fbpx
kodž co vidět
Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety

Lodž – co vidět s dětmi?

Lodž je třetím největším městem Polska. Pro našince to není zrovna nejobvyklejší turistický cíl a je to škoda. Město je pohádkové a to doslova. Takže tentokrát Lodž, co vidět s dětmi?

Město Lodž leží na sever od Katovic, cca 300km po dálnici od Ostravy a je to třetí největší město Polska hned po Varšavě a Krakově. Původně to bylo silně průmyslové město, což je do dneška hodně znát na architektuře jeho staveb. Ale nyní je to město plné kultury a umění, hlavně toho pouličního. Takže určitě doporučujeme si přibalit pohodlné boty a město si maximálně projít pěšky.

Lodž co vidět

A co vás tady čeká? Nespočet uměleckých velkoplošných grafity na zdech domů. Sochy všech velikostí a stylů – obří zrcadlové srdce, jednorožec, pánové posedávající nad šálkem kávy, dělník rozsvěcující pouliční lampu nebo množství atrakcí… Umění najdeme po celém městě, ale největší galerií je asi ulice Piotrowska.

Ubytování v Lodži >>

Už jste někdy viděli zrcadlovou uličku, kde fasády všech domů jsou obložené kousky rozbitých zrcadel? Tohle zažijete jen pokud zabloudíte na místo, kterému se říká Pasaż Róży. A oblíbená “deštníková” ulička? Ta zase vede k Hotelu “Stare Kino Łódź”. Nebo takový chodník slávy jako z Hollywoodu (Aleję Gwiazd), kde najdeme nejslavnější polské filmové tvůrce.

Pohádková Lodž

Lodž co vidět

Všechno je krásné a některá místa děti možná potěší, ale co je nadchne víc, jsou pohádky. Lodži se říká pohádková a má to svůj důvod. Město je totiž kolébkou polského kresleného filmu. Do dnešního dne tady fungují filmová studia. A díky tomu vznikl i nápad, vytvořit pro děti pohádkovou mapu. Ve městě je postaveno několik soch (aktuálně 10) pohádkových postaviček, které stále přibývají, a děti je podle mapky hledají a sbírají na hrací kartičku razítka. Většina postaviček je navíc umístěna blízko nějakých pro děti zajímavých míst, takže při svém pohádkovém lovu nemusíte vymýšlet návštěvu dalších atrakcí.

Muzeum Kinematografie

lodž co vidět

V Muzeu kinematografie se můžete seznámit s historií filmového střihu, zhlédnout revoluční vynálezy nebo poznat tajemství filmové výpravy od úplných počátků kinematografie až po současnost. Pro většinu dětí možná nuda. Ale nenechte se odradit, mají tady i něco speciálního – celé patro věnované hrdinům polských animovaných filmů. Je to místo plné zábavy. Děti mohou běhat, malovat, dívat se na pohádky, vstoupit do chatrče pejska Rexe, podívat se na iglú tučňáka Pik Poka a vystoupit na loď Bolka a Lolka vybavené skutečnými lodními lany a funkčním kormidlem. Nechybí ani další pohádkové postavičky. Například v Muminském údolí plném květin, se mohou děti vyfotit s roztomilými Mumínky.

Ubytování v Lodži >>

ZOO a Orientárium

O místním ZOO se v poslední době hodně mluví a to díky novému Orientáriu, které se otevřelo teprve letos v květnu (2022). Tento moderní komplex představuje faunu a flóru jihovýchodní Asie. Největším tahákem je výběh slonů indických. Můžeme tady vidět největšího indického slona v Evropě Alexandra a jeho mladšího přítele Taru, kterým tady dopřávají každý den v 11hod koupání. A to ne jen tak ledajaké. Sloni se koupou v bazénu s prosklenou stěnou, takže je můžete pozorovat jak nad vodou, tak pod vodou. Dalšími atrakcemi Orientária je třeba obrovský krokodýl, kriticky ohrožení orangutani sumaterští a tunel skrze nádrž se žraloky a rejnoky. A i zbytek Zoo je krásný, plný spokojených zvířat a atrakcí pro děti.

Zoo v Polsku blízko Ostravy >>

Mandoria

Tohle je taky jedna z novinek, kterou město nabízí. Mandoria byla otevřena teprve před rokem a jedná se o zábavní park “pod střechou”, tzn. otevřený celoročně a za každého počasí. Takže pokud si chcete užít horskou dráhu, autíčka, vodní šlapadla nebo dům smíchu třeba uprostřed ledna, Mandoria je tím nejlepším místem, kde si toho můžete dopřát.

Ubytování v Lodži >>

Aquapark Fala

aquapark fala

Aquapark Fala je jedním z největších aquaparků v Polsku. Jedinečné místo jak z hlediska architektury, tak dostupných atrakcí. Najdeme tady venkovní i vnitřní bazény včetně bazénu s vlnobitím, nejvyšším tobogánem Kamikaze v Polsku, až 8 druhů saun, bazény a solné koupele, vířivku, vodní masáže, lanový most, sněhovou jeskyni, masáže, dětské hřiště, naturistickou pláž, bary s nápoji nebo restauraci – to vše v srdci Lodže.

Manufaktura a Experymentárium

Experymentárium

Možná o ni už někdo slyšel, možná taky ne. Jedná se o největší nákupní centrum v Polsku. Najdete tady stovky obchodů. Jen restaurací a stánků s jídlem je tady 140. Tak, co by jste tady dělali s dětmi. Hodně věcí! Manufaktura totiž není jen obchodní centrum, je to místem i kultury a zábavy. Jsou zde fontány, velký trůn, kolotoče a četné sezónní atrakce. V létě si zde můžete například odpočinout na lehátku nebo si zahrát plážový volejbal na umělé pláži a v zimě bruslit. V komplexu nechybí ani kino, dětská herna, lezecká stěna, bowling a další atrakce. Součástí Manufaktury je i Experymentárium, místo, kde se můžete učit hrou. Děti zkouší, dotýkají se, experimentují, učí se různé fyzikální zákony, což je perfektní způsob, jak spojit vědu se zábavou.

Ubytování v Lodži >>

EC1, Planetárium a Ulice živlů

Ulice živlů

EC1 je bývalá elektrárna, která zásobovala město elektřinou, nyní zrekonstruovaná, přebudovaná na kulturní a vzdělávací centrum. Místo je stále rozšiřováno, staví se zde nové zajímavé zázemí a pořádají se zajímavé výstavy. Jedním z již otevřených míst je i Planetárium, kde můžete sledovat pořady v rozlišení 8k na obrovské zaoblené obrazovce (Pozor, minimální věk dítěte je 5 let).

V EC1 najdeme i ideální místo pro zábavu menších dětí (ve věku 3-10let) – Ulici živlů (“Ulica żywiołów”). Nová expozice je rozdělena do 5 tematických sektorů souvisejících s živly. Voda, Energie, Oheň, Země a vzduch, které zvou děti do světa vědy prostřednictvím hry pro ty nejmenší.

A kam dál?

Míst, které ještě vidět v Lodži je mnohem, mnohem víc. Najdeme tady Palmiarnu (komplex skleníků s exotickými rostlinami), nádhernou Botanickou zahradu, Skazen z dob industriálních, muzeum čokolády, Las Łagiewnicki (jeden z největších lesoparků Evropy, plný atrakcí a hřišť), a další. Lodž prostě za návštěvu stojí a jeden den vám na ni bude málo.

Zůstaňte v Lodži přes noc >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *