fbpx
zoo v Polsku
Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety,  Zábavní parky

Které Zoo v Polsku blízko Ostravy je nejlepší?

Do kterého Zoo v Polsku stojí za to se zajet podívat? Tuto otázku jsme slyšeli v poslední době často. A protože máme rádi zvířata a zoo jsou našimi oblíbenými cíli, sepsali jsme naše postřehy a pocity z polských zoologických zahrad, které jsou nejblíže Ostravě.

ZOO Chorzów (Katowice)

Zoo v Polsku
Zoo Chorzów

Śląski Ogród Zoologiczny (Slezskou zoologickou zahradu) jsme již navštívili mnohokrát. Leží z našeho seznamu nejblíže k Ostravě a nejdete ji v Chorzowě, u Katowic. Zoo je součástí velkého zábavního areálu, ve kterém mimo jiné najdete i skanzem, hvězdárnu, vodní hřiště a nejstarší zábavní park Polska – Legendia.

Legendia a další zábavní parky v okolí >>

Slezská zoologická zahrada (Śląski Ogród Zoologiczny) v Chorzówě je třetí největší zahradou v Polsku. Je vybudována na jednoduchém rovinatém terénu a připomíná park. V areálu se nachází plno stromů poskytujících stín, rybníčky, fontány, dětská hřiště i skalnaté údolí s dinosaury (nepohyblivými). Výběhy se zvířaty jsou do toho konceptu zaneseny velmi citlivě. Chvílemi máte pocit, jako by se po parku procházela volně. Třeba mezi vámi a hnědým medvědem není nic než vzduch (a hluboký příkop), opice se pohupují líně na ostrově úplně bez klecí, tygr se prochází za bezpečnostním sklem jen pár centimetrů od vás.

Celý areál má v rozlohu 47,5 ha, pavilóny a výběhy jsou nové nebo zrekonstruované. A co v ní najdeme? Množství ptáků (plameňáky, pelikány a různé vodní ptáky, papoušky i tučňáky), lvy, opice, plazy, ryby, antilopy, velbloudy, hrochy, žirafy a další exotická zvířata. Nechybí ani kontaktní Mini Zoo nebo razítkovací hra, kterou si můžou děti v zoo zahrát.

Zoo Krakow

Zoo v Polsku
Zoo Krakow

Krakow je druhé největší město Polska a čekali by jste tady ohromující zoologickou zahradu. Ale očekávání vás můžou trošku zklamat. Krakowská Zoo se rozkládá na ploše 17 hektarů, což je asi 1/3 v porovnání s tou v Chorzowě. Je to spíše malé místo, ale za to malebné. Nachází se nedaleko Krakowského mezinárodního letiště, na kopci uprostřed lesů. Jste tady krásně chráněni jak před sluníčkem, tak před větrem a deštěm.

V krakovské zoologické zahradě v současnosti najdeme téměř 1400 zvířat z 270 druhů. Jsou tady o dravé kočky – lvi, tygři, panteři, jaguáři a leopardi, dále lemuři, indičtí sloni (ty najdete hned u hlavní vstupní brány), žirafy, kondoři, supi a množství ptáků a opic. Nejroztomilejší jsou pak asi tučňáci a lachtani.

Je tady minimum pavilónů, téměř všechna zvířata najdete venku v klecích a výbězích. Nejmenší návštěvníci ocení kontaktní Mini ZOO a malé dětské hřiště. Jen tady není moc příležitostí k posezení s jídlem nebo kávou. Nějaký ten stánek tady najdete, ale jediná restaurace se nachází venku před vchodem. Naštěstí je zoo malinká, ani pomalá prohlídka moc času nezabere, přesto za návštěvu stojí.

Co podniknout v Krakově s dětmi? >>

Zoo Opole

Zoo v Polsku
Zoo Opole

Za nás se jedná se o jednu z nejkrásnějších Zoo vůbec. Zahrada se nachází na opolském ostrově ZOO Bolko, rozkládá se na ploše pouhých 20 hektarů, ale každý kousek místa je tady maximálně využitý. V jiných zoo jsou široké cesty s velkými výběhy zvířat, kde do dálky vidíte, co vás čeká. Ale v Opolí tomu tak není. Připadáte si jak v botanické zahradě. Všude samé chodníčky, japonské můstky, vodopády, plno květin. Netušíte, jaké překvapení najdete za rohem.

Zvířata tady prakticky nenajdete v klecích. Buď vás od nich dělí vodní překážka nebo bezpečnostní sklo. Zvířata tak vidíte dost z blízka. Chovají jich tady více než 1200 jedinců z 265 druhů! Celá zahrada je rozdělena na zoogeografické pozemky, které jsou plné zvířat z jednotlivých kontinentů. A nezřídka najdete v více druhů v jednom výběhu najednou. Největšími miláčky Zoo jsou pak lachtani.

Samostatnou pozornost si zaslouží Mini ZOO a Lanový park ZOOlandia Mini. Nechybí několik dětských hřišť ani míst se zmrzlinou nebo stánků s posezením. Dokonce tady najdete i restauraci. Nádherná Zoo ve které se nemáte šanci nudit.

Zoo a Afrikárium Wroclaw

Wrocławská zoologická zahrada je u nás asi nejznámější a nejpopulárnější. Je to taky největší a také nejstarší zoo v Polsku s více než 12 000 kusů zvířat představujícími cca 1 100 druhů! Čekají tady na vás zvířata ze všech kontinentů světa, jako je káně lesní, okapi, kapustňáci, kozorožci sibiřští, tygr sumaterský, nosorožec indický a želvy barmské!

Ale největším tahákem Wroclawské Zoo je Afrikárium. To bylo otevřeno v říjnu 2014 a je to jedno z těch míst, které prostě musíte vidět. Je rozděleno do několika tematických oblastí, kde mimo jiné najdeme tisíce barevných ryb, korálů, nilské hrochy, mravence, papoušky a další. V této obrovské budově se nachází i moderní oceanárium, které umožňuje poznávat africké vodní živočichy. Zdejší bazény mají celkovou kapacitu 15 milionů litrů – obývají je zvířata více než 200 různých druhů a jejich počet neustále roste. Na každého tady musí udělat dojem procházka podvodním tunelem, kde vám nad hlavou plavou různí mořští živočichové.

Děti tady najdou nejen dětské hřiště, ale i lanový park Zoolandia. Míst k odpočinku, jídlu nebo stánků se zmrzlinou je tady také dostatek.

Najděte si ubytování ve Wroclawi >>

Zoo a Orientárium Lodž

Zoologická zahrada v Lodži je čechy docela opomíjená. A možná se není čemu divit, přece je to sem z Ostravy 3 hodiny autem. Ale na druhou stranu, stejná vzdálenost nás čeká i při cestě do Wroclawské zoo. Tak proč právě Lodžská zoologická zahrada, i když nepatří k největším? Největším lákadlem je totiž Orientárium. Atrakce, která se otevřela až letos v květnu. Další takové zařízení tohoto typu najdeme nejblíže ve Velké Británii. Ale Wroclawské Afrikárium se mu taky trochu podobá.

Čím se Orientarium Zoo Lodž vyznačuje a proč je tak výjimečné? Nabízí pohled na zvířata a vegetaci přírodního světa jihovýchodní Asie, včetně fauny moří a oceánů se žraloky, rejnoky, korálovými útesy a rybami dovezenými z celého světa. Džungle a výběhy Orientaria obývají: sloni indičtí, buvoli anoa, makakové, gawialové, orangutani, medvědi malajští, binturongové, languři a giboni. V Orientáriu nechybí ani množství různých ptáků, kteří létají nad hlavami návštěvníků.

Lodž – co vidět s dětmi? >>

V oceánské zóně nechybí 26 metrů dlouhý, podvodní tunel skrz akvárium se žraloky a rejnoky. Plocha 5,5 ha výběhů pro zvířata v Orientáriu je srovnatelná s plochou více než 10 plnohodnotných fotbalových hřišť. Další raritou tohoto zařízení je prosklený bazén ve výběhu slonů. Pokud máte štěstí, může sledovat skrze sklo slona plavoucího ve vodě.

Mimo Orientárium jsou kromě výběhů zvířat další zajímavé prostory: odpočinková zóna, food court, minizoo, dětské hřiště. Ve food courtu si můžete pochutnat kromě jiného i na pizze, sushi nebo palačinkách.

Zůstaňte v Lodži přes noc >>

Tak co? Vybrali jste si? Nebo je postupně navštívíte všechny?

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *