Polský Těšín – rozpůlené město

Ve Slezsku zná polský Těšín (Cieszyn) snad každý. Leží přímo na hranici s Českem a jakoby se přes řeku Olši koukal na své oddělené dvojče město Český Těšín.

Polský Těšín je město ve Slezsku a je jedno z nejstarších v Polsku. Město tudíž patří k místům, která stojí za to navštívit. Můžete tady vidět zajímavou architekturu, slavná muzea a také si užít krásné výhledy.

Město sice bývá většinou nákupním cílem nás čechů, ale někdy je fajn se zastavit a rozhlédnout se po místech, která jsou v pozadí pravidelných místních trhů. V Těšíně můžete strávit pohodlně i celý víkend a prohlédnout si nejzajímavější atrakce a památky města ležícího na hranici s Českou republikou. Podívejte se, co můžete v polském Těšíně za pár hodin vidět.

Přenocujte v polském Těšíně >>

Náměstí v Těšíně (Rynek w Cieszynie)

Namesti v polskem tesine

Prohlídku Těšína stojí za to začít v jeho srdci, tedy z Těšínského náměstí. Dlážděný plácek obklopený krásnými siluetami městských domů je zajímavý sám o sobě, ale pokud sem zavítáte před Vánocemi nebo Velikonocemi, najdete tady tématické trhy s nádhernou atmosférou. Těšínské náměstí bylo postaveno v 15. století, ale v 16. století byly středověké budovy zničeny požárem. Uprostřed se nachází kašna se sochou svatého Floriána.

Studna tří bratří v Těšíně (Studnia Trzech Braci)

Studna tri bratri

Když z Těšínského náměstí zamíříte ulicemi Głęboka a Sejmowa dolů, dostanete se dlážděnou ulicí ke Studně tří bratří. Je to historické místo, které existuje již od středověku. Podle pověsti měla být studánka místem setkání tří bratrů – Bolka, Leszka a Cieszka, kteří byli zakladateli Těšína. Někteří do ní pro štěstí hází mince a vy můžete taky.

Brána a městské hradby v polském Těšíně

Aby se usnadnil pohyb lidí v Těšíně, byly prolomeny městské brány, které se na noc zavíraly. Jedna z nich se nacházel nad knížecím mlýnem nad ulicí Przykopa. Dříve se jí říkalo brána nad mlýnem. Dnes se sestup z města do ulice Przykopa nazývá Mlýnská brána. Při archeologických pracích v roce 2014 byly v horní části schodiště nalezeny fragmenty městských hradeb z lámaného kamene. Byly zde nalezeny i fragmenty pece, možná z místnosti strážců brány.

Těšínské Benátky (Cieszyńska Wenecja)

Tesinske benatky

Těšínské Benátky najdete nedaleko řeky a těsné blízkosti tržiště. Málo kdo o něm ví, i přes to, že je krásně značené směrovkami, a proto je toto krásné místo tiché a klidné. Těšínské Benátky jsou unikátní z mnoha důvodů. Jsou součástí Starého Města a byly vytvořené v 18. – 19. století na korytě umělého kanálu Młynówka. Budovy, které se tam nyní nacházejí, kdysi patřily řemeslníkům: kovářům, bílým kožešníkům, tkalcům, koželuhům a soukeníkům. Ti k práci potřebovali přístup k vodě. Měli tam nejen své dílny, ale i bydlení. Nejvýznamnějším hospodářským zařízením býval Velký mlýn.

Rotunda svatého Mikuláše a Václava

Rotunda

Je to pravděpodobně nejznámější památka Těšína. Na rubu bankovky 20 zlotých je vyobrazení rotundy svatého Mikuláše a Václava. Udělat si tady foto je doslova povinností. Je to místo, které zná každý polák. Až tady cítí tu správnou atmosféru staré historie Těšína. Místo zaujme hlavně svou jednoduchostí a tajemnou atmosférou. Po svém postavení sloužila rotunda jako zámecký kostel.

20 zlotych

Piastovská věž v Těšíně

Piastovská věž je další místo, které musíte při návštěvě Těšína vidět. Je z něj skvělý výhled na město i naše Moravskoslezské Beskydy. Výstup nahoru je po úzkých schodech a platí se sem vstupné. Když si koupíte vstupenku do Piastovské věže, získáte také možnost navštívit rotundu. Klíče se půjčují v pokladně věže.

Zámecký vrch – Těšínský zámek, věž poslední obrany a vyhlídka

Vez obrany

Kromě rotundy svatého Mikuláše a Piastovské věže na Zámeckém vrchu také Věž poslední obrany (Wieża Ostatecznej Obrony) a vyhlídka. Jedná se o zbytky starého opevnění. Každé místo je popsáno na informačních tabulích. Vyhlídka na západní straně je impozantní. Věž byla kdysi nejdůležitějším obranným bodem hradu a také úkrytem poté, co nepřítel prolomil hradby. Na Zámeckém kopci je také park, kterým se můžete projít.

Habsburský lovecký palác v Těšíně

Habsbursky lovecky zamecek

Nádherný, historický palác habsburské dynastie – nejvýznamnějšího rakouského rodu. Byl postaven v letech 1838-1840 v klasicistním stylu na zbytcích opevnění gotického hradu. V současné době zde sídlí hudební škola.

Co ještě stojí za to vidět a navštívit?

Kromě výše zmíněných míst v Těšíně stojí za vidění také Muzeum Těšínského Slezska, Muzeum tisku, kostel sv. Jiří, Stezka kvetoucích magnólií (Szlak Kwitnącej Magnolii), přírodní rezervace Městský les při řece Olši (Lasek Miejski nad Olzą), socha Niké v Těšíně, Park míru (Park Pokoju), Stará tržnice, náměstí Teatralne, náměstí ks. Józefa Londzina a Zámecký pivovar.

Přenocujte v polském Těšíně >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář