Není tomu tak! My se vám pokusíme letenky pro děti, jejich nákup a cenovou politiku alespoň trochu přiblížit.

V naší republice jsme zvyklí, že děti a studenti mají na jízdném nárok na 50% slevu. Ti nejmenší se dokonce hromadnou dopravou přepravují zdarma. Ale toto neplatí pro přepravu leteckou. A aby to bylo ještě zamotanější, cena letenek pro děti se liší aerolinku od aerolinky a destinací od destinace.

Děti totiž za své letenky nejen, že platí stejně jako dospělí, ale někdy mohou mít i tu slevu, letět zdarma nebo v opačném případě mít letenku i dražší než jejich rodiče. Pokusíme se níže o tom trochu rozepsat.

Letenky pro děti do 2 let >>

Letecké společnosti, které umožňují dětem létat zdarma

Než se dostaneme hlouběji k problematice zlevněných dětských letenek, promluvme si o té nejlepší ceně ze všech – zdarma. Některé letecké společnosti umožňují dětem létat zdarma i po dosažení 2 let. Samozřejmě pouze za určitých podmínek, ale možné to je.

Letenky pro děti od 2 do 12 let zdarma
Zdroj: www.flyfrontier.com

Třeba taková americká společnost Frontier Airlines nabízí program Kids Fly Free pro děti do 15 let – jedno dítě zdarma na každého platícího dospělého v rezervaci. Potřebujete být jen členem v jejich programu Frontier Discount Den a zaplatit poplatek ve výši 60 $ ročně na rodinu. Další podmínkou je, že děti mohou s touto aerolinkou letět zdarma jen v určité termíny a jen na vnitrostátních letech uvnitř USA. Taková rodina pak může díky programu ušetřit spousty peněz.

Dalším lídrem, pokud jde o bezplatné dětské letenky, jsou evropské Scandinavian Airlines se svou pravidelnou akcí, kdy děti létají zdarma. Vy pak za ně platíte pouze daně a poplatky (nikoli poplatek za palivo nebo základní tarif). Dalšími leteckými společnostmi, které mívají akce pro děti zdarma bývají řecký Aegean (fajn si pohlídat třeba před plánovanou dovolenou v Řecku), British Airways nebo Qatar.

Pokud máte v plánu cestovat do určité destinace s dětmi, není proto na škodu přihlásit se dlouho před plánovanou cestou k odběru Newsletteru leteckých společností, které do dané destinace létají. Může vám to ušetřit dost peněz. A nebo jednoduše si těsně před rezervací letenky udělat vlastní průzkum na Googlu, abyste zjistili, zda jsou k dispozici někde nějaké akce na letenky pro děti zdarma.

Slevy na letenky pro děti

Ano, stále existuje možnost cenového zvýhodnění u letenek pro děti. Ale dopátrat se výše slevy na dětskou letenku bývá na stránkách aerolinek dost komplikované. A když už na nějaké to číslo narazíte, zjistíte, že nejste o nic chytřejší než před tím. Dětské slevy jsou často velmi závislé na tarifní třídě, cílové destinaci a obsahují mnoho výluk. Takový Singapore Airlines má 25% slevu v ekonomické třídě, ale ne v prémiové ekonomické nebo business třídě. Letecké společnosti jako Air France, KLM, Emirates a Qatar jsou známé tím, že nabízejí dětské tarify jen na vybraných trasách a jen v určitých třídách.

U Evropských aerolinek se nejčastěji setkáte se slevou na dítě 10-25% v ekonomické třídě. Nezřídka se, ale stává, že některá letecká společnost vypíše akci třeba letenka pro děti za 50% nebo za 90% ceny dospělého. Opět je dobré si takové akce pohlídat.

Letenky pro děti od 2 do 12 let sleva
Kalkulace letenek u KLM – dětská letenka se slevou

Při hledání letenek na webu letecké společnosti se vždy ujistěte, že zadáváte své dítě jako dítě, protože to by mělo spustit slevu, pokud je dostupná online. Někdy stojí mezinárodní dětská letenka jednoduše méně jen proto, že pro děti mohou být ze zákona nižší daně nebo poplatky. Pro příklad pokud letíte z Velké Británie, kde je povinnost platit daň APD (Air Passanger Duty), děti mají tuto daň ze zákona nižší, tím pádem by měla být i nižší cena jejich letenky.

Když děti stojí více než dospělí

Politika cen letenek není tak jednoduchá, jak byste si mysleli. Třeba takový vyhledávač Google Flight vám umožní vyhledávat i v tarifech pro děti ve věku 2–11 let, ale někdy z něj dostanete zvláštní výsledky.

Hledání dvou dospělých, kteří jedou v květnu z Prahy do Paříže, vychrlí následující cenu:

Letenky pro děti od 2 do 12 let praha paříž

Když změníme vyhledávání ze dvou dospělých na jednoho dospělého a jedno dítě, ceny letenek u Ryanair překvapivě zdraží o zhruba 15%.

Letenky pro děti od 2 do 12 let praha paříž drahé

Při dalším zkoumání se zdá, že jde o závadu v tom, jak Google Flights vyhledává základní ekonomickou třídu a nejnižší ceny jízdného. Někdy jsou letenky s nejnižší cenou vynechávány z výsledků vyhledávání, pravděpodobně proto, že nesplňují podmínky pro dětské jízdné. Místo toho se zdá, že jsou nahrazeny dražším tarifem, což má za následek, že dospělý a dítě stojí na stejných letech více než dva dospělí. Proto je vždy lepší si cenu ověřovat přímo u aerolinek.

Jak hledat letenky pro děti?

Když létáte do zahraničí, doporučujeme nejprve vyhledat lety, které chcete na základě času, ceny a mezipřistání pro celou vaši rodinu, jako byste byli všichni dospělí. Poté si zjistěte, zda daná letecká společnost nabízí slevu na děti, a až pak se vrhněte do procesu rezervace. Udělejte to tak, že se přímo podíváte na stránky letecké společnosti nebo napíšete do klientského chatu, případně zvednete telefon a zavoláte do letecké společnosti, abyste se zeptali na slevy pro děti.

Ušetřete jako věrný zákazník

Pokud jste členem věrnostního klubu aerolinky, můžete mít na koupě dětských letenek speciální slevy. U skandinávských společností mají děti 2–11 let slevy až 25–50 % na některých trasách a i skupina Lufthansa poskytuje slevu až 25 %. Navíc registrací dítěte do věrnostního klubu má možnost i ono sbírat body za prolítané lety a časem tak může vaše dítě dosáhnout (stejně jako vy) na letenky zdarma.

V čem je dětská letenka jiná?

Liší se vůbec nějak dětská letenka od té pro dospělého? V podstatě neliší. Platíte prakticky jen za možnost letět na konkrétním místě v letadle. Tím, že nějaká aerolinka nabízí na dětskou letenku slevu, je její dobrovolná aktivita. A vlastně i investice do budoucna. Pokud se totiž při letu s ní cítíte dobře a ještě navíc ušetříte, budete se k ní rádi vracet.

Bonus na konec

Ale sleva není vše, co vám koupě dětské letenky přinese navíc. Mnoho aerolinek se doslova předhání v tom, jaké další bonusy můžou vašim potomkům nabídnout. Za letu můžete čekat na palubě nejen dětskou verzi jídla (pokud je jídlo v ceně letenky), ale i drobnosti, které vám pomůžou na chvilku vaše potomky zabavit. Často se setkáte s malým balíčkem gumových bonbónů, které jsou užitečným pomocníkem proti zaléhání malých uší při vzlétávání a přistávání.

Letenky pro děti od 2 do 12 let balíčky
Balíčky pro děti nabízené společností Edelweiss air

Další dárečky už pak mají za úkol odvést na chvíli pozornost nezbedných dítek. Nejčastěji to bývají pastelky a omalovánky. Ale setkali jsme se i s plyšákem, stolní hrou, pexesem, kartami, zábavnými časopisy nebo dokonce rovnou s baťůžkem plným aktivit. Nikdo vám předem nepoví jestli a jaké překvapení vaši potomci mohou čekat.

Sečteno a podtrženo

Získání slevy při hromadném cestování s dětmi je vždy vítané a stojí za to se porozhlédnout, zda můžete na letenkách pro děti trochu ušetřit. Jen se ujistěte, že dáváte pozor na úskalí vyhledávání Google Flights a dalších agregátorů dětských tarifů.

Letenky pro děti do 2 let >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *