fbpx
ronda
Blog,  Tipy na dovolenou ve Španělsku

Ronda – malé město se silnou atmosférou

Španělské město Ronda známe všichni. Určitě jsme jej už někde zahlídli na internetu nebo v časopise, i když nám jeho jméno asi v paměti nezůstalo. Ronda je totiž sice malé město uprostřed Andalusie, ale se silnou atmosférou.

Malebné městečko v Andalusii – Ronda má pouhých cca 35.000 obyvatel a je známé svými historickými památkami, působivými výhledy a býčími zápasy. Nachází se asi 100 km západně od Malagy. Romantickou atmosféru místa si oblíbil americký spisovatel Ernest Hemingway, George Orson Welles i německý básník Rainer Maria Rilke.

Malaga s dětmi >>

Ronda - Ernest Hemingway

Když jsem kdysi viděla někde v časopise ohromující obrázek tohoto města, věděla jsem, že jej jednou musím vidět na vlastní oči. A protože sny se mají plnit, při poslední návštěvě Španělska jsme Rondě věnovali celý jeden den.

Ronda patří mezi nejstarší města Španělska. Byla vybudováno na dvou skalních masivech oddělených hlubokou roklí. Na dně soutězky protéká řeka Guadalevín. Oba skalní masivy spojují celkem 3 mosty. Nejznámější a nejvyšší z nich Puente Nuevo (Nový most), který se stal symbolem a nejfotografovanějším místem v tomto městě. Proto se nesmíte divit, když jej naleznete v obležení davů turistů. My jsme tady byli mimo sezónu v únoru a až na několik skupinek asijských turistů s průvodci tady byl klid.

Vyplatí se týden v Andalusii v zimě? >>

Ale nenechte se mýlit Ronda není jen hluboká rokle, která doslova rozřezává město na dvě poloviny. Je to především nádherné španělské historické město se silnou atmosférou. Co tedy v Rondě vidět?

Puente Nuevo

Ronda - Puente Nuevo

V Rondě můžete obdivovat hned tři zajímavé mosty spojující město nad roklí: Puente Romano – římský most, Puente Viejo – starý most a Puente Nuevo – nový most. Ten poslední je nejvyšší a pochází z 18. století. Je to nejatraktivnější místo pro turisty z celého světa. Klene se nad strmými vápencovými stěnami hlubokého kaňonu El Tajo a spojuje obě části města dohromady. Dostanete se k němu spletitými městskými ulicemi. Puente Nuevo je ale ohromující nejen zvenčí výhledy do okolí z něj. V minulosti sloužil i jako vězení, naposledy za občanské války, takže se můžete podívat i dovnitř mostu, nyní slouží jako muzeum.

Jardines de Cuenca

Ronda - Jardines de Cuenca

Starou část města zdobí zahrady nad srázem na vrcholcích vysokých kuželů skal. Jsou volně přístupné po celý den. Poskytnou vám další nádherné výhledy na město, Puente Nuevo a okolní přírodu. Cítíte se zde jako v jiném světě. Také z nich můžete pozorovat všechny tři mosty spojující rozdělené poloviny města.

Casa del Rey Moro

Bývalý palác arabského krále je zasazen do skály. V průběhu staletí byl různě přestavován, v důsledku čehož má nepravidelný půdorys a různé výšky. Dnes najdete tuto nenápadnou stavbu v jedné z bočních uliček města. Dům je zpřístupněn veřejnosti jako muzeum. Nejzajímavějšími prvky Casa del Rey Moro jsou jeho kaskádovité zahrady a historická studna, která je napojena na podzemní řeku. Po dlouhých schodech můžete sejít až dolů na vodní hladinu. Odsud už jen pár kroků a ocitnete se na dně samotné rokle El Tajo.

El Balcón del Coño

Ronda - balkón

Nejpůsobivější výhledy na zdejší krajinu si můžete vychutnat v městském parku na balkóně zvaném El Balcón del Coño. Nachází se v části města, která byla postavena během zlatého věku a byla původně známá jako Alameda de San Carlos. Nyní se nazývá Alameda del Tajo. Zdejší park je velmi oblíbený zejména pro své chodníky uprostřed zeleně, fontány, jezírka a dětská hřiště. Najdete zde také pomník Ernesta Hemingwaye. A když budete mít štěstí, můžete narazit na jedno z častých hudebních vystoupení místních umělců.

Plaza de Toros de Ronda

Ronda - aréna

Ronda je považována za kolébku moderních býčích zápasů a její býčí aréna, Plaza de Toros, je jednou z nejstarších a nejznámějších ve Španělsku. Stojí na západním okraji města, asi dva bloky od mostu Puente Nuevo a kaňonu El Tajo. Byl postaven v neoklasicistním stylu architektem José Martinem de Aldehuela, který také navrhl most Puente Nuevo. Býčí zápasy a tradice s nimi spojené jsou největším lákadlem města. Jednou ročně se v aréně koná historická korida Corrida Goyesca. Vstup dovnitř pro veřejnost je možný, za poplatek se nejen projdete po aréně a jejím zákulisí, ale najdete tady i muzeum věnované býčím zápasům.

Plaza del Socorro

Ronda - Socorro

Plaza del Socorro je moderní politické centrum Rondy. Právě zde byla poprvé v roce 1918 vyvěšena andaluská vlajka a erb. Nachází se zde farní kostel Socorro (Parroquia de Nuestra Señora del Socorro), který byl postaven teprve v roce 1956 Z tohoto náměstí plného restaurací a kaváren se do všech stran rozvětvují atmosférické uličky, které stojí za to se jen tak projít a nasát atmosféru měst. Zde zažijete to pravé Španělsko.

Co dál a jak se do Rondy dostat?

Tímto samozřejmě výčet památek a míst, které ve tom andaluském městě můžete vidět, nekončí. Nachází se tady i staré arabské lázně, historické opevnění nebo výčet dalších staveb, muzeí a parků. Už je jen na vás, kolik Rondě věnujete času a na které místa se zaměříte.

Z Česka se do Rondy dostanete nejjednodušeji letadlem do Malagy nebo Sevilly a potom si buď půjčíte auto nebo si koupíte jeden z hromady nabízených výletů – třeba tady. O parkovací místa tady není nouze. Velké množství jich je na okraji města, uvnitř jsou pak skryté v podzemí starých domů, třeba přímo pod náměstím Plaza del Socorro.

Celou prohlídku města tady můžete zažít i bez jediného utraceného eura. Platí se jen vstupy do jednotlivých staveb a muzeí. Doporučujeme přijet do Rondy někdy mimo hlavní letní sezónu a projít si město doslova pomalým loudavým krokem. Takto budete mít šanci v klidu nasát ohromující atmosféru tohoto místa, které za to opravdu stojí.

Vyplatí se týden v Andalusii v zimě? >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *