fbpx
Kennedyho Vesmírné Středisko
Blog,  Tipy na dovolenou v USA,  Zábavní parky

NASA – Kennedyho Vesmírné Středisko

Kennedyho Vesmírné Středisko je místo, které vzniklo za účelem osvěty lidí o cestách do vesmíru. Ono celý ten proces vývoje cestování na jiné planety bývá často obehnán tajemstvími a veškeré dostupné informace jsou složité a těžko pochopitelné. Proto NASA vytvořila toto středisko na Floridě přímo na pozemcích jednoho ze svých kosmodromů, které je přístupné celoročně a všem a které nejen přináší mnoho nových zajímavých informací o vesmíru, ale také umí pobavit své návštěvníky všech generací.

Jak vzniklo Kennedyho Vesmírné Středisko

Kennedyho vesmírné středisko je americké vesmírné středisko společnosti NASA, pojmenované po bývalém americkém prezidentu J. F. Kennedymu, na Merritt Islandu na Floridě, které sousedí se základnou Cape Canaveral Space Force Station. Jedná se o jedno z deseti středisek spravovaných národní agenturou NASA, přičemž od prosince 1968 je hlavním startovacím střediskem kosmických letů. Celková plocha areálu je 580 km2 a je na ní postavenou kolem 700 zařízení a budov.

Samotný návštěvnický komplex, je vystavěn jen na malém zlomku tohoto obřího prostoru. Pro veřejnost se Kennedyho Vesmírné Středisko otevřelo již 1. července 1962. Důvodem pro jeho zřízení bylo mj. veřejnosti představit projekty, které stály daňové poplatníky miliardy dolarů. Od té doby se návštěvnický komplex dost změnil a zmodernizoval. Dnes je jeho cílem nejen ukázka práce NASA, ale i poučení a pobavení svých návštěvníků.

Příjezd do návštěvnického centra

Kennedyho vesmírné středisko najdeme tedy na západním pobřeží Floridy na přísně střeženém souostroví pod správou NASA. Příjezdových cest je několik a šipky k návštěvnickému komplexu nemůžete minout. Parkoviště otevírá o 30minut dříve než zbytek areálu a za parkovné zaplatíte 10 USD na celý den (9/2023). Míst k parkování je dostatek.

Mapa - Kennedyho Vesmírné Středisko

Cestou z parkoviště musíte ještě absolvovat nezbytnou bezpečnostní kontrolu s prohlídkou tašek, a pak už si to můžete namířit rovnou ke vchodu. My sem dorazili klasicky před otevíračkou v sobotu, poslední den měsíce září a čekali jsme nějaký víkendový nával. Lístky jsme si koupili předem online. Turisté tady byli, ale žádné fronty ani na kasách ani na bezpečnostní kontrole se nekonaly.

Hned za vstupní branou do Kennedyho Vesmírného střediska pak většina turistů doslova ztuhnou s očima dokořán. Rozprostře se totiž před vám nejen množství moderních staveb, ale hlavně parčík s raketami všech druhů a velikostí, tzv. Rocket Garden. Nejlepší je, ale v tuto chvíli nasadit si na oči imaginární klapky, zamířit si to od vstupní brány doprava směrem k autobusům a začít svou prohlídku cestou ke vzdálenému Apollo Centru. Až se sem totiž vrátíte později, nebude Rocket Garden ležet v takovém obležení svých obdivovatelů, jako je tomu při každodenním otevření centra.

Co nabízí Kennedyho Vesmírné Středisko svým návštěvníkům?

Návštěvnický komplex Kennedyho Vesmírného Střediska je rozlehlý a rozdělený na 2 části. Ta první, větší, je hned u parkoviště. Skládá se z několika zahrad a budov, kde každá z nich je věnována jiné problematice: slavní astronauti, cesty na Mars, vývoje raket Atlantis, budoucnost letů do vesmíru, atd. Druhá část střediska, věnována letům na Měsíc, je pak vzdálenější a dostanete se k ní pouze autobusem (v ceně vstupného). A už i jeho jízda je zážitkem, protože vás proveze části areálu NASA, takže vidíte třeba servisní středisko raket nebo z dálky i startovací rampy.

Centrum Apollo/Saturn V

Start Apollo 8 - Kennedyho Vesmírné Středisko

Část návštěvnického komplexu Kennedyho Vesmírného Střediska do kterého se dostanete po zhruba 20minutové jízdě autobusem. A už i samotná cesta není nudná, nad hlavami na obrazovkách vám totiž běží video s povídáním o tom, kde zrovna jsem a co kolem sebe můžete vidět. Poté, co vystoupíte, ocitnete se nejdříve v malém kině, kde vám v několika minutách puštěný film nastíní prvotní myšlenky pro cesty na měsíc.

Poté se otevírají dveře do další místnosti a vy brzy zjistíte, že se ocitáte v řídícím středisku a zrovna se chystá startovat Apollo 8. Raketa, která jako první s lidskou posádkou opustila oběžnou drahu Země a vstoupila do oběžné dráhy měsíce. Běží odpočet, napětí by se dalo krájet, pak zážeh a start. Nastává neskutečný rachot, lavice se pod vámi třesou a vám naskakuje husí kůže. Nikdo nemluví, všichni jsou v úžasu.

Dalšími dveřmi se dostáváte konečně do hlavní místností této stavby. U stropu visí raketa a vy obdivujete její velikost. Po stranách nacházíte další exponáty – vesmírné moduly, obleky, dnes již historické vybavení, meteority, můžete si sáhnout na horninu z měsíce. Výstava je místy interaktivní, můžete na věci sahat i prozkoumávat je. Bokem je i další kino s přistáním na měsíci, kavárna, obchod a zahrada s pomníky astronautů. Pomalu nevíte kam dřív a hravě tady můžete strávit i půl dne.

Přistání na měsíci - Kennedyho Vesmírné Středisko

A pokud budete mít štěstí a v den vaší návštěvy bude naplánován start nějaké z raket, tak právě tady, vedle téhle budovy stojí pozorovací tribuny, ze kterých můžete tuto událost sledovat naživo.

Centrum Space Shuttle Atlantis

Po návratu do hlavní části návštěvnického komplexu Kennedyho Vesmírného Střediska se hned u stanoviště tyčí oranžová raketa typu Space Shuttle a u ní stejnojmenné centrum. Space Shuttle byl program NASA, který měl vytvořit takové rakety, které by pak dokázaly po své misi bezpečně přistát zpátky na planetu podobně jako letadlo. Celkem bylo zkonstruováno pět plně funkčních raketoplánů: Columbia, Challenger, Discovery, Atlantis a Endeavour. První let proběhl v dubnu 1981 a poslední let se uskutečnil v červenci 2011.

Atlantis - Kennedyho Vesmírné Středisko

Celá prohlídka v této budově začíná opět kinem, kde vám v pár minutách přiblíží, co je Program Space Shuttle a jak vznikl. Není to žádná nuda, půlkruhové plátno a prostorový zvuk celému zážitku dodají na atmosféře. Najednou plátno zmizí a před vámi se objeví skutečná raketa Atlantis a kolem ní jsou rozmístěné už i další expozice. Ocitli jsme se v prostorách expozic, kde na vás na 3 patrech čeká velké množství informací a zábavy.

Plno věcí je tady interaktivních. Používáte počítače, tablety, dalekohledy, vyzkoušíte si ovládání robotické ruky či opravu raketoplánu. Můžete si dokonce vyzkoušet řízení této vesmírné lodi. Najdete tady průřez pilotní kabinou, množství věcí si osaháte. Ti nejmenší tady najdou atrakce dokonce ve své výšce. Pokud jste “odvážní”, můžete je poslat samotné na prolézačku vytvořenou podle vesmírné stanice ISS. A proč odvážní? Protože část průlezu tímto bludištěm je tvořena průhledným plexiskem a to ve výšce hodně metrů nad zemí. Ale upřímně? Dětem to nevadí a i někteří rodiče si to po čtyřech prolezli s nimi. Mimochodem hlavně starším dětem a rodičům je v této budově určená i obří prudká skluzavka. Díky vesmíru se tady dospělí vracejí do svých dětských let.

Prolézačka ISS - Kennedyho Vesmírné Středisko

A co jiného ještě přináší areál Space Shuttle – mnoho zajímavostí o životě kosmonautů ve vesmíru. Přemýšleli jste někdo o tom jak kosmonauti ve stavu bez tíže spí? Jak jedí? Kam chodí na záchod? A co se vlastně s těmi jejich exkrementy děje? Věděli jste, že i ve vesmíru je potřeba se udržovat ve formě a proto mají kosmonauti na vesmírné stanici i malé fitko? Úplně nakonec si pak na simulátoru můžete vyzkoušet, jaký je start rakety (není vhodné pro malé děti).

Gateway a Spaceport KSC

Gateway - Kennedyho Vesmírné Středisko

Budova Gateway je dalším z tématických míst Kennedyho Vesmírného Střediska. Tentokrát vás zavede k současným technologiím a zároveň vám prozradí jakým směrem se chystá ubírat další technický výzkum v NASA. Uvidíte tady třeba prví komerční kosmickou loď, které v roce 2012 dovezla zásoby na ISS, nebo booster (posilovací raketa, která se krátce po startu oddělí) raketoplánu SpaceX nebo množství moderních cestovních modulů.

Největším lákadlem v této budově je asi ale atrakce Spaceport KSC. Ta sice není zrovna vhodná úplně pro nejmenší, ale vyšší tří-čtyřleté dítě se do limitu pohodlně vejde (výškové omezení je 39 palců nebo 99 centimetrů). Zde vstoupíte do kosmodromu budoucnosti a vydáte se na jednu ze čtyř neuvěřitelných vesmírných cest na kosmodromu KSC. Během této virtuální jízdy můžete letět do dříve neprobádaných destinací, jako je Mars, Trappist-1, mlhovina Koňská hlava, Saturn, Jupiter a další.

Spaceport - Kennedyho Vesmírné Středisko

Můžete si vybrat mezi čtyřmi cestami Cosmic Wonders, Daring Explorers, Red Planet a Uncharted Worlds. Nejprve stojíte před odletovou bránou a čekáte na svou raketu. Skrze digitální okna vidíte svět budoucnosti venku, pozorujete další „cestující“ nastupující do raket vedoucích do jiných destinací a sledujete odpočítávání u vaší brány. A nakonec nastoupíte do sedaček, připoutáte se a letíte. Není to nic extrémního, jen nádherná virtuální jízda vesmírem.

IMAX Theater

Technologie IMAX 3D je uznávaná jako nejlepší trojrozměrná projekční technologie na světě. Toho všeho je dosaženo díky použití speciálních projektorů, odlišných od těch tradičních, zvukového zařízení instalovaného v celé místnosti a plátna, které se v některých specializovaných kinech IMAX může někdy roztáhnout až do kopulovitého tvaru. Teď si představte, že do jednoho takového kina máte přístup právě v Kennedyho Vesmérném Středisku a to v ceně vstupného. Jsou tady celý den promítány různé filmy o vesmíru a každý z nich trvá skoro hodinu.

Planet Play

Planet Play je místo, kterým potěšíte hlavně své nejmenší. Nemusíte se bát, že by se v jiných stavbách Kennedyho Vesmírného Střediska nudili, ale tady v tomto místě je můžete doslova vypustit z řetězu. Tato atrakce je velké vesmírné dětské hřiště, speciálně navržené pro děti ve věku 2-12 let. Planet Play je prostor, kde si děti hrají na planetách. Hrají si tady se souhvězdími, prolézají červí dírou, chodí po Saturnových prstencích a klouzají se polem asteroidů.

A zatímco si děti hrají a učí se, jejich rodiče si tady mohou odpočinout, vychutnat si dobrý drink v pohodlném salonku a sledovat, jak jejich malí průzkumníci poznávají vesmír.

Rocket Garden

Rocket Garden - Kennedyho Vesmírné Středisko

Zahrada plná raket je jedno z nejhezčích míst Kennedyho Vesmírného Střediska. Různé programy NASA jsou touto zahradou reprezentovány, nejen jako technické počiny, ale také jako pocta vědcům a inženýrům, kteří proměnili sny o kosmických letech ve skutečnost. Během dne je tady klid, přece jen většina návštěvníků raději uniká floridskému horku v některé z klimatizovaných staveb, takže příležitostí k focení a rozjímání tady budete mít dost.

Pohádková show “All systems are go!”

Další atrakcí speciálně určená pro děti (a nejen pro ně) je divadelní pohádková show „All Systems Are Go!“. Toto 20minutové loutkové divadlo s oblíbenými pohádkovými postavami Peanuts (děti znají) zaujme a pohltí vaše malé neposedy.

V této show povolá ředitel startu postavy Snoopyho a Woodstocka, aby pomohli s další misí NASA – Artemis. Během představení s nimi zažijete vše od výcviku mise přes testování kosmické lodi Orion až po návštěvu jiných planet. Toto představení se Snoopym a jeho přáteli se hraje několikrát denně a je opět v ceně vstupného.

Journey to Mars

Vozítko na Mars - Kennedyho Vesmírné Středisko

Další stavba, jak už její název napovídá, se věnuje aktuálním aktivitám NASA týkajících se cest na Mars. Tato moderní expozice je plná obrazovek a interaktivních prvků nabitých informacemi a zajímavostmi o cestování na tuto rudou planetu. Samozřejmě nechybí ani ukázky vozítek, které Mars již stihly dobýt a i těch, které se na svou misi teprve chystají. Vše je pak možno si poslechnout i při Live show, které se tady každodenně pořádají.

Heroes and Legends

Heroes and Legends - Kennedyho Vesmírné Středisko

Astronauti, kteří se někdy podíleli na cestách do vesmíru si zaslouží svou chválu. Jejich odvaha pustit se do cest, které nikdo nikdy před nimi nezkoušel je úctyhodná. Byť mají, ať již živí nebo dávno zemřelí astronauti své vzpomínkové místa a pomníky po celém Kennedyho Vesmírném Středisku, věnována je jim i celá jedna budova s názvem Heroes and Legends (Hrdinové a Legendy). Dozvíte se tady množství informací nejen o jejich cestách do vesmíru, ale také o jejich životech a rodinách.

Věděli jste, co všechno musíte mít a umět, abyste se také stali astronautem? Pravě na tomto místě se to dozvíte. Při vstupu nechybí ani úvodní kino, které vás nabudí před samotnou prohlídkou expozice.

Další atrakce

Ono tímto výčtem návštěva Kennedyho Vesmírného Střediska nekončí. Najdete v něm další místa, které stojí za to vidět a za nás můžeme říct, že jeden den na všechno rozhodně nestačí! Navíc existuje možnost si k zakladnímu vstupnému přikoupit i další zážitek jako je třeba setkání a astronautem, který vás pozve i do míst, kam běžní návštěvníci nemůžou.

Jídlo a obchody se suvenýry

Starbucks - Kennedyho Vesmírné Středisko

Pokud dostanete hlad, míst, kde se tady dá najíst, je mnoho. A ceny i když jsou ceny tady trochu vyšší, není to nejhorší. Na výběr toho tady je více. Může si dát jen nějakou lehkou svačinku v kavárně (ani oblíbený Starbucks tady nechybí), zajít si na něco pořádného do jídelny nebo se rovnou usadit do Grill baru. Stánky se zmrzlinou nebo jiným občerstvením jsou tady opravdu všude, takže je ani moc hledat nemusíte.

Obchody s dárkovými předměty se značkou NASA tady samozřemě taky chybět nesmí. Najdeme je prakticky v každé ze staveb tohoto komplexu. Plus je tady ještě jeden, obrovský Space Shop, který na ploše 1400m2 nabízí všechno to, na co si jen vzpomenete. A pokud budete mít štěstí, v druhé patře tohoto obchodu můžete potkat některého z astrovnautů, kteří se tam čas od času střídají a rozdávají své podpisy.

Ceny vstupného

Ceny vstupenek do Kennedyho Vesmírného Střediska jsou překvapivě na USA stálé a nemění se s obdobím nebo s vyprodaností. Vstupné stojí cca 1700,-Kč bez daně (75 USD – 10/2013) za jednodení vstupné. Dítě (3-11let) pak 65 USD bez daně a senior (55+) 70 USD bez daně. Dá se koupit i zvýhodněné dvoudenní vstup nebo připlatit si třeba za soukromé setkání s astronautem. V ceně vstupného už je zahrnuto vše, jízda autobusem, kina, divadlo, virtuální realita, prostě všechny atrakce, na které narazíte. Za zážitky v tomto vesmírném komplexu stojí každý dolar, který za vstup zaplatíte.

Ale to bysme nebyli v USA, kdyby se nedalo na vstupném i tak nějak ušetřit.

Tipy jak ušetřit na vstupném do Kennedyho Vesmírného Střediska:

 1. Sledujte stránky střediska a zapište se k odběru emailu. I když je cena stabilní, čas od času park vypíše nějakou akci. Jednou -7 USD na všechny vstupy, jindy dětská vstupenka zdarma k platící dospělé osobě.
 2. Dvoudenní vstupenky vyjdou v přepočtu na jeden den levněji než jednodenní.
 3. Pořiďte si “lítačku” na lokální atrakce. Třeba s kartičkou Orlando GoCity All Inclusive máte vstupy na určený počet dní do určitých atrakcí zdarma, včetně Kennedyho Vesmírného Střediska nebo Legolandu. Nevýhodou je, že čím méně atrakcí za zaplacené dny navštívíte, tím méně ušetříte. Ale pokud jste akční, vzhůru do toho.
 4. Občas slevu nabízí i zprostředkovatelé, třeba Undercover Tourist.
 5. Slevy sem se někdy dají najít i na slevových portálech jako je Groupon.com.

Jak ušetřit na vstupech na atrakce v zahraničí? >>

Další naše tipy, rady, postřehy

 • Na návštěvu střediska si naplánujte prostor od otevíračky až po zavíračku, ať z něj vidíte maximum
 • Sledujte kalendář na stránkách Kennedyho Vesmírného Střediska, možná budete mít štěstí a při vaší návštěvě bude naplánovaný start některé z raket a vy tak budete mít možnost vidět to na vlastní oči z maximální bezpečné možné vzdálenosti.
 • Po celém areálu KSC je wifi signál, proto je fajn mít staženou v mobilu i oficiální appku s mapou, která vám pomůže nebloudit.
 • Toalety jsou na každém rohu, jsou velké a čisté.
 • Abyste s sebou netahali zbytečně moc velké balení pití, vezměte si plnitelnou láhev, kde si bude moci dočepovat vodu, kdykoliv budete potřebovat. Fontánky na plnění lahví jsou umístěné většinou u toalet.
 • Netahejte sebou velké batohy a tašky. Budou vám jen překážet. Stačí malá taška s pitím (v plastu, sklo je zakázané).

Ale největší náš tip od nás je – neváhejte s návštěvou tohoto místa a běžte tam. Kennedyho Vesmírné Středisko je ukázkou toho, co lidstvo za krátkou chvíli dokázalo a kam směřuje. Zážitek odsud je jedno velké WOW, které si ponesete ve vzpomínkách celý svůj život.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *