fbpx
zakopane
Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety

Zakopane – atrakce (nejen) pro děti

Zakopane je malebné městečko na úpatí polských Tater. Turistické místo, o kterém snad slyšel každy. Ale ne každý už ví, kolik atrakcí toto město nabízí (nejen) dětem.

Pokud si myslíte, že Zakopane jako městečko na úpatí vysokohorských štítů není nejlepším místem pro nejmenší, mýlíte se. Doufáme, že po přečtení tohoto článku změníte názor a budete mile překvapeni.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Krupówki

Na tuto promenádu míří turisté nejčastěji. Nevynechá ji snad nikdo, kdo Zakopane navštíví. Procházka po této reprezentativní ulici je nejen atrakcí sama o sobě, ale je to také rozcestník, ze kterého se s dětmí můžete snadno přesunout na mnoho zábavných míst.

Centrum Rozrywki Letnia Zabawa

Zdroj: https://www.letniazabawa.pl/

V centru Zakopaného se nachází zábavní centrum Centrum Rozrywki Letnia Zabawa. Pokud si děti po procházce po Krupówkách chtějí užít trochu zábavy, najdou tady spoustu příležitostí skákat, klouzat se, plavat, jezdit a závodit. V Centrum Rozrywki jsou atrakce vhodné pro celou rodinu. Mají tady kolotoče, ruské kolo, autodrom, skluzavky, skákací hrady, vodní koule a mnoho dalšího. Místo připomíná velkou pouť. Otevřeno pouze v teplých měsících.

Park Harnasia

Jedná se o kryté moderní zábavní centrum o rozloze 700 m2 opět na ulici Krupówki, kde se ani vaše starší děti určitě nebudou nudit. Mají tady k dispozici víceúrovňovou lezeckou konstrukci, pontonovou skluzavku nebo si mohou odpočinout při hraní s interaktivními tablety nebo jinými vychytávkami.

V parku Harnasia se cítí dobře hlavně mladší děti. Najdete tady místnost pro batolata, výukové hračky a interaktivní tabule. Nechybí ani kavárna, knihovna a pohodlná rodičovská zóna.

Muzeum Be Happy

Zdroj: https://behappymuseum.com/

Nedaleko mostu na Krupówki je úžasné místo. Muzeum Be Happy je jednou z nejlépe hodnocených atrakcí pro děti i dospělé nejen v Zakopaném, ale i v celém Polsku. Je to barevné místo, kde se nepřestanete smát. Navíc je tady dovoleno dotýkat se všech exponátů a používat je dle libosti,.

Be Happy je muzeum štěstí a iluzí, ráj pro milovníky sociálních sítí a zajímavá alternativa pro znuděné turisty. Můžete pózovat ve fantasticky uspořádané scénografii a udělat si profesionální fotky, jediné svého druhu. Muzeum se nachází v obchodním centru Krupówki 40.

Výstava voskových figurín Expo

Zdroj: https://poloniawaxmuseum.com/zakopane/

Pokud se vám líbí Muzeum Be Happy, zajděte i na Výstavy voskových figurín Expo. Tato je atrakce se nachází v samém srdci Zakopaného, na rohu ulic Krupówki a ul. Przerwy-Tetmajera. Voskových figurín není mnoho, ale dělají se v poměru 1:1 a vypadají jako živé. Potkáte zde známé osobnosti ze světa vědy (Albert Einstein, Stephen Hawking) a popkultury (Marilyn Monroe, Mr. Bean, Captain Sparrow). Muzeum voskových figurín je vlastně mini zábavní centrum s bludištěm zrcadel a laserovým tunelem.

Dům vzhůru nohama

Dvoupatrový domek stojící naopak na střeše prostě nejde přehlédnout. Navíc nestojí ani rovně, je nakloněný. Navštívit jej stojí za to. Svým vybavením a doplňky vzhůru nohama vytváří optickou iluzi, ze které se vám doslova bude točit hlava.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Lekce přírodopisu v Zakopaném

Svět je dnes dostupnější a vy se můžete v jeden den ocitnout na jiném kontinentu. Poznejte i exotickou stránku Zakopaného. Pro děti je zde spousta atrakcí, které odhalují tajemství zvířecího světa a naučí je mnohé nejen o zdejších horách, ale i o dalších místech na naší planetě.

Myší městečko (Myszogród)

Zdroj: https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/myszogrod-zakopane/

Na fanoušky, kteří mají rádi hebkou srst a ocásky těchto malých savců, tady čeká myší díra a uvnitř ní … město krásných hlodavců z celého světa. Myszogród, myší zábavní park, vás potěší a okouzlí. Potkáte zde myší horolezce, sáňkaře i turisty cestující vlakem. Stanete se kamarády, kteří spolu s odvážnými piráty-hlodavci brázdí moře a oceány na miniaturní plachetnici. Myší městečko je domovem mnoha roztomilých mazlíčků ze vzdálených zemí a dokonce i z jiné galaxie.

Motýlí dům (Motylarnia)

Zdroj: https://ezakopane.pl/atrakcje/caloroczne/motylarnia/

Když odbočíte z promenády Krupówki a půjdete směrem k Plac Niepodległości, dostanete se před Motylarniu (ul. Galicy). Ihned po překročení prahu tohoto místa vás ohromí bohatství přírody a mávání jemných křídel fantastických barev a tvarů. Setkáte se s několika desítkami druhů motýlů z celého světa. Vyřešíte záhadu ukrytou v kokonu a ti nejpečlivější pozorovatelé si všimnou exempláře o velikosti 30 cm! Takový úzký kontakt s přírodou učí děti citlivosti a empatii vůči světu.

Reptárium

V ulici Gen. Galicy, kde sídlí Motylarnia, je ještě jedno místo plné exotických tvorů. To je Reptárium – Zoologické muzeum, kde potkáte krásné chameleony, hbité leguány, roztomilé želvy i varany a mocné krajty. Reptárium je další zajímavou atrakcí pro děti. Zde si poslechnou příběhy ze života zvířat, které budou pak mít ještě dlouho v ve své paměti. A co takové fotka s obrovským hadem? To by byl přece skvělý suvenýr!

Papouščí dům (Papugarnia)

Zdroj: https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/papugarnia-zakopane/

Daleko od živé ulice Krupówki na cestě do městské části Olcza se nachází Papugarnia Egzotyczne Zakopane. Jde o největší atrakci tohoto typu v Malopolském vojvodství (menší konkurenční papouščí domy umístěné v centru Zakopaného můžete s klidem vynechat). V Papugarnii Egzotyczne Zakopane poznáte Ary velké, Lori, Kakadu i Andulky. Toto místo je přátelské jak ke zvířatům, tak k turistům. Nezapomeňte si však před vstupem sundat šperky. Papoušci milují lesklé věci, mohli by jste o ně přijít.

Podvodní svět (Podwodny Świat)

Zdroj: https://zakoatrakcje.pl/atrakcja/podwodny-swiat/

Zcela na druhé straně Zakopaného, ​​v ulici Ubocz 3, se nachází akvárium, známé také jako Podmořský svět (Podwodny Świat). Je to největší polská sbírka místních sladkovodních ryb i vzácných druhů ryb z Amazonie. Kromě cejnů a piraní zde žijí nádherné ještěrky a želvy.

Přírodovědné vzdělávací centrum TNP (Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN)

Zdroj: https://tpn.pl/poznaj/wystawy-1/poznaj/wystawy-14

Nakonec něco zcela neexotického, ale místního – Přírodovědné vzdělávací centrum Tatranského národního parku. Najdete jej na ul. Chałubińskiego 42. Jedná se o nejmodernější zařízení tohoto typu na Podhalí, a dětem se jistě bude líbit. Procházka po centru zabere zhruba hodinu, během níž můžete prozkoumat největší model polských Tater.

Výstavu doplňují hry a aktivity a krátké filmy promítané v místním 4D kině – rychle se pohybující sedačky a skutečné přírodní živly si i ti nejmenší budou ještě dlouho pamatovat. Stejně jako návštěvu Discovery Room, kde si můžete procvičit navigaci a zkusit uhodnout zvuky zvířat žijících v Tatrách.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Lekce dějepisu

Prázdniny jsou časem nových zážitků, ale i bez školy se děti mohou učit novým věcem. Zejména v místech, jako je Zakopane, které má hodně, co vyprávět.

Muzeum Tater

Velká muzejní atrakce pro děti plná úžasných příběhů, se nachází na Krupówkách. V hlavní budově Muzea Tater jsou velmi bohaté přírodovědné sbírky, včetně slavného herbáře mechů a sbírky hornin Dr. Chałubińského. Nechybí etnografická expozice představující lidovou kulturu Podhale od poloviny 19. století do současnosti a výtvarná část s obrazy slavných polských malířů. Kromě Hlavní budovy u promenády (Krupówki 10) stojí za to navštívit i vedlejší pobočky Muzea Tater – např. Willa Koliba, kde dětem ukážete zakopanský styl života, a nedaleká Chałupa Gąsieniców Sobczaków.

Willa Koliba

Zdroj: https://muzeumtatrzanskie.pl/filie/willa-koliba-muzeum-stylu-zakopianskiego/

Byla založena v roce 1893. Nachází se na ul.Kościeliska – jedné z nejstarších ulic v Zakopaném. Willa Koliba je první dům ve stylu Zakopaneho navržený Stanisławem Witkiewiczem. Stojí za to alespoň na chvíli překročit jeho práh a pokochat se dílem mistra, díky němuž jsou v Zakopaném místo švýcarských, tyrolských a staroněmeckých domů charakteristické vily spojující místní lidovou architekturu.

Chałupa Gąsieniców Sobczaków

Chalupa nacházející se v blízkosti vily Koliba a je jednou z nejcennějších historických lidových staveb v Zakopaném. Byla postavena kolem roku 1830 a byla domovem rodiny Gąsienica Sobczak. Jde o starou horalskou chalupu, která je plná umění, viditelného v každém kusu zařízení, v každém detailu. Tato chalupa byla pokladnicí podhalské kultury. Při jeho návštěvě si můžete představit rodinný život podhalských horalů v 19. století.

Kaple na Jaszczurówce

Zdroj: canva.com

Kaple v Jaszczurówce, která byla poprvé vysvěcena v roce 1907, je okouzlující kostelík Nejsvětějšího Srdce Ježíšova a je dalším krásným příkladem zakopanského stylu. Na vysokém kamenném základu stojí celodřevěná srubová stavba, o které se říká, že byla postavena bez použití jediného hřebíku. Je korunována sedlovou šindelovou střechou s věžičkou, zvonem a kovovým křížem.

Již od vchodu do kaple přitahuje pozornost impozantní hlavní oltář, vyroben z jasanů a platanů. Světlo z venčí sem proniká barevnými vitrážemi. Chrám potěší zevnitř i z venčí. Stojící v Tatranském krajinném parku a působí malebně.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Atrakce pro děti na Gubałówce

Druhou hlavní atrakcí Zakopaného po Krupówkách je Gubałówka. Nízký vrchol tohoto kopce rozhodně není snem ostřílených milovníků Tater, ale láká pro své výhledy na rozlehlé panorama Tater, Pienin, Żywieckých Beskyd a celého Zakopaného. Navíc se nahoře nachází i spousta příležitostí k zábavě i relaxaci.

Lanová dráha Gubałówku

Zdroj: https://www.pkl.pl/gubalowka/kolej-linowo-terenowa-gubalowka.html

Gubałówka je protáhlý kopec, nepříliš vysoký a strmý, ale také prakticky bezlesý. Nedostatek stromů, zejména v horkých dnech, je velkou překážkou na výšlapu s dětmi. Zejména rodinám s batolaty proto doporučujeme výjezd na Gubałówku lanovkou. Už jen tato cesta pro ně bude zábavou sama o sobě.

Gravitační skluzavka

Jednou z nejlepších atrakcí na Gubałówce je gravitační skluzavka. A co to je? Jedná se o hadovitou cestu nacházející se na jižním svahu Gubałówky, kterou jedete 700 m dolů rychlostí max. 23 km/h. Tato extrémní jízda probíhá na vozítkách vybavených pákami, takže si do jisté míry můžete rychlost regulovat sami, zvláště když na palubu vezmete ty nejmenší. Gravitační skluzavka v deštivých dnech a v zimě uzavřena.

Lanový park Złota Grań

Zdroj: http://park-linowy.com.pl/

60 metrů od hlavního nádraží PKL na Gubalowce se nachází lanový park, jeden z největších v Polsku. V tomto parku je k dispozici 7 tras různé obtížnosti. Tato zábava je hlavně pro starší děti, ale najít se tady dá i trasa pro ty nejmenší (do 110 cm). Kromě lanového parku nabízí Złota Grań také paintball a střelnici.

Adventure Park Przygody

Na samém vrcholu Gubałówky, 50 m od horní sedačkové stanice Szymoszkowa, se nachází další lanový park s krásnými výhledy na Tatry – Adventure Park Przyrody. Čekají zde na vás tři trasy: Junior, Large a Tyrolka XXL o délce 350 m. Kromě toho iněkolik dalších atrakcí. Třeba skok z 14m vysoké věže nebo zorbing. V Adventure Parku se můžete spolehnout na velkou dávku adrenalinu i relaxaci – odpočinek v lehátku na vrcholu hory a popíjení osvěžující limonády.

Pláž v nadmořské výšce 1 123 m

Zdroj: https://zakopane.naszemiasto.pl/zakopane-gubalowka-z-najwyzej-polozona-plaza-w-polsce-jest/ar/c7-8838967

Pokud milujete jak hory, tak moře, rádi relaxujete na sjezdovkách, ale také se vyhříváte na pláži, v Zakopaném zapomenete na svá dilemata. Pláž na Gubalowce s chillout zónou je otevřena každý rok na přelomu července a srpna. Ve vybrané dny jsou pro děti připraveny animace a show. Slunce, písek, krásný výhled na hory – relax zaručen!

Summer Tubbing – dolní stanice Gubałówky

Na svazích Gubałówky je gravitační skluzavka a na jejím úpatí tubingová dráha. To je další atrakce tohoto typu v Zakopaném se nachází u Wielkiej Krokwi. Ke skluzu nepotřebujete sníh a dokonce ani zimu – pontonová skluzavka funguje i v létě! Jízda probíhá na pontonech na speciálně upravených deskách, pokropených vodou.

Zábavní centrum pod Gubalowkou

Zdroj: http://nagubalowke.pl/

Pozornosti vašich dětí jistě neunikne zábavní centrum na Gubałówce. Jde o velký zábavní park s kolotoči, střelnicí, autodromem a samozřejmě ruským kolem. Je to místo oddechu pro rodiče a bláznivé zábavy pro děti, samozřejmě hlavně pro ty o něco starší.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Vodní atrakce v Zakopaném

Dovolenou v Zakopaném můžete s dětmi strávit nejen na sjezdovkách. V této části Polska, stejně jako v mnoha jiných, najdete spoustu zajímavých rodinných atrakcí, včetně těch vodních, jako stvořených pro horké letní dny.

Aquapark v Zakopaném

aqua-park-zakopane

Můžete zde strávit celý den. Rekreační bazén s vodními tryskami, kaskádami, divokou řekou, jacuzzi a 5 skluzavkami, brouzdaliště pro děti s malou skluzavkou, venkovní geotermální bazén s výhledem na Tatry, saunový areál, solná jeskyně, bowlingová dráha a mokrý bar, kavárna a restaurace. To vše na vás čeká v Aquaparku Zakopane.

Geotermální koupaliště v Polanie Szymoszkowej

Zdroj: https://szymoszkowa.pl/kapielisko-geotermalne/

Můžete si také naplánovat odpočinkový den od horských výletů v Polanie Szymoszkowej. K dispozici je geotermální koupaliště s vodou o teplotě 30 stupňů C. Skluzavky pro děti i dospělé, volejbalové hřiště, pláž a lehátka jsou znakem úspěšné rodinné dovolené. V geotermálním koupališti v Polanie Szymoszkowej jsou také restaurace s regionálním menu, takže tady najdete vše, co potřebujete! Tato skvělá rodinná atrakce je otevřená pouze za jasných letních dnů.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Zimní atrakce pro děti v Zakopaném

Zakopane láká v létě i v zimě. Pokud chcete strávit dovolenou v této části Tater, nudu rozhodně nezažijete. Kromě výletů lyžování a dalších zimních hrátek na vás tady čeká několik fantastických atrakcí.

Zábavní park Snowlandia

Zdroj: http://www.snowlandia.pl/

Zima není jen sjezdové lyžování nebo sáňkování a sněhové bitvy. Zábavní park Snowlandia dá vaši zimní dovolené jiný rozměr. Můžete tady hledat třeba cestu ven z obrovského bílého labyrintu, objevíte tajemství sněhové pyramidy a navštívíte iglú s ledovými sochami. Snowlandia nabízí také sáňkařské dráhy. 200metrový sjezd po svahu Wielka Krokiew je velkým lákadlem pro děti i dospělé.

Sněhová zábava (Snow Zabawa) na Gubałówce

Snili jste někdy o jízdě na sněžném skútru? Takovou atrakci najdete v Zakopaném, na Gubałówce. Místní “Snow Zabawa” nabízí zimní atrakce pro děti i dospělé i velkou dávku adrenalinu. V nabídce jsou projížďky na saních za sněžným skůtrem, jízda na “banánu” nebo možnost půjčit si samotné skůtry.

Země světla (Kraina Światła) na Gubałówce

Země světla (Kraina Światła) je magické osvětlení na Gubałówce. Kdo by se rád nedíval na vyzdobené ulice vánočními světly, které září do tmy? Tuto podívanou můžete vidět každý rok i na Gubałówce. Je to nejvýše položená světelná expozice v Polsku. Zaujme každého svými sochami a za příznivého počasí okouzlujícím výhledem na osvětlené Zakopane.

To nejlepší ubytování v Zakopaném >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *