fbpx
Tipy na Dovolenou,  Tipy na dovolenou v Řecku

TOP 10 nejkrásnějších řeckých ostrovů

Řeckých ostrovů je asi 2,5 tisíce, a jen kolem 200 z nich je obýváno. Egejské ostrovy, Saronské, Jónské, Dodekanéské souostroví, pohádkové Kyklady a Sporady … Objevte TOP 10 nejkrásnějších ostrovů Řecka!

Nejlepší hotely pro skvělou dovolenou v Řecku »

Korfu – královna Jónských ostrovů

Korfu

Ostrov Korfu, nazývaný řeky Kerkira, je „královnou Jónských ostrovů“. Právě tady Bůh moře Poseidon unesl krásnou vílu Kerkira. Tady také ostrované pomohli Odysseovi ukončit jeho desetileté putování tím, že mu ukázali cestu domů. Toto místo uchvátilo mimo jiné císaře Vilémem II., Napoleona a císařovnu Sissy. Během staletí však, tento objekt touhy Římanů, Gothů a Francouzů, neztratil svůj řecký charakter …

Co vidět na Korfu (nejen) s dětmi >>

… a autentičnost. Přes četné návštěvy turistů zde stále žijí domorodci ve vesnicích a vedou nerušený a pokojný život. Nedílnou součástí místní krajiny jsou ovce pasoucí se na polích nebo starší pánové odpočívající před tavernami. Korfu však není jen místem sladkého nicnedělání. Existuje řada míst, která připomínají historii nejen ostrova, ale také celého Řecka (archeologické muzeum, muzeum bankovek, muzeum mušlí). Milovníkům opalování se bude líbit jižní část ostrova s ​​písečnými plážemi, milovníkům horské krajiny pak strmé útesy na severu.

Pokud holdujete nočnímu životu, svou bohatou nabídkou vás okouzlí městečko Sidari. Zamilovaní by se měli vydat na procházku ke kanálu lásky, který jim podle legendy zaručí nekonečnou lásku. Zelení obrostlý ostrov Korfu, je místem se zajímavou historií, zdravou kuchyní a nádhernou krajinou. Je to místo, které zaujme každého.

Zažijte krásy ostrova Korfu >>

Kréta – kolébka evropské kultury

Kréta je největší řecký ostrov a kolébka evropské kultury. Existuje mnoho mýtů a legend spojených s Krétou, jako je král Minos – syn Zeuse a Evropy, Dedal, který uvěznil Minotaura v bludišti nebo pád Icarusu. Ve své historii, jako důležitý bod na obchodní cestě Řecko – Kyklady – Kypr – Egypt, šel ostrov doslova z ruky do ruky. Podmanil si jej si Achaean, Dorian, Římani, pak se nacházel uvnitř byzantských hranic, poté byl prodán v Benátkách, dobyt osmanskými Turky a teprve před první světovou válkou se ocitl ve vlastnictví Řecka. V důsledku složité historie ostrova najdeme kombinaci kultur a mnoho historických budov.

Během vaší návštěvy Kréty nezapomeňte navštívit město Hercules, hlavní město Heraklion a palác Knossos. Stojí za to vylézt na nejvyšší krétský vrchol – horu Idi s jeskyni Idaho, ve které se údajně narodil Zeus, navštívit hrob autora kultovní „řecké Zorby“ Nikose Kazantzakise nebo sledovat benátskou architektonickou stezku do půvabného města Rethymno. Můžete se také zastavit v jedné z místních kaváren v jižní části ostrova a popíjet frappé, povídat si s domorodci známými svou otevřeností a srdečností. V místních hospůdkách musíte vyzkoušet lokální speciality. Krétská kuchyně je považována za nejzdravější na světě – o čemž svědčí skutečnost, že Kréťané jsou v Evropě nejdéle žijícím národem. Olivy, sýr, zelenina, ryby, mořské plody a víno, hektolitry vynikajícího vína. To je tajemství dlouhověkosti obyvatel ostrova.

Kromě památek z různých období nebo skvělé kuchyně přitahuje Kréta turisty svými písečnými plážemi. Fenomenální pláž Balos s bílým pískem a křišťálově čistou tyrkysovou vodou, růžová pláž Elafonisi, nejfotografovanější pláž Balos nebo pláž Vai, ve které roste divoký palmový háj. Jsou tady pláže jak rozsáhlé a dobře udržované, tak malé a klidné, vhodné i pro nudisty. Kréta je ostrov snů, kde si můžete odpočinout a objevit tajemství štěstí a dlouhověkosti.

Odpočinek na ostrově dlouhověkosti >>

Santorini – nejkrásnější ostrov světa

Přestože existuje více než 2 000 řeckých ostrovů, fotografie ostrova Santorini někdy viděl snad každý. Bílo modré domečky rozeseté na strmých útesech a v pozadí modrá obloha bez mráčku a tyrkysové Egejské moře – Santorini je snad nejznámější ostrov na jihu Evropy. Sopečný ostrov ležící asi 100 km severně od Kréty je součástí souostroví Kyklad. Syrové útesy, sopka a černé a červené pláže kontrastují s romantickou atmosférou malebných měst. UNESCO jej uznalo jako nejkrásnější ostrov světa.

Oia je jedním z nejfotografovanějších míst na ostrově. Malebné město postavené na kraji útesu je populárnější než Fira, hlavní město ostrova. Oia, která se nachází na okraji bývalého kráteru sopky, je Mekkou pro umělce a milovníky velkolepých západů slunce. Při pohledu na východ slunce stojí za to sejít na jednu z černých pláží, například do města Kamari, jehož charakteristickým znakem je dvoukilometrová pláž pokrytá sopečným pískem. Perissa, město na jihu ostrova, se může pochlubit nejen černou pláží, ale také obrovskou skálou Mavro Vouno vycházející z modrého moře.

Ostatní přírodní divy čekají na turisty v Akrotiri, kde mají písek na pláži a okolní skály neobvyklou barvu … červenou. Povinným bodem výletu do Santorini je také kaldera, která je potopeným sopečným kráterem. Zvláštnosti srdce sopky lze objevit na palubě trajektu.

Místo ideální nejen na líbánky >>

Zakynthos – přírodní lázně

Třetí největší ostrov Jónských ostrovů láká nejen svou úžasnou středomořskou krásou a pestrým podnebím, ale díky místním historickým zajímavostem bude váš pobyt nabývat trochu jiné dimenze. Většina z vás by si měla umět spojit ostrov se známým tématem pohlednic – s bílými útesy Wreck Bay – pláže, která je hlavní atrakcí oblasti. Do dnešního dne však není známo, kdy a za jakých okolností se tady loď potopila. Některé z pláží na ostrově jsou druhem přírodního SPA – díky okolním ložiskům síry bude mít koupání v oblastech, jako je například pláž Xigia, pozitivní vliv na pleť a zároveň vám zajistí mladý vzhled. Samozřejmě za předpokladu, že vás vůně síry neodradí.

Pokud jde o Zakynthos, není možné neochutnat místní pochoutky řecké kuchyně jako jsou olivy, sýr feta, tzatziki a čerstvá, hrubě nasekaná zelenina. Všichni fanoušci mořských plodů tady taky najdou to své – čerstvé kalamáry, krevety nebo chobotnice.

Čisté moře, pláže a dobré jídlo, to je Řecko >>

Kefalonie – tajný řecký ráj

Kefalonie, také nazývaná „nejlépe střeženým řeckým tajemstvím“, je největší z Jónských ostrovů a nejméně přeplněný řecký ostrov. Je to skvělý cíl pro milovníky klidu, ticha a romantických procházek po prázdných plážích.

Život zde běží pomalu – nikdo není nespěchá a můžete si jej v klidu vychutnávat – stejně jako lahodnou středomořskou kuchyni v místních tavernách. Jakmile se nasytíte, je nejlepší si zdřímnout na pláži. Nejkrásnější z nich jsou Ammos a Myrtos. První z nich je skutečnou výzvou – vede k ní až 300 schodů, ale pohled, který nás čeká z jejich vrcholu, vynahradí veškeré úsilí. Při pohledu na obrovské skály padající do azurového moře se můžete cítit jako v ráji. Druhá pláž je nejlépe dostupná autem, vede k ní klikatá silnice.

Pláže však nejsou jedinou atrakcí Kefalonie. Je nemožné nenavštívit malebné město Fiskardo, které si oblíbili celebrity. Je to jediné město, které nebylo zničeno během zemětřesení, které zasáhlo ostrov v roce 1953. Další pozoruhodnou atrakcí je jeskyně Melissani – skutečně kouzelné místo. Podle místních příběhů se tady zamilovaná víla vrhla do vody, aby ukončila svůj život. Pokud jste příznivci památek, měli byste navštívit chrám Gerasimos z 16. století, ukrývající pozůstatky jednoho ze svatých.

Odpočinek a relax na ostrově Kefalonie >>

Rhodos – ostrov boha slunce

Pokud bychom měli označit jedno z nejcharakterističtějších míst v celém Řecku, lze Rhodos nepochybně považovat za jeho symbol. A i když se geograficky nachází v Malé Asii, bouřlivá historie dějin znamenala, že si dnes můžeme užít krásný obraz ostrova, který je po mnoho let focen na pohlednice. Krásné slunce, které zde svítí více než 300 dní v roce, čisté pláže a mírné středomořské klima, činí z Rhodosu ideální místo jak pro slunnou dovolenou, tak pro vodní sporty. Chladné dny začínají až v říjnu, zatímco od dubna se můžeme těšit na teplotu až 25 stupňů!

Všichni nadšenci poznávacích zájezdů si tady také nebudou stěžovat – staré město Rhodos s palácem velmistra, mešita Suleyman nebo město Lindow jsou povinnými body výletu. Neměli byste zapomenout na tradiční řeckou kuchyni – mořské plody, moussaka nebo souvlaki.

Za teplem a historií na Rhodos >>

Mykonos – ostrov větrů

Díky Alefkandře – barevnému osídlení, které v 18. století založili místní bohatí lidé, se Mykonu říká Malé Benátky. Četné mlýny zdobící jižní část hlavního města postaveného mezi 17. a 19. stol. zdůvodňují přezdívku „Ostrov větrů“. A počet turistů přicházejících do přístavu Mykonos během roku plně potvrzuje označení ostrova jako královny řeckých letovisek.

Přes 300 slunečných dní v roce a křišťálově čistá voda. V sezóně ostrov ožívá až kolem 16 hodin … s gyrosem a sklenkou vína. Mezi nejzábavnější části ostrova, které nikdy nespí, patří letovisko Agios Ioannis s výhledem na ostrov Delos, pláž Psarou nebo Kalamopodi, známá svým zlatým pískem, který je Mekkou pro sportovní nadšence. Ti, kteří si chtějí trochu odpočinout od atrakcí kosmopolitního letoviska, se mohou rozhodnout vydat se na výlet do malebné vesnice Ano Meria, která je známá krásnou kykladskou architekturou.

Za zábavou a celebritami na Mykonos >>

Hydra – řecké St. Tropez

Romantický ostrov malířů a básníků – zřejmě právě zde složil většinu svých písní Leonard Cohen. V cestovním ruchu je někdy  nazýváno řeckém Saint Tropez. Jedno z nejmódnějších letovisek Saronských ostrovů, které vděčí za svou popularitu hlavně tomu, co je na ostrově … zakázáno. Používání motorových vozidel a dokonce i jízdních kol je na celém ostrově zakázáno. Těch několik silnic vedoucích mezi budovami z devatenáctého století lze překonat na zádech koní, mezků a oslů nebo pěšky. To vytváří skutečně romantickou atmosféru, kterou ještě umocňují kamenné domy dominující krajině, navržené architekty z Benátek a Janova, a pastelové domy pokryté červenými dlaždicemi.

Hydra se nachází kousek od Athén – výlet po moři z hlavního města na ostrov trvá asi 3 hodiny. Vstup do přístavu brání opevnění na skalnatém pobřeží a asi tucet děl obrácených směrem k tyrkysovému moři. Turisté, kteří dosáhnou břehu tohoto Saronského ostrova, jsou uchváceni amfiteátrovým tvarem zálivu, na jehož strmých svazích jsou nahromaděny nízkopodlažní domy, borovice a opuncie.

Malá velikost ostrova – jeho rozloha je menší než 50 km2 – teoreticky vystačí na jednodenní návštěvu. Chcete-li si však užít výhled na bílé plachetnice, které lenošně vlévají do přístavu, a na chuť řecké bohémie, stojí za to se zde zastavit na delší dobu, ale nezapomeňte si rezervovat ubytování předem. Ze všech řeckých ostrovů je Hydra nejvzdálenější od západní civilizace. Neexistuje tady žádná rozsáhlá turistická infrastruktura a gigantické hotely. Jsou tady jen okouzlující penziony, chatové osady, kapličky a kostely, jejichž počet odpovídá počtu dní v roce.

Ostrov Hydra – místo, kde nepotkáte automobil ani kolo >>

Skopelos – ostrov pokladů

Přes labyrint úzkých, bílých a modrých ulic ostrova Skopelos se nesou líné zvuky rebetiko – řecké pouliční hudby a vůně grilované chobotnice, omáčky a zapečené fety. Krajině dominuje příroda. Pokud věříte výpočtům obyvatel, malou část ostrova pokrývá více než 5 milionů borovic a téměř 60 000 olivovníků. Podle legendy je zde – mezi zeleným kontrastem s bílými budovami a tyrkysovým Egejským mořem – tajemný poklad Barbarossa – admirál vojsk Osmanské říše a turecká rozmar – který se na začátku 15. století pokoušel o rabování Skopelu, jej tady ukryl.

Ačkoli nikdo nikdy legendární poklad nenalezl, skutečné poklady přírody a kultury jsou tady na dosah ruky. Mezi nimi jsou malá přístavní města Skopelos a Glossa, na jejichž okraji se tyčí 100 metrů vysoká skála – Agios Ioannis, malá kaple sv. John. Provinční kouzlo ostrova bylo zaznamenáno ve filmovém průmyslu. Na tomto zeleném ostrově se odehrálo 70% scén muzikálu „Mama Mia“ s Meryl Streep, Pierce Brosnanem a Colin Firthem v hlavních rolích.

Zažijte Řecko jako Sofie z muzikálu Mamma Mia >>

Gavdos – ostrov na okraji Evropy

Ačkoli je malý – tento ostrov je dlouhý pouhých 10 km a široký 5 km – je obýván lidmi s velkým srdcem, obrovským temperamentem a … značným egem. Není divu! Původní obyvatelé ostrova věří, že jsou potomky samotných Calypsa a Odyssea. Podle Homérovy odysey je na tomto ostrově – v epické Ogygii – řecká nymfa věznila 7 let poutníka, který se chtěl vrátit domů. Gavdos – nejjižnější obydlený bod Evropy – dnes potěší svou krajinou dominující hlubokými úzkými roklemi pokrytými borovými lesy a atmosférou … která se za posledních 40 let moc nezměnila.

Svým přátelům odsud neodešlete žádnou pohlednici, protože zde není žádná pošta. Nejsou tady ani žádné půjčovny aut, směnárny peněz a ani nemocnice. Místo toho jsou tady cedry se zkroucenými kmeny, kamenité pláže a úchvatné výhledy. Z 300 metrů vysokého útesu na severu ostrova jde dohlédnout na vrcholky Bílých hor na Krétě vzdálené 50 km. Vše, co potřebujete, je několik hodin na to, aby jste Gavdos stihli projít. Na ostrov se můžete dostat trajektem z Kréty – pravidelné plavby mezi ostrovy jsou od dubna do října. Hlavní atrakcí je Akrotiri Tripiti – skála vytesaná větrem a vodou, ze které můžete obdivovat rozlehlost Libyjského moře.

Až na hranici Evropy na ostrov Gavdos >>

Další naše tipy nejen na dovolenou >> 

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *