USA je mix kultur, ras i náboženství. Každý, kdo sem vyrazí očekává, že se tady používá jiný typ zásuvek, teplota se měří ve Fahrenheitech, rychlost v mílích, výška ve stopách, apod. Ale existují další zvyky a podivnosti, o kterých se až tak moc nemluví. Co při naší první návštěvě USA překvapilo nás?
Finance
Je známo, že v USA na místech jako jsou hotely nebo autopůjčovny je preferována platba kreditní (úvěrovou) kartou. Ale nečekali jsme, že tam až v takové míře preferují platby plastovými kartičkami před bezkontaktními transakcemi. Platit bezdotykově nebo nedejbože mobilem či hodinkami nám nefungovalo téměř nikde.
Všechny ceny, co kde vidíte jsou uvedeny bez DPH (pokud se nepíše jinak). Takže se nedivte, že u pokladny po vás bude požadována vyšší částka, než jaká byla na cenovce. Platí to hlavně pro nákup zboží v obchodech, ale i pohonné hmoty nebo vstupné na atrakce.
V restauracích je zvykem nechávat personálu spropitné. Slušností je asi 20% z hodnoty útraty, ale samozřejmě záleží na vás. Ve fast foodech se od vás spropitné neočekává.
Doprava
Pokud přijíždíte na světelnou křižovatku, chystáte se odbočovat doprava a svítí vám červená, můžete normálně jet dál a nezastavujete. Jen nesmíte při svém manévru ohrozit vozidla, které zrovna mají zelenou. Rychle si na to zvyknete, zpátky doma v Česku si pak hůře odvyknete. Občas se ale objeví i světelná křižovatka, kde se na červenou odbočit doprava nesmí. Tu nepřehlédnete, protože zákaz odbočení na červenou je na ni vyznačený dopravními značkami.
V pruzích můžete předjíždět z prava i z leva. Američani jsou při řízení klidní a ohleduplní.
Na silnicích se jezdí plynule, prakticky všichni jezdí povolenou rychlostí. To znamená ani příliš rychle ani příliš pomalu.
V některých státech USA mají auta umístěnou SPZ jen v zadní části a ta přední zůstává prázdná. Proto je na některých parkovištích uvedeno, že je nutné najiždět do parkovacích míst předem tak, aby obsluha měla možnost podle vaší SPZ zkontrolovat, zda máte uhrazen parkovací poplatek.
Bydlení
Američané nepoužívají varné konvice. Kávu si připravují v překapávačích nebo v pressovačích. A pokud potřebují horkou vodu třeba na čaj, ohřejí si ji v mikrovlnce.
Kam jsme přišli, nemohli jsme na wc najít štětku na záchod. Časem jsme pochopili, že jejich toalety fungují na jiném systému a wc kartáč tedy prakticky není potřeba. Přesto jsme jej na jednom z ubytování objevili schovaný v komoře vedle pračky.
Sušička je nezbytností snad v každé domácnosti. A pokud ji někdo nemá, chodí si prát a sušit své svršky do veřejných prádelen. Se sušením prádla na sušáku jsme se nesetkali nikde.
Nakupování
Všude kolem vás se točí až nesmyslně mnoho plastů. Všechno se prodává v plastu. Z obchodu si nesete s nákupem tolik plastových tašek, že po týdnu jste jimi doslova zavalení. Dokonce i snídaně v hotelích střední a nižší třídy je podávána na plastových talířcích s plastovými příbory.
Američané všude jezdí autem. To není nic nového. Ale oni z toho auta už pomalu ani nevystupují. Drive-in okénka tady nemají jen fast foody, ale i stánky se zmrzlinou, kavárny, drogérie, lékárny a vystupovat z auta nemusíte ani u supermarketu. Objednáte si svůj nákup už předem, zaměstnanci obchodu vám jej přichystají a donesou až do auta.
Zboží v obchodech bývá ve větších baleních než jsme zvyklí my. Např. malé (100g) balení sýra tady najdete jen někde, zastrčené bokem v polici a cenově se nevyplatí. I třeba cukrovinky se prodávají v baleních s více balíčky.
V supermarketech nenajdete tvrdý alkohol a ve většině případů už ani cigarety. Každopádně obojí seženete ve specializovaných obchodech.
Pokud si chcete v marketu koupit pivo nebo víno, žádný problém. Ale nachystejte si doklad totožnosti. A je jedno jestli vám je 25 nebo 70, občanku nebo pas musíte ukazovat vždy bez vyjímek.
Běžný život
Pokud jdete jen tak na procházku mimo park nebo pěší zónu, stáváte se podezřelými. A jestli se procházíte ve večerních hodinách, může vás zastavit i policie, aby zjistila, co máte v plánu. Procházky v USA prostě nejsou v kurzu.
Američani mají rádi všechno velké. Velké prostory, velká auta, velké televize, velké pohodlné postele a ty úžasné velké kuchyňské sporáky. Dost změna oproti našemu evropského minimalizmu.
Dokonce i pití nebo zmrzlina ve stánku je obří. Malé pití znamená 0,4/0,5l, jak v jakém podniku. Velký nápoj můžete očekávat v objemu 1 litru. A „malou“ zmrzlinu ve vrchovaném 400ml kelímku do sebe dokážete nasoukat jen s hodně velkým hladem nebo přemáháním. Přesto Američané tyto obří porce nejen milují, ale dokonce vyžadují.