fbpx
Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety

Krakov s dětmi

Bývalé hlavní město Polska je jedním z nejatraktivnějších míst Polska. Každoročně je navštěvován miliony turistů. Ale Krakov má toho hodně, co nabídnout i těm nejmenším. Proto před návštěvou tohoto města s dětmi určitě neváhejte. Sepsali jsme pro vás malou inspiraci toho, co by jste při návštěvě města Krakov s dětmi určitě neměli vynechat.

Jedinečná historie a tradice, stejně jako architektura v mnoha nádherných podobách dělají z Krakova magické místo. Místo, do kterého se mnozí zamilují a kam se chtějí stále vracet. Krakovské památky jsou v mnoha ohledech nepřekonatelné a některé z nich jsou skutečnými pomníky polské historie a představují národní bohatství. Město také přitahuje desítkami moderních atrakcí, které se jistě budou líbit i dětem a zároveň je mohou hodně naučit.

Top 10 ubytování v Polsku, kde jsou děti vítány >>

Krakovské hlavní náměstí

Krakow s dětmi

Krakovské hlavní náměstí je jedním z největších v Evropě. Je ústředním bodem města s mnoha památkami a také výchozím bodem pro poznávací výlety. Kostel Panny Marie, nájemní domy a paláce kolem náměstí, stejně jako památník Adama Mickiewicze jsou objekty, které si určitě zaslouží pozornost. Ale děti pravděpodobně více zaujme Sukiennice – historická budova tržnice uprostřed náměstí, ve které jsou stánky s řemeslnými výrobky. Zde si můžete koupit zajímavé a originální suvenýry, často ručně vyrobené. Jen buďte opatrní, děti vás nemusí odtud dostat. Sukiennice však má i své tajemství.

Nachází se tady vchod do podzemí pod hlavní náměstí – archeologickou rezervaci, představující středověké cesty, které se dříve nacházely v místě dnešní Sukiennice. Můžete zde také vidět pozůstatky starých stánků, studní a pohřebiště z 11. století. Součástí výstavy je spousta multimédií představujících atmosféru Krakova z doby před několika stovkami let – hologramy, projekce hořících budov, obrazovka z vodní páry nebo váhy ukazující váhu ve starých mírách. Kromě toho jsou tady i projekční místnosti a kinosály, stejně jako dětská zóna s hernou.

Hrad Wawel

krakow s dětmi

Z tržiště pak krátkou procházkou dojdete ke královskému hradu Wawel – jednomu ze symbolů Krakova. Nachází se tady také katedrála s královskými hrobkami. Je zde toho k vidění mnoho, ale lepší je děti neunavovat příliš dlouho a místo toho je vzít do Dračího doupěte – jeskyně, kde měl podle legendy žít slavný drak Wawel. Projdeme-li jeskyní a sestoupíme od hradu Wawel po schodech dolů k řece Visle, najdeme sochu soptícího draka Wawela. Každý rok se na Visle koná pod širým nebem velká show Dragon Parade, během níž můžete vidět obrovské nafukovací draky ovládané plovoucími čluny a spousty ohňostrojů a speciálních efektů. Kromě toho prochází ulicemi Starého Města průvod, kterého se účastní i děti s ručně vyrobenými draky, a u Visly se pořádá dračí piknik.

Jedete s dětmi do Krakova? Najděte si ubytování >>

Muzea a zábavní parky

Kousek dál od Starého Města je Zahrada zážitků Stanislawa Lema. Jedná se o venkovní vzdělávací park otevřený od dubna do října. Děti se mohou naučit něco o přírodních jevech pomocí interaktivních instalací, jako je velký kaleidoskop nebo vířivá vana s rukojetí. Najdete tady také bludiště a mnoho dalších atrakcí. V období listopad až únor se tady každoročně vždy večer koná světelná výstava, letos (2020-2021) to je na téma pohádky “Alenka v říši divů”. Zahrada je součástí Muzea městského inženýrství, které nabízí i další zajímavé expozice. Můžete zde mimo jiné obdivovat historické autobusy a stroje. 

Další atrakcí, která rozšíří obzory dětí a rodičů, je vzdělávací park Vesnice světa. Tady můžete na jednom místě poznat kultury z těch nejvzdálenějších koutů planety. Expozice vesnic z Ghany, Peru, Mongolska, Papuy i eskimáckých iglú a indiánských týpí vás zavedou do jiného světa. Úplně jiný svět a pohled se také objeví, když půjdete do podzemí dolu Wieliczka, kousek za Krakovem. Je to jedna z největších turistických atrakcí Polska, kterou nelze popsat několika slovy. Tu musíte prostě vidět.

aquapark krakow

… a dál

Krakov také nabízí mnoho příležitostí trávit čas bezstarostně a jen tak si užívat s rodinou. Nachází se zde jeden z největších aquaparků v Polsku – Krakovský aquapark, trampolínový park GOjump MEGApark, zrcadlový labyrint, ze kterého není snadné najít východ, a krakovská Zoo s přibližně 1500 zvířaty, 250 druhů.

Za pozornost určitě stojí i polské muzeum letectví v Krakově. Je tady nejen množství hangárů s exponáty, ale i knihovna a venkovní výstava. Děti si určitě zamilují letecký simulátor! Pokud zůstaneme u tématu historie – stojí za to navštívit Voskové muzeum Polonia, které se ale mírně liší od jiných výstav voskových figurín. Čím? To si musíte zjistit sami!

Bez ohledu na počasí vám pak skvělou zábavu zaručí návštěva největší herny v Krakově – GOkidz!. Více než 2000 m2 atrakcí pro děti všech věkových skupin. Děti pod dohledem profesionálních animátorů GOkidz! trénují mezi vesmírnými labyrinty, po stopách nindžů a na skluzavkách a snaží se chránit Zemi před invazí z vesmíru. 

Nejznámější krakovská pochoutka – obwarzanek neboli kroužek pečiva posypaný solí, mákem nebo sezamem – má zajímavou historii a zaslouží si vlastní muzeum. V Muzeu Obwarzanka se dozvíte nejen historii této pochoutky, ale můžete si také prohlédnout, jak se vyrábí, a zkusit si jej vyrobit sami

Jedete s dětmi do Krakova? Najděte si ubytování >>

Příroda

Ojcowsky park narodowy

Pokud už budete mít dost všech těch atrakcí, techniky a historii, Krakov vám může nabídnout i kousek přírody, třeba Ojcovský národní park. Leží v těsné blízkosti Krakova a jedná se o nejmenší národní park Polska. Je výborný na celodenní nebo i půl denní procházku s dětmi. Kromě množství stezek, výhledů a překvapivých skalních útvarů tady najdete i tajuplné jeskyně.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *