fbpx
universal studios orlando
Blog,  Tipy na dovolenou v USA,  Zábavní parky

Universal Studios Orlando

Universal Studios Orlando je jen jedním zábavní parkem ze skupiny Universal Orlando Resorts a patří k nejvýznamějším a nejoblíbenějším zábavním parkům na světě, nacházejícím se v samém srdci americké Floridy. Tento rozsáhlý komplex, ve které se doslova přenášíte dovnitř dějů slavných filmů, nabízí nepřeberné množství zábavy. A při naši návštěvě Floridy jej prostě nešlo vynechat.

Naše dovolená na Floridě >>

Vznik Universal Studios Orlando

Kdo by neznal slavnou úvodní scénku s glóbusem s logem Universal, která se objevuje v nejednou slavném filmu či sérii. Zmíníme třeba Jurský Park, sága Rychle a Zběsile, Mimoni, Muži v černém, Bridgitte Jonesová, Mumie, Transformers, Mamma Mia! nebo 50 odstínů … A díky oblíbenosti těchto a tisícovkám dalších filmů vznikla myšlenka na otevření zábavního parku s touto tématikou. Navíc v té době již fungoval úspěšný Walt Disney World, takže zakladatelé při otevření Universal Studios Orlando v roce 1990 věřili, že mu můžou konkurovat.

A trefili se! Zábavní park slavil jeden úspěch za druhým takže už za devět let, v roce 1999, byl otevřen „sourozenec“ tohoto zábavního parku s názvem Islands of Adventures. Oba zábavní parky k sobě těsně přiléhají a spojuje je takzvaný CityWalk, čtvrť plná obchodů, restaurací a kinosálů. V okolí všech těchto staveb pak najdeme ještě nejen několik Universal hotelů, ale i vodní park s umělou sopkou uprostřed Volcano Bay. Celý tenhle obří komplex se pak nazývá Universal Orlando Resort.

Mapa Universal Orlando Resort

Universal Studios nebo Islands of Adventure?

Takže jak již bylo zmíněno, Universal Studios Orlando je jen jeden ze dvou zábavních parků této značky na jednom místě. V obou z nich najdeme neskutečné množství zábavy na filmovém pozadí a pokud nemáte dostatek času nebo financí, je opravdu těžké se vybrat. V jednom najdeme Jurský svět s pohyblivými dinosaury a v druhém nás čekají živí Transformers, v jednom King Kong a v druhém Mumie, v prvním Příčná ulice a v dalším Bradavický hrad,… Pokud máte nějaký svůj oblíbený film, pak je nejlepší přečíst si něco o obou parcích předem a až pak se rozhodnout.

Ale přesto existuje něco, co mají oba parky společné. A tím je svět Harryho Pottera. V Universal Studios najdeme tajemnou kouzelnickou Příčnou ulici, v Islands of Adventures pak Bradavický hrad a Prasinky. Oba světy jsou navíc spojené Bradavickým Expressem, který je sám o sobě atrakcí. V tomto stylizovaném vlaku jsou místo oken obrazovky, takže cestou v něm pozorujete kouzelnou krajinu stejně jako Harry Potter ve filmu. Navíc to je i pohodlný způsob jak se dostat z jednoho Universal parku do druhého, aniž byste našlapali další stovky kroků navíc. Pokud tedy máte ke vstupence do obou parků lístek na tento Bradavický Express přikoupený.

Naše volba byla Universal Studios

Při naší navštěvě jsme měli vyčleněný na Universal jen jeden den a hned jsme věděli, že oba parky najednou nezvládneme. A i když nás hrozně lákal reálný Jurský svět a Bradavice na Islands of Adventure, nakonec u nás vyhrálo Universal Studios s Mimoněma, Simpsony, ságou Rychle a zběsile a Transformery. Pro návštěvu jsme měli vyhraněné pondělí a doufali jsme, že nebudou na atrakce přílišné fronty. A i když jsme občas stáli fronty dlouhé v desítkách minut, byl to naštěstí jeden z těch volnější dní.

Co čekat od zábavního parku Universal Studios?

Vlastně to ani nejde popsat, možná tak jedním výrazem WOW. Je to věc, která se musí zažít. Prostě se procházíte parkem, různě se při tom kolem vás střídají kulisy. Vidíte roztomilý domeček z kreslených Mimoňů. Za rohem je obří hangár známý ze série Transformers. Po té procházíte známou čtvrtí v Beverly Hills, kolem vás projíždí v kabrioletu Marylin Monroe a mává vám. Pak se ocitnete v záhadných uličkách jako z nějakého zombie filmu, které jsou tak reálné, že kdyby jste neslyšeli z povzdálí hudbu dostanete strach. Před kinem se pak prochází třímetroví strážci nějakého mumifikovaného egyptského panovníka. Ulicemi New Yorku zase projíždí policie a na lešení zpívají opraváři. Nakonec hledáte trochu stínu v parku u vody a narazíte tam na „živého“ Shreka.

Zpívající opraváři - Universal Studios Orlando

Asi ani nemusíme zmiňovat, že za celý den tady nachodíte bez přehánění kilometry. Jedna scéna střídá druhou a vy nevíte kam dřív. Některé stavby jsou opravdu jen kulisy, v jiných najdete obchody, restaurace, toalety, divadla a hlavně atrakce. Divadla jsou tady funkční, je jich několik a je třeba si pohlídat časy představení. Uvedeme třeba akční číslo zvláštního agenta James Bourna (filmy Agent bez minulosti, Bournův mýtus, Bournovo ultimátum, atd.).

Pokud dostanete hlad, míst, kde se tady dá najíst, je mnoho. Samozřejmě to není nejlevnější, ale uvnitř zábavních parků se vyšší ceny dají čekat. Můžete si vybrat jak rychlé občerstvení, tématickou restauraci nebo třeba kavárnu. Třeba takový Starbucks a Häagen-Dazs. Z restaurací jsou pak zmíníme třeba U Děravého kotle si můžete ochutnat slavný Máslový ležák, zaskočit se dá i na Krustyho burger nebo do Mimoní kavárny na něco sladkého.

Simpsons - Universal Studios Orlando

A nakonec obchody. Ty tady najdeme jako fanouškovské s merchi z různých filmů Universalu, tak speciální tématické. Nejzajímavější jsou hlavně v Příčné ulici. Koupíte si tady hábit, vlastní hůlku, zlatonku, žertovné předměty bratrů Weasleyových, čokoládovou žabku, Bertíkovy fazolky tisíckrát jinak a mnoho dalšího. Kromě nich pak v Universal Studios najdeme i krámek věnovaný Hello Kitty, Spongebobovi nebo hororům. Připravte si kreditní karty!

Atrakce Universal Studios

Užasné prostředí filmových kulis, divadel a zábavy na ulicích ale nejsou tím hlavním tahákem parku. Tím jsou atrakce. Každá je jiná, každá je jedinečná a každá vás vtáhne do děje filmu. Navíc se jejich počet mění s tím, jak některé zanikají a jiné vznikají. Vypíchneme alespoň některé z těch, které jsme navštívili my, ale je jich samozřejmě víc, než jen ty níže zmíněné.

Mimoni

Atrakce jsou tady hned dvě na toto téma, my si vybrali bláznivou jízdu. Ta je vhodná pro celou rodinu a mohou na ni děti již od 102cm (na druhou atrakci je výškový limit vyšší). Dostanete se při ní do prostředí pohádky „Já, padouch“. Celá atrakce je vlastně simulace horské dráhy. Sedíte na sedačkách a různě kloužete, bouráte a padáte pronáslednováni chechtajícími se postavičkami z filmu. Není to nic extrémního a věřte, že se budete smát od začátku až do konce.

Rychle a zběsile

Rychle a zběsile - Universal Studios Orlando

Kdo má rád tuto ságu, bude potěšen. Ponoříte se doslova dovnitř automobilové honičky. Nasednete spolu s dalšími návštěvníky do autobusu a ve chvilce se strhne automobilová honička. Hluk, bouračky i střelba, výbuch, narážíte do vodní nádrže a voda na vás cáká. Vpravo, vlevo, ve předu, všude kolem vás se v autech objevují známé postavy z filmu a uklidňují vás, že to zvládnete. Je tady použita kombinace skutečných herců, hologramu i XD technologií.

Útěk z Gringotovy banky

Ač je Harry Potter původně pohádka, Útěk z Gringotovy banky rozhodně není pro malé děti. Vstup je možný sice už od 107cm výšky, ale tím, jak je atrakce strašidelná, je to hodně na zvážení rodičů. Ten kdo filmy této série viděl, ví, že banku ovládají oškliví skřeti a jednotlivé trezory jsou v podzemí v tmavých špatně přístupných jeskyních, kde na vás může vybafnout cokoliv. V průbětu této atrakce se s vámi propadne výtah, pojedete neskutečnou dráhou podzemím a bude vás honit drak, trollové a další ošklivá stvoření.

Muži v černém

Pokud se chcete více zapojit do děje a taky se zasmát, běžte do centrály MIB. Oproti jiným moderním a skoro až reálným atrakcím tohoto parku se vám Muži v černém budou zdát trošku zastaralí, ale jsou neskutečně vtipní. Nasednete tady do vozítek po 6 lidech, vezmete si do rukou pistoli a vyrážíte na jízdu za lovem mimozemšťanů. Tentokrát na vás nečeká žádná virtuální realita, ale pohybující se a blikající potvory. Vaším úkolem je po nich „střílet“ laserem a nasbírat, čím jak nejvíce bodů, zatímco se s vámi vozítko pohybuje a nečekaně otáčí na všechny strany. Naše skóre bylo: 1.místo – táta, 2.místo – 4letý syn, 3.místo – máma a děda skončil jako poslední.

Dobrodružství E.T.

Mladší ročníky možná film z osmdesátek o roztomilém mimozemšťanovi E.T. možná neviděli, ale určitě o něm alespoň slyšeli. Tato atrakce je v parku nejstarší a také nejroztomilejší. Je to nádherná jízda na kole nad zemskou a mimozemskou krajinou při níž potkáváte roztomilá hýbající se stvoření. Chvilku jedete pomalu, pak vám jemný vánek čechrá vlasy. My si připadali skoro jako na hřbetu psa Falca z Nekonečného příběhu, jen na kolech (ty jezdí sama, nešlapete).

Simpsonovi

Představte si, že se malá Meggie dostala k jaderné látce a díky ozáření vzrostla do obří velikosti. Tím celý příběh začíná. Simpsonovi je vlastně virtuální horská dráha, plná prudkého padání, zatáček a černého humoru, jak ho známe ze seriálu. Menší děti sem taky můžou jít, ale dráha je opravdu dost prudká, takže je třeba to individuálně zvážit.

Transformers

Transformers - Universal Studios Orlando

Pokud máte rádi akci, tady si ji užijete dosyta. Tato atrakce je super moderní jízda virtuální realitou. Deceptikoni na vás útočí, transformeři se vás snaží chránit a vy utíkáte. Střelba, výbuchy, propadající se střecha garáže, havarující vrtulník, prostě všechno, co k takové akční jízdě patří. Přístupno pro starší děti (od 122cm) a dospělé.

Mumie

Tato atrakce je dost specifická. Je to kombinace strašidelného hradu, kdy na vás nečekaně útočí strašidelné figuríny, virtuálních postav a horské dráhy. Mumie a další postavy ze záhrobí nepůsobí zrovna moc mile. V kombinaci s horskou dráhou, kdy po tmě někam padáte a ony na vás za rohem zase někde číhají, se hrůza z těchto postav násobí. Rozhodně nic pro málé děti. Naopak ideální pro dospělé, kteří milují horory a rádi se bojí.

Ceny vstupného a jak ušetřit

Nebuďte překvapeni, že za návštěvu Universal Resorts Orlando utratíte balík. Ale za to všechno, co místo nabízí, to stojí. Ceny se pohybují od cca 2500,-Kč bez daně (109 USD – 10/2013) za jednodení vstupné do jednoho parku a v těch nejslabších dnech v roce. Sleva na dítě je pak minimální a něco jako rodinnou vstupenku byste tady hledali těžko. Ceny vstupného se navíc liší den ode dne a stoupají s rostoucím zájmem návštěvníků. My za pondělní vstupné uprostřed října s několika týdenním předstihem platili 144 USD za dospělého bez daně (dítě 139 USD) na jeden den do jednoho parku.

Tipy jak ušetřit na vstupném do Universal Resorts Orlando:

 1. Kupujte vstupenky online a s předstihem. Čím dříve, tím lépe. Klidně i rok dopředu.
 2. Vícedenní vstupenky vyjdou v přepočtu na jeden den levněji než jednodenní.
 3. Kombinované vstupenky do více parků vyjdou také levněji. Ale jeden jeden den na 2 parky Universal je málo, parky jsou rozlehlé a na nejpopulárnější atrakce se stojí i hodinové fronty.
 4. Park čas od času vypíše nějakou slevovou akci. Za nás to bylo: „Kup 2denní vstupenku a dostaneš k tomu další 3 dny zdarma.“ Pokud máte více času a chuti se parkům věnovat, dost se to vyplatí.
 5. Zvažte koupi prázdninového balíčku do některého z Universal hotelů. Bývají v něm obsažené nejen vstupenky zdarma, ale i další výhody jako třeba přednostní vstupy na atrakce.
 6. Menší slevu nabízí i zprostředkovatelé, ale jen u vícedenních vstupenek a slevy jsou v pouhých jednotkách dolarů.

Další naše tipy, rady, postřehy

 • Jak už bylo řečeno, ideální návštěva parku je ve všední den mimo prázdniny a svátky. Nejen, že tak ušetříte na vstupném, ale šetříte i svoje nervy, protože ve špičkách jsou fronty na některé z atrakcí snadno až dvouhodinové. Samotný příjezd do parku pak naplánujte už před otevřením. Na parkoviště se dostanete přes desítku bran (podobných jak při placení dálnice) a i tak se tvořívají fronty. Parkování vyjde na celý den na 30 USD bez daně (10/2023). Případně se dá využít bezplatný autobus z několika míst v Orlandu.
 • Cesta z parkoviště k zábavnímu parku je dlouhá, procházíte několika patry, bezpečnostní kontrolou s rentgeny a celou nákupní čtvrtí CityWalk. Hravě přitom pokoříte kilometr i více, ale jinak než po svých se tam nedostanete. A i když při vstupu procházíte vy i vaše tašky rentgeny, u brány do parku pak dáváte ještě otisk jednoho z prstů. Když se konečně dostanete dovnitř, pobyt v parku už je pak jen ve vaši režii.
 • Po celém Universalu je wifi signál, proto je fajn mít staženou v mobilu i oficiální appku s mapou, které vám pomohou nebloudit.
 • Toalety jsou na každém rohu, jsou velké, čisté, s koutky na přebalování a některé i s automaty s hygienickými pomůckami.
 • Abyste s sebou netahali zbytečně moc velké balení pití, vemte si plnitelnou láhev, kde si bude moct dočepovat vodu, kdykoliv budete potřebovat. Fontánky na plnění lahví jsou umístěné většinou u toalet nebo hledejte automatické stánky Coca Cola refill – voda a případně led jsou v nich zadarmo.
 • V parku si můžete koupit tématický znovu plnitelný (bezedný) kelímek za 16,99 USD (10/2023) a do něj si pak celý den dočepovávat na označených místech nealkoholické sycené nápoje podle chuti. Kelímek vám pak zůstane na památku.
 • Netahejte sebou plné batohy a velké tašky. Na atrakce se s nimi nesmí a na některé vás nepustí ani s ledvinkou. U těch neextrémějších atrakcí jsou úschovné boxy zdarma, ale vložíte do nich opravdu jen malou tašku, ledvinku nebo láhev s pitím. Větší boxy jsou také k dispozici, ale jsou placené a částka je vysoká – 2 až 20 USD, podle toho jak dlouho se na atrakci zdržíte.

Ale největší radou od nás je – přijďte na otevíračku, zůstaňte klidně až do zavíračky a pořádně si to užijte! Z parku budete mít zážitky na celý život.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *