Malá, nenápadná vesnička v Moravskoslezském kraji nedaleko Frýdku Místku, někteří o ni dost možná ani neslyšeli. Ale Hukvaldy toho nabízí tolik, že je to skvělý tip na celodenní výlet s dětmi, i bez nich. Byl by hřích tuto historií, hudbou a přírodou propojenou oblast nezmínit.
Zažijte noc v podhradí Hukvald >>
Hukvaldy jsou menší obcí v okrese Frýdek Místek s něco přes 2.000 obyvateli. Leží v nádherné krajině předhůří Beskyd. Hukvaldy jsou rodnou obcí hudebního skladatele Leoše Janáčka a jeho památka je tady připomínána na každém rohu. Každý rok se tady dokonce pořádá i Janáčkův hudební festival. Ale hlavním tahákem zdejší lokality je stejnojmenný hrad.
Obsah článku
Hrad Hukvaldy
Mohutný opevněný hrad Hukvaldy z poloviny, který pamatuje ještě Přemysla Otakara I. Od těch dob musel odolávat řadě útoků a obléhání. Před nějakými dvěma stoletími přestal být pomalu obýván a jeho slávu ukončil ničivý požár v roce 1762. Hrad patřil k největším hradům na Moravě a dnes se pyšní titulem největší zřícenina. Celý hradní komplex je opravdu rozlehlý a ze svých hradeb a věží poskytuje nádherné výhledy do okolí. Dnes se v prostorách této hradní zříceniny konají četné kulturní a společenské akce.
Přečtěte si o zkušenostech o tomto místě u našich kamarádů z Toulavých Šlápot >>
Obora Hukvaldy
Obora se svými současnými 440 hektarů obklopuje nejen na kopci se tyčící hrad, ale i další kopce. Samotná obora poskytuje útočiště daňkům, muflonům nebo divokým prasatům, které můžete běžně vidět při procházkách po vyznačených stezkách. Nejlepší místo pro jejich pozorování je pak krmelec v části obory blíž k Měrkovicím. V 18. století byla část obory přeměněna na krajinářský park, cestu od vstupní brány po amfiteátr lemuje alej mohutných lip.
Památník Leoše Janáčka
Jedná se dům, v kterém dožil svá poslední léta hudební skladatel Leoš Janáček se svou ženou . V památníku můžete vidět jak dobově zrekonstruované místnosti, tak expozici mapující Janáčkův vztah k rodným Hukvaldům. Nachází se tady i audiovizuální místnost, kde si můžete poslechnout nahrávky Janáčkových skladeb či vidět hudební filmy o skladatelově životě a díle.
Tropic Hukvaldy
Expozice Tropicu Hukvaldy je zaměřena hlavně na děti. V tomto botanicko-zoologickém areálu si mohou prohlédnout pumu, leguána zeleného, pestře zbarvené bažanty, ale především mluvící papoušky nebo tukana. Děti si tady užijí i zábavu, jsou pro ně připraveny vodní překlápěčky, vodní kola, ve skleníku 2 m vysoký vodopád a na zahradě potok se třemi jezírky s rybičkami. V Tropiku mohou vaše dítka vstoupit i do výběhu králíků.
Vychutnejte si pobyt v podhůří Beskyd >>
Naučné stezky:
NS Hradní vrch
Tato pouhé necelé 2 km dlouhá naučná stezka je okružní a začíná u brány do obory. Nejdříve vede po pohodlné asfaltové silnici k soše Lišky Bystroušky, poté stoupá až k hukvaldskému hradu. Od něj pak pokračuje po lesní cestě zpátky k bráně.
NS Janáčkův chodníček
Tato naučná stezka je dlouhá necelých 9 km a poučí vás o místní přírodě a historii. Začíná v městečku na náměstí a prochází hradní oborou kolem sochy lišky Bystroušky a amfiteátru, dále prochází obcí Kozlovice a končí na vrcholu Kubánkov. Cestou narazíte na plno romantických míst, třeba na hojně fotografovanou Kozlovickou zvoničku.
NS Leoš Janáček očima dětí
Tato naučná stezka je opět okružní. Má něco přes 8 km a vede mimo hlavní turistické cíle na procházku kolem obce Hukvaldy. Prochází místy spojenými s životem Leoše Janáčka a je zaměřená především na děti. Na naučných tabulích nejen děti najdou kromě naučných věcí i říkanky, kvíz, písničky s notovým zápisem a velký obrázek průvodkyně Lišky Bystroušky.
Trasa začíná u infocentra na Hukvaldech. Na trase je několik vyhlídkových míst s úžasným pohledem třeba na hrad Hukvaldy a několik posezení, u dvou si můžete zahrát na xylofony – ten u Korýtka je kovový, u Splavu dřevěný.