fbpx
TOP naucne stezky pro deti Vlk na cestach
Dovolená a výlety v České republice,  Kam na výlety

TOP 10 naučných stezek pro děti

Plánujete vyrazit s dětmi na výlet do přírody, ale vaše dítka koukání po stromech nebo do dalekých výhledů zrovna nezajímá. Co zkusit některou z naučných stezek? Nejen, že se vaše děti něco nového naučí, ale pobyt v přírodě je bude opravdu bavit. Navíc jsou zdarma a přístupné prakticky kdykoliv si vzpomenete. Níže přinášíme seznam těch nejhezčích a nejzábavnějších naučných stezek v České republice, které stojí za výlet s dětmi.

 

Naučná pohádková stezka ke Krtečkově studánce

Naučná stezka ke krtečkově studánce Vlk na cestách

Moravskoslezský kraj, Město Albrechtice
Délka 1,8 km, 11 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Jedna z nejkrásnějších a nejbarevnějších stezek. Jednoduchá lesní cesta plná pohádkových postav, zajímavých úkolů a zábavných interaktivních prvků.  Přesto, že je cesta tak krátká, je dobré si na ni vyhradit více času. Děti budou na stanovištích běhat po lese, sbírat šišky (nebo s nimi házet), houpat se na houpačce, překonávat opičí dráhu, lámat si hlavičky nad bludištěm nebo se máčet v potůčku.

 

Naučná stezka Lesní park Klimkovice

Moravskoslezský kraj, Klimkovice
Délka 2 km, 33 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Tato naučná stezka se nachází v těsné blízkosti Klimkovického Sanatoria. I proto je zdejší trasa uzpůsobena tak, že jí zvládne projet vozíčkář a tím pádem i dětský kočárek. Stezka je pojmuta jako jedno velké dětské hřiště. Najdete tady jak prolézačky, houpačky, vyhlídkovou věž, opičí dráhu, tak různé naučné kvízy, fotokoutek nebo třeba labyrint.

 

Rodinná naučná stezka Klucanina

Jihomoravský kraj, Tišnov
Délka 1,2 km, 13 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Tišnovské rodinné centrum Studánka, z.s. se před lety rozhodlo vybudovat nenáročnou naučnou stezku hlavně pro děti. Podařilo se jim to a v roce 2019 do stezky pro ještě větší požitek zabudovali dalších 5 zastavení. Stezka má za úkol děti poučit o přírodě – zvířatech, rostlinách nebo třeba ročních obdobích. Celá je interaktivní a na jejím konci najdete rozhlednu.

 

Naučná stezka Okolo Buchlova

Zlínský kraj, Buchlovice
Délka 2,8 km, 11 zastavení, nevhodná pro kočárky
Mapa tady

Naučná stezka vybudována správou Lesů ČR a podle toho  je jasné i její téma. Stezka vede mírným terénem kolem hradu Buchlov a Přírodní památky Barborka a seznamuje své návštěvníky nejen s životem v lese, ale i se správou a ochranou našich lesů. Pro děti jsou největším lákadlem kromě her a kvízů i dřevěné sochy zvířat.

 

Naučná stezka skřítka Hrobčíka

Ústecký kraj, Hrobčice
Délka 1,7 km, 11 zastavení
Mapa tady

Krásná stezka, vhodná hlavně pro nejmenší, se nachází v CHKO České Středohoří kousek od města Bílina. Na děti tady čeká nejen příjemná procházka, ale i množství překvapení a plno pohádkových postaviček jako jsou Pat a Mat, Křemílek a Vochomůrka nebo Šmoulové.

 

Pohádková stezka aneb putování malého človíčete – Panenská

Kraj Vysočina, Jemnice
Délka 4 km, 11 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Patří mezi nejkrásnější a nejbarevnější dětské naučné stezky. Je plná interaktivních prvků, nechybí prolézačky, klouzačka ani houpačka. Celou podobu stezky pak dotváří dřevěné sochy zvířat a pohádkových postav.  Na každém zastavení na děti čeká nějaký úkol. Pokud si na informačním centru vyzvednete hrací kartičku a po průchodu stezkou ji tam pak vyplněnou odevzdáte, dostanete malou odměnu.

 

Naučná stezka pohádkovým lesem

Jihočeský kraj, Slavonice
Délka až 4km,  až 8 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Pohádková naučná stezka má hned 3 stupně obtížnosti: 1) Bronzová s délkou 1,8km a 4 zastavení, 2) Stříbrná s délkou 2,5km a 6 zastaveními, 3) Zlatá s délkou 4km a 8 zastaveními. Před cestou na stezku je možné si v místním infocentru koupit za symbolickou cenu průvodce, ve kterém když děti vyplní všechny úkoly, bude je čekat malá odměna. Děti se tady setkají s pohádkami jako je Perníková chaloupka nebo Otesánek.

 

Naučná stezka Pohádková stezka

Královehradecký kraj, Běleč nad Orlicí
Délka 2,5 km,  11 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

V lesích poblíž Hradce Králové se nachází doslova pohádková naučná stezka. Cesta je příjemná a rovinatá. Děti tady potkají množství zajímavých vyřezávaných pohádkových postaviček jako jsou drak Větvička, kouzelník Šišule nebo borůvková víla.

Stamichmanova naučná stezka pro děti

Pardubický kraj, Dolní Morava
Délka 1,3 km,  10 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Stezka se nachází v komplexu Dolní Morava. Je kraťounká a najdete na ní vyřezávané sochy, dřevěný posed s výhledem do údolí nebo třeba jeskyni z kamenů.

Naučná stezka S mlokem Gránickým údolím

Jihomoravský kraj, Znojmo
Délka 2,4 km,  7 zastavení, průjezdná terénním kočárkem
Mapa tady

Jak už naznačuje název, stezka je zaměřena na přírodu. Znalost zvířátek a dřevin si děti ověří třeba u dřevěného pexesa. Po trase jsou pak rozmístěny dřevěné sochy běžných druhů lesních zvířat v nadživotní velikosti. A pro nejmenší návštěvníky je připraven přírodní dětský park.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *