Wodzislaw Slaski a jeho skřítci

Wodzislaw Slaski je malebné městečko ležící v Polsku na řece Lesznica ve Slezském vojvodství pouhých 8 km od hranic s Českem. Historie města sahá až do samého počátku 13. století. I když se toto město v současnosti nachází v Polsku, dlouhá léta byl Wladislaw součástí tehdejších Zemí Českých.

Už první část názvu města napovídá české historii na tomto místě. Wodzislaw (v minulosti psáno i Wladislaw) je slezskou zkomoleninou českého jména Vladislav. Dnes město s téměř 50.000 obyvateli bylo v minulosti součástí táhlých územních tahanic, až se nakonec v roce 1922 konečně připojilo k Polsku. Dodatečně byl k názvu města přidán i přívlastek Slaski (Slezský) a to až v roce 1931.

Wodzislaw Slaski – Co vidět?

Ve městě je hned několik míst, která stojí za pozornost. Na začátek bude nejlepší navštívit Turistický informační bod nedaleko náměstí – ulice Wincentego Styczyńskiego 2. Zde si můžete zdarma vzít průvodce po okolí. Pokud tam zrovna nikdo nebude, informační materiály jsou z pravidla k dispozici na policích.

Baszta Rycerska (Rytířská věž)

Wodzislaw slaski rytirska vez

Baszta Rycerska je běžně známá i jako Wieza Romantyczna (romantická věž). Jde o 20metrovou stavbu z druhé poloviny 19. století. Jejím původcem a stavitelem byl tehdejší majitel Wodzislawi Slaské Edward Brauns. Jde o historicky významnou stavbu, byla totiž postavena v letech 1867-1868.

A proč se věži říká romantická? Důvodů je několik. V první řadě je to ideální místo pro zamilované, kteří se chtějí kochat krásným výhledem z vrcholu věže. Za druhé, Edward Brauns byl považován za velkého romantika. Za třetí, věž, stejně jako romantická láska, toho už mnoho zažila. Ve 30. letech 20. století byli jeho majiteli Němci. Budova začala připomínat ruinu. V roce 1991 byla zrekonstruován. V roce 2004 byl zapálena. Po mnoha úsilích ale nyní mohou opět její návštěvníci vylézt až na vrchol a obdivovat výhledy.

Z venčí je přístupná kdykoliv, dovnitř se dá podívat o víkendech v odpoledních hodinách.

Staroměstské náměstí

Wodzislaw slaski namesti

Najdete tady jedno z největších náměstí ve Slezsku. Má tvar čtverce o rozměrech 96 × 96 metrů. Nahází se v samém centru města. Pořádají se tady různé akce a setkání. Náměstí lemují krásné historické domy. Nechybí zeleň, dostatek laviček ani venkovní posezení v přilehlých restauracích a kavárnách.

Wlodzislawští skřítci (Wodzisławskie skrzaty)

Wodzislawsky skritek

Když už se budete procházet po Starém Městě ve Wodzislawi Slezské, zkuste se koukat víc kolem sebe. Můžete totiž narazit na obydlí jednoho z Wlodzislawkých skřítků. Aktuálně můžete najít 9 domečků skřítků. Pracují v dole, připravují pizzu, prodávají pečivo, učí se ve škole nebo tráví čas doma v obýváku, každý je jiný.

Většinu domečků najdete ne výše jak metr od země a i když jsou některé z nich osvětlené, jsou tak nenápadné, že je můžete minout.

Muzeum – Dietrichsteinský zámek

Wodzislaw slaski zamek

Jednou ze zajímavých turistických atrakcí ve Wodzislawi Slaske je muzeum v klasicistní budově Dietrichsteinského zámku, kde můžete vidět stálé i dočasné výstavy. Muzeum se věnuje hlavně historii, ale v nejvyšším patře expozice najdete ku příkladu Zónu objevování – SOWA, což je moderní interaktivní výstava, které potěší zejména děti. Mohou tady totiž na všechno sahat a vyzkoušet si různé fyzikální zákony. Vstup je zdarma.

Zámecký park

Wodzislaw slaski zamecky park

Nedaleko náměstí pak najdete zámecký park, kde lze posedět a relaxovat. Krásně vypadá na jaře, když stromy ožívají, a na podzim, když listy mění barvu. Dětská hřiště a jezírko jsou dalšími přednostmi tohoto půvabného místa. Tento park těsně sousedí s nákupním centrem Karuzela, takže si tady můžete v klidu odpočinout od všeho toho obchodního ruchu.

Zábavní hřiště Trzy Wzgórza

Rodinný zábavní park „Tři kopce“ je místo plné nejrůznějších atrakcí pro celou rodinu, jeden z největších ve Slezsku. Samotný park se rozkládá na ploše 24 hektarů. Je zde několik desítek zařízení, mezi které patří: komplex sportovišť, aréna na hraní na schovávanou, lanový park, dráhy na kuželky, dráha pro dálkově ovládané modely, bowling, labyrint, skatepark, závodní cyklistická dráha BMX, sportoviště pro míčové hry, turistické a cyklistické stezky, místa pro piknik a grilování, dětské hřiště a lanový park. Součástí parku je také obrovský amfiteátr, který pojme 800 diváků. Pro návštěvníky je k dispozici 150 parkovacích míst.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie

Wodzislaw slaski kostel

Kostel byl postaven na počátku 20. století. Zajímavé je, že farnost o Nanebevzetí Panny Marie byla založena spolu s městem v roce 1257. Architektem stavby kostela byl Ludwig Schneider. Kostel je 46 metrů dlouhý a 26 široký. Výška klenby ve střední lodi je 14 metrů. Za 2. světové války byl kostel těžce poškozen a kostelní věž zcela zničena. Kostel Nanebevzetí Panny Marie ve Wodzislawi Slaske byl opraven v roce 1955 a věž byla rekonstruována v roce 2001. Od roku 1983 je v chrámu obraz, který znázorňuje Nanebevzetí Panny Marie.

Další tipy na zajímavé místa v Polsku >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář