Týden na Tenerife, aneb „Hujerovi“ na dovolené

| aktualizováno

Naše rodina, hlavně prarodiče, jezdívá na Tenerife už 20 let téměř každý rok. Už tam máme svá oblíbená místa, obchody, parky, restaurace,… My osobně jsme tam ale byli naposledy jen dospěláci bez dětí a už to nějaký ten rok bude.

Posledně, když jsme byli na Tenerife i s dětmi, tak byl prostřední syn ještě plně kojené miminko. A protože jsou Kanáry opravdu hodně family friendly, bylo pro letošek rozhodnuto.

Přípravy na naši akci začaly už v dubnu. Věděli jsme, že chceme letět v září a náš let bude s krátkým přestupem. Někdo si řekne, proč chtít přestup v letadle? Jednoduše kvůli dětem. Let z Prahy trvá cca 5 hodin, z Polska (které máme blíže) je to ještě delší. A udržet celou tu dobu našeho divokého dvouleťáka v klidu je hodně těžké. Při přestupu mají děti možnost se v klidu vyběhat, vyřádit se v dětském koutku a pokud to vybavení letiště dovolí, tak si dát i teplé jídlo. Takže když se objevili letenky z Krakova s ani ne 2hodinovým přestupem v Curychu, neváhali jsme.

Letěli jsme se skupinou Swiss air, v ceně letenek jsme měli velké zavazadla i občerstvení na palubě a vyšly levněji než přímé letenky u nízkonákladové společnosti s příplatkem za malé palubní zavazadlo. Kde hledáme letenky je popsáno tady >>

„Hujerovi“ na dovolené

Při koupi letenek pro nás a naše 4 děti nás napadlo, proč nevzít i prarodiče. Stejně se na ostrov taky chystají a když poletíme ve stejném termínu, pomůžou nám s hlídáním dětí. Ti neváhali a jako bonus přibrali další vnučku. A tak z nás byli Hujerovi – 4 dospělí a 5 dětí. To už je pěkná skupinka.

Odjezd do Krakova i jednotlivé lety probíhaly v klidu. Starší děti se prakticky staraly samy o sebe, s důležitostí si sami objednávali pití u letušek. Ty mladší byly zase v letadle rozmazlovány. Dostávaly hračky, bonbónky i výborné švýcarské čokoládky.

Po přistání na Teneriffe jsme si vyzvedli už předem objednaná auta. Vždy si je tady půjčujeme u společnosti cicar.com. V ceně půjčovného mají i autosedačky a nechtějí po nás žádné depozity na platebních kartách.

Tenerife

Jak už máme ostrov proježděný, máme vytipovanou oblast, kde se nám líbí nejvíce. Pro nás je to město na severu Puerto de la Cruz a tady jsme si i zajistili ubytování. Prarodiče si oblíbili rezidenci Apartamentos Casablanca, tak pro jejich pohodlí jsme vybrali ji. Resort se nachází hodně v kopci, ale je v ní vše čisté, pohodlné, nabízí bazén i dětskou hernu a výhledy z některých pokojů na oceán jsou prostě nádherné. Je tam klid, obchody, dětské hřiště, bazény Lago Martianez i centrum města jsou kousek.

A naše dovolená může začít!

S dětmi je to vždycky složitější. Nevydrží celý den odpočívat, ale někde pochodovat a toulat se celé dny taky ne. Proto prosazujeme taktiku, jeden den relax, jeden den výlet. A ne jinak tomu bylo i tady. Jen jsme se navíc snažili výlety končit na plážích nebo v bazénech, to pak byli potomci maximálně spokojení.

Co všechno jsme stihli za týden vidět a zažít?

Měli jsme půjčené auta, což je obrovská výhoda. Nebyli jsme ničím vázáni, mohli jsme vyrazit kdykoliv jsme chtěli a kamkoliv nás napadlo. Za ten týden jsme opravdu neviděli všechno, co jsme chtěli. Ale ukázali jsme dětem ty podle nás nejzajímavější místa tohoto ostrova.

Puerto de la Cruz

Město, kde jsme „rozložili svou základnu“. Nelze si ho alespoň neprojít. Město je postaveno ve svahu. Historické centrum, přístav i promenády se rozkládají dole u pobřeží. Rádi jsme se tady večer procházeli a nasávali atmosféru ruchu města. U přístavu je i malé námořní muzeum se vstupem zdarma.

Na svazích města je pak už klidněji. I tady se nachází množství promenád. Ty nabízejí nádherné výhledy na oceán. Je skvělé na nich posedět, dát si třeba kávu nebo při večeři pozorovat zapadající slunce. Pro romantickou večeři v jedné takové restauraci jsme využili hlídání prarodičů.

Botanické zahrady v Puertu de la Cruz

Tenerife

Jsou v kopcích a je jich hned několik. Kromě té nejstarší, kde se platí menší vstupné, jsou ale všechny zdarma. Jsou to spíše parky. Najdeme taky nádherná zákoutí, množství květin, vodopády, výhledy na oceán a samozřejmě nikdy nechybějící dětské hřiště. Za zmínku stojí určitě Stará botanická zahrada, Park Taoro (Parque Taoro) s vodopády, příjemný Parque de la Sortija, zahrada orchydejí (Jardín Sitio Litre) a v nedaleké Orotavě pak nádherné Jardín Victoria.

Národní park Teide

Tenerife

Nejde navštívit Tenerife a nevidět alespoň z dálky sopku Teide. Národní park Teide je rozlehlý a nádherný. Čím výše stoupáte autem, tím víc se krajina mění až se dostanete do lávové oblasti, kde máte pocit, že musíte být někde na jiné planetě a ne na subtropickém ostrově. Park je protkaný stezkami, některé zvládnou i děti. Jen nezapomeňte přibalit dostatek pitné vody. Navíc tady najdeme i několik mini „muzeí“, kde se dozvíte více o historii i současnosti parku. Vstupy jsou většinou zdarma.

Pláže

Na ostrově najdeme nejrůznější pláže, od kamenitých po písčité, od černých po žluté, od velkých po malé skryté. Byl by hřích žádnou nenavštívit. My jsme chtěli dětem ukázat rozmanitost, takže jsme jich viděli hned několik Playa de las Teresitas na východě, Playa del Duque na jihu, Playa del Puertito s přírodními bazénky na západě a černou Playa de Martiánez na severu.

Loro Parque

Tenerife

Je to jedno z mála míst na světě, kde můžeme vidět živé kosatky. A nejen je. Zdejší zoo, původně záchranná stanice je rozlehlá. Kosatky, delfíni, lachtani, papoušci, tučňáci, lvi, lenochodi, krokodýli, opice, medůdy, …. výčet je dlouhý. Loro parque je nádherné místo a budou se v něm bavit nejen děti. Navíc tady hodně dbají na osvětu a záchranu živočichů. Před show pouští vzdělávací videa a učí diváky co dělat, když třeba uvidí ležet delfína na pláži. Prohlídka po parku vás zavede i do zvířecí porodnice a nemocnice.

Do Loro jsme jeli malým vláčkem přímo z centra Puerta de la Cruz. Parkoviště u zoo bývá přeplněné, a výlet vláčkem přes staré město byl pro děti příjemný bonus. Vláček je zdarma.

Pohoří Anaga

To je místo, které si musí zamilovat snad každý. Nádherné vavřínové lesy na severních kopcích ostrova v téměř liduprázdné krajině. Jsou protkané množstvím stezek a není problém mezi nimi najít i ty jednodušší, které zvládnou menší děti. Nejznámější je asi Stezka smyslů (Sendero de los Sentidos). Poblíž se pak určitě zastavte na tajuplném místě Camino Viejo al Pico del Inglés a udělejte si pár fotek.

Icod de los Vinos

My si toto místo pojmenovali městečko muzeí. Ty jsou tady doslova na každém kroku (motýlí dům, muzeum panenek, muzeum vína,…). Jen je třeba připravit si peněženky.

Tenerife

Icod de los Vinos se nachází na zapadní straně Tenerife a je prosnulé nejstarším Dračím stromem na ostrově. Kolem tohoto monumentálního stromu tady byl vystavěn hned celý park. Dračí strom se těší velké popularitě, vyrábí z něj i likér, kterému přezdívají „Nápoj života“. Stačí vejít do některé z místních likérek a dají vám ochutnat. Nebo banánový likér, ten se také těší veliké oblibě. Tenerife totiž patří k jedněm z největších producentů banánů světa. Na toto téma, je tady také jedno muzeum. Mimochodem oba likéry (dračí i banánový) jsou opravdu moc dobré.

Míst jsme viděli daleko víc – maják, banánové plantáže, kostru veleryby… Děti byly z ostrova nadšené, jak ten nejmenší (dětských hřišť jsme navštívili nespočet 😀 ), tak ti skoro puberťáci. Tenerife je prostě úžasné.

A co ještě lze vidět s dětmi na Tenerife? >>

Napsat komentář