Letenky pro děti do 2 let neboli infants

Máte v plánu letět se svými nejmenšími a netušíte jak vlastně letenka pro takového drobečka vypadá? My se vám pokusíme letenky pro děti do 2 let, jejich nákup a cenovou politiku alespoň trochu přiblížit.

Kdo to jsou infanti?

Infanti je počeštělý výraz z anglického slova „infant“ a znamená kojenec. V cestovatelském žargónu se toto slovo používá dost často. Možná proto, že ne každý si umí pod výrazem kojenec představit i chodící rok a půl leté batole. Každopádně o slovním označení vlastně ani nejde. Tady záleží jen na datu narození malého človíčka.

Img 6111 scaled e1597581130188

Pokud letíme s našimi nejmenšími (dětmi do 2 let) není situace okolo letenek nijak složitá. Naši nejmenší sami kolikrát ještě nesedí nebo se z máminy náruče nechtějí hnout. Míváme je většinou na klíně připoutané speciálním pásem k tomu svému. Každé takové dítě má navíc nárok na přepravu až dvou dětský potřeb zdarma sebou. Takže se nemusíme bát se sebou vzít kočárek, cestovní postýlku, autosedačku nebo třeba dětské odrážedlo.

Číst: Jak cestovat letadlem s kočárkem? >>

Nízkonákladové aerolinky

Pokud letíte s nízkonákladovou aerolinkou, je cena infantů pevně daná bez ohledu na to kam letíte. U Ryanairu je to třeba 25Eur za jeden let. Při zpáteční cestě zaplatíte tedy za letenky pro děti do 2 let rovných 50Eur za kus.

Letenky pro děti do 2 let
Poplatek za kojence Ryanair 4/2023
Letenky pro děti do 2 let
Poplatek za kojence Wizzair 4/2023

Někomu tato politika vadí, někdo ji bere v pořádku, ať je to jak chce, fixní poplatek za kojence u nízkonákladových aerolinií je a nelze jej nijak obejít. Co ale můžete je, že si vše dobře předem spočítáte. Ono v konečném důsledku nezáleží ani tak na nějakém poplatku, ale na celkové ceně za vaši cestu.

Letenky pro děti do 2 let
Wizzair

Není výjimkou, že cena letenky pro dítě do 2 let může být dokonce vyšší než ta pro dospělého. Takže za takový víkendový výlet třeba po Itálii může naše miminko zaplatit víc jak my.

Letenky pro děti do 2 let
Ryanair

Pokud se ale chystáte někam dále, budete si přikupovat možnost cestování s palubním kufříkem nebo dokonce s velkým kufrem, pak si můžete být jistí, že i když cena za vaši letenku vzroste do výšin, váš malý človíček zaplatí pořád stejně.

Letenky pro děti do 2 let u klasických aerolinek

Co to vlastně jsou klasické aerolinky? Jsou to dopravci, kteří se snaží v letecké přepravě udržet jakýsi komfort aniž by tlačili ceny letenek někam na dno. Ponechávají v základních cenách palubní kufřík, nabídnou vám na krátkém letu láhev vody zdarma, na delším pak i jídlo. U některých společností dokonce v základním tarifu ponechali i velký odbavený kufr, za který se pak nemusí připlácet zvlášť.

U klasických velkých aerolinek bývá poplatek za kojence variabilní. Jeho cena se odvíjí od ceny dospělého a u většiny společností činí 10% jeho ceny. Takže pokud vaše letenka stojí 3.000Kč, pak za dítě do dvou let zaplatíte 300Kč za letenku v obou směrech. U některých aerolinek létají kojenci dokonce úplně zdarma. Třeba taková Lufthansa to tak má nastavené u všech vnitrostátních letů uvnitř Německa.

Letenky pro děti do 2 let
Lufthansa – cena letenek na trase Praha-Frankfurt pro 1 dospělého a 1 dítě do 2 let

Dítě do 2 let na vlastním sedadle

Jak jsem si již řekli, takto malí prckové kolikrát ještě sami nesedí, ale to neznamená, že je musíme mít celou cestu na klíně. Můžete jim totiž vzít do letadla vlastní autosedačku, ve které se budou cítit pohodlně. Jedinou podmínkou je, aby tato autosedačka byla schválená pro leteckou přepravu. V našich podmínkách to jsou třeba Maxi-Cosi Cabriofix, Maxi-Cosi Citi nebo třeba Doona Plus. Dítě navíc musí mít zakoupeno i vlastní sedadlo. Podmínky a ceny za tuto službu si můžete zjistit na infolince každé aerolinky.

Tip na cesty

Pro mezinárodní cesty bude vaše dítě vyžadovat cestovní pas (nebo občanský průkaz po EU) bez ohledu na jeho věk.

Cestovní postýlky na palubě

Postýlka v letadle
Zdroj: klm.nl

Ano, je to tak. Na palubách hlavně mezikontinentálních letadel najdete i zvláštní postýlky pro děti. Nachází se většinou v první řadě, přichycené ke stěně letadla. Když vám vaše miminko usne, uložíte a bezpečně je do ní připoutáte. Nárok na tyto postýlky není automatický a bývá o ně velký zájem, proto je dobré nečekat a zažádat si o ni hned při rezervaci letenek.

Kojenecké a batolecí jídlo na palubě letadla

Věděli jste, že i váš drobeček má nárok na jídlo na palubě letadla stejně jako vy? Ale ne na všech letech. Platí to jen u letů, kde vaše letenka zahrnuje jídlo. Dětská jídla si pak musíte objednat při rezervaci nebo nejpozději 24 hodin před odletem.

Pokud si vezete jídlo své vlastní z domova a když to čas palubnímu personálu dovolí, ochotně vám ohřejí láhve nebo jinou kojeneckou stravu.

Letět nebo neletět s malými dětmi

Cestování s malými dětmi není složité, navíc se finančně docela vyplatí. Ale určitě ho nejde doporučit všem. Pokud je vaše dítě zdravé, klidné a vy nejste nijak vystresovaní z blížící se cesty nebojte se na za dobrodružstvím vyrazit. Užijete si to.

Číst: Letadlem s malým dítětem >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář