Polská Ustroň s dětmi

Ustroň je jedním z nejoblíbenějších prázdninových středisek na polské straně Slezských Beskyd. Turisty sem láká možnost horské turistiky, rozvinutá sportovní infrastruktura a řada atrakcí, které jsou přizpůsobeny lidem všech věkových kategorií. My vám dneska představíme ty nejlepší, které se budou líbit nejen vašim dětem.

Leśny Park Niespodzianek

Leśny Park Niespodzianek v Ustroni je místem, kde se můžeme setkat se zástupci různých druhů zvířat žijících v okolních lesích. Divočáci, jeleni, mufloni a ptáci jsou jen některá ze zvířat, která můžeme v parku obdivovat. Originalita tohoto objektu vyplývá z toho, že zvířata mají obrovské výběhy, díky kterým je můžeme pozorovat téměř v přírodních podmínkách.

Kromě výběhů nabízí park také komentovanou show s dravými ptáky, naučnou stezku skrz celý areál, pohádkovou alej a velké hřiště pro děti s množstvím pouťových atrakcí..

Lesopark je otevřen od 9:00 do 18:00 (od 1. dubna do 31. října) a od 10:00 do 16:00 (od 1. listopadu do 31. března). Nezapomeňte si u vstupu přikoupit krmivo. Nejen děti budou nadšené, když k nim najednou přijde srnka nebo rovnou jelen a začnou jíst přímo z jejich dlaně.

Nejlepší ubytování v Ustroni >>

Lanový park (Równica)

Lanový park ustroň
Zdroj: https://parklinowy.pl/

Lanový park na Równici nabízí nezapomenutelné zážitky pro dospělé i děti. Je zde několik značených cest, které se liší obtížností. Každý tady obdrží potřebné vybavení, které mu zajistí bezpečnost a krátké zaškolení v jeho používání.

Lanový park na Równici je otevřen v březnu, dubnu, květnu a červnu každý slunečný víkend (sobota a neděle) od hod. 12:00. Během prázdninových měsíců (konec června, červenec, srpen) je park otevřen každý slunečný den od hod 11:00. Poslední výstup se uskuteční v 18:30.

Nejlepší ubytování v Ustroni >>

Lanovka na Čantorii (995 m n. m.)

Lanovka cantorie

Dostat se na Velkou Čantorii, vrchol ležící na hranici s Českou republikou a zároveŇ nejvašší bod Ustroně, je tak snadné. A to díky pohodlné lanovce. Za pouhých 6 minut se dostanete na mýtinu Stokłosica. Jsou z ní skvělé výhledy do okolí. Odsud se dostanete až na vrchol hory za asi půl hodinku chůze. Nahoře pak stojí rozhledna, ze které uvidíte vrcholky Beskyd na české i polské straně a při dobré viditelnosti i Tatry.

Bobová dráha (Czantoria)

Bobova draha cantorie

Bobová dráha na Čantorii se nachází kousek od Ustroně na mýtině Stokłosica. Skvělou zábavu a trochu adrenalinu poskytuje přes 700 metrů dlouhý žlab. Zařízení je využitelné celoročně – je vybaveno vozíky, které svou konstrukcí připomínají sáňky, díky čemuž si můžeme užít rychlé sjezdy i v letních měsících. Samostatné sjezdy jsou určeny pro dospělé a děti od 8 let – mladší však mohou využít bobovou dráhu během sjezdu s dospělým dozorem.

Nejlepší ubytování v Ustroni >>

Sokolarnia na Czantorii

Sokol

Kromě již zmíněných atrakcí nabízí Čantorie také možnost vidět dravce, kteří v tomto regionu přirozeně žijí. S ptáky se můžete dokonce vyfotit nebo si ho jen nechat sednout na rameno. Kromě sokolů můžeme v okolních lesích spatřit i sovy a jestřáby.

Regionální muzeum „Stara Zagroda“

Stara zagroda e1682343783817
http://beskidslaski.pl/muzeum-stara-zagroda/

Muzeum se nachází ve staré tradiční horalské chatě a umožňuje vám seznámit se s místní kulturou. Tato atrakce je určena především starším dětem, které touží po poznání jiného umění a regionálního folklóru. Vstup do muzea je zdarma, otevřeno je však pouze sezónně (během letních a zimních prázdnin).

Herna Figle Migle Ustroň

Figle migle

Venku prší a vy nevíte jak zabit své nejmenší? Zkuste třeba hernu Figle Migle v centru Ustroně. Opičí dráha, skluzavky i oblíbený bazén s balónkama jsou zárukou toho, že se děti tady nudit rozhodně nebudou. A co rodiče? Ti si tady mohou na chvilku posedět třeba nad šálkem dobré kávy.

Nejlepší ubytování v Ustroni >>

Ustroňské muzeum Jana Jarockiego

Muzeum ustronskie
Zdroj: https://muzeum.ustron.pl/

Pokud se chcete dozvědět něco o historii města, je nejlepší zajít do Ustroňského muzea, které bylo otevřeno v roce 1986 jako Muzeum hutnictví a kování. Muzeum se nachází v bývalé historické budově vedení huti „Klemens“. Můžete se zde seznámit s historií ocelářství v Ustroni, prohlédnout si modely různých strojů a zařízení, hutních a kovářských výrobků i předmětů a oděvů používaných v minulosti. Pozornost přitahuje obraz Ludwika Konarzewského „Highlanderova svatba“, na kterém jsou postavy v životní velikosti. Na výstavě „V kruhu dětství“ jsou vystavené staré dětské hračky,které potěší ty nejmenší. Na nádvoří muzea se nachází průmyslový a zemědělský skanzen.

Údolí Gościradowec

Udoli gosciradowec

Mimořádně půvabným koutem Ustroně je údolí Gościradowiec, kterým protéká stejnojmenný potok. Čeká vás příjemná, i když krátká procházka podél potoka. Cestou míjíme krásné vodopády a kaskády, které jsou také velkým lákadlem pro děti. Tuto krátkou procházku vřele doporučujeme zejména v horkých dnech. Trasa je po celou dobu ve stínu a zurčící potok poskytuje příjemný chládek.

Minerální pramen

Pijalna wody

Nejde být v Ustroni a nenavštívit místní vřídlo minerálního pramene. Pro děti zde bude asi největším lákadlem zdejší fontána. Ta se skládá ze dvou částí – velké koule na vyvýšené plošině a proudů vody tvořících oblouk. Pod obloukem vody je chodník, takže děti mohou běhat pod vodami fontány. Kolem fontány jsou lavičky, kde si můžete odpočinout v solankovém inhalatoriu – fontána byla postavena pro zvýšení koncentrace soli.

Vedle fontány je budova, kde se můžete z minerálního pramene napít. Uprostřed budovy je kašna (pozn. – není v ní pitná voda), u ní jsou dva kohoutky, ze kterých můžete bezplatně čerpat vodu. Hrnek si můžete přinést s sebou nebo si koupit jednorázový kelímek na Turistických informacích, ale není dovoleno plnit lahve.

Nejlepší ubytování v Ustroni >>

Park Kuracyjny

Park kuracyjny

Dálo by se říct, že park je prostě park, ale stojí za to mu věnovat pozornost a na chvíli si v něm odpočinout při toulkách s dětmi městem. Především je to galerie dřevěných soch, která je výsledkem Mezinárodního sochařského open Airu. Většina soch zobrazuje zvířata, obyvatele beskydských lesů a postavy z legend a horalů. Děti mohou volně pobíhat po parkových uličkách a pozorovat dřevěná zvířátka, některé si je pravděpodobně budou chtít pohladit nebo se s nimi vyfotit. V blízkosti je i dětské hřiště.

Miniaturní skalní tvrz

Miniaturowa skalna twierdza neboli miniatura pohádkového hradu vyrosla na zahradě jednoho z místních rodinných domků. Celý hradní komplex je vybudován do úctuhodných rozměrů s dokonale propracovanými detaily. Připomíná zámek z Disneyho pohádek. Pokud pojedete kolem, nezapomeňte se zastavit a nakouknout.

Nejlepší ubytování v Ustroni >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář