fbpx
Pohádkový les a hrad Stečno
Dovolená a výlety na Slovensku,  Kam na výlety,  Zábavní parky

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Už vás nenapadá kam zajít s dětmi na místo, které by ještě neznaly. Zkuste si udělat výlet pro změnu k našim východním sousedům na Slovensko.Jen pár kilometrů od Žiliny najdete nejen středověký hrad Strečno, ale v jeho sousedství u Koliby Panorama i nádherný Pohádkový les.

Pokud jste už někdy projížděli Žilinou třeba do Tater, nemohli jste neminout hrad Strečno. Hrdě se tyčící stavba nad řekou Váh je právě jen kousek od zmiňovaného Pohádkového lesa.

Nejdřív na hrad a pak do lesa

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

A zrovna tady, pod hradem je asi nejlepší místo na to, kde zaparkovat auto. Získáte tím nejeden výlet pro děti, ale hned 2. Jako každý jiný hrad, tak i Strečno stojí na kopci. A můžete se k němu dostat hned třemi způsoby:

  1. pěšky nejdříve po asfaltové, pak po dlážděné silnici a mírným stoupáním (necelý kilometr)
  2. projedete do kopce se kočárem taženým koňmi
  3. vezmete to zkratkou a vyšlápne si to po schodech (kratší asi o 100 metrů)

Doporučujeme nahoru se dostat některou z těch prvních dvou variant a dolů pak zvolit tu třetí. Má to svůj důvod, k tomu se ale dostaneme za chvíli.

Hrad Střečno

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Středověký hrad Strečno je sám o sobě nádhernou stavbou. Vede k němu padací most a jsou z něj nádherné výhledy do okolí na hory, řeku Váh a třeba i na zmiňovaný Pohádkový les. Vstup sem je jen s průvodcem, ale prohlídka trvá asi hodinu a stojí za to. A to i když vás čeká neustálé stoupání a klesání po schodech. Hrad je částečně zrekonstruovaný a dá se tak v něm vidět víc než jen výhledy do okolí na všechny strany. Součástí té naší prohlídky byl mimo jiné i nádherný akustický minikoncert v hradní kapli.

Skanzen a dětské hřiště

Poté, co si užijete prohlídku a jste unešeni vším, co jste viděli, se dá očekávat, že nejen vaši ratolesti budou chtít naplnit své fyzické potřeby. Třeba hlat, žízeň, nebo si prostě jen na chvilku odpočinout a to a ještě víc vám nabídne podhradí. Stačí popojít dlážděnou cestou od hradu a odbočit směrem ke schodům vedoucím na parkoviště.

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Tady najdete oddychouvou zónu, příjemný oplocený plácek s občerstvení, toaletami, prolézačkami a překvapivě i mini skanzenem. Stredoveká dědina paseka je skanzen s pár dobovými dřevěnými domky, do kterých se dá nakouknout a podívat se, jak v dobách minulých žili obyčejní lidé na Slovensku. A s využitím této architektury vzniklo i přilehlé dětské hřiště, kde se vyřání i ti největší neposedové.

Najděte si to nejlepší ubytování a poznejte Žilinský kraj >>

Kudy tudy k Pohádkovému lesu?

Hrad i skanzem máte za sebou a možná jste si i chvilku odpočinuli, je proto čas se vydat k Pohádkovému lesu. Najdete jej přímo na proti hradu na protějším břehu řeky. Cesta k němu se může zdát kompikovaná, ale ne nemožná. Klidně můžete nechat auto na parkovišti pod hradem a vydat se tam pěšky. Cesta je dlouhá něco přes kilometr a půl a stačí při ní jen přejít lávku pro pěší, která vede přes řeku.

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Další možností je přejet sem autem. Pokud budete nejkratší cestu ke Pohádkovému lesu, zjistíte, že musíte ujet něco přes 20km, abyste se tam dostali. Ale nevěště hlavu, existuje ještě jedna možnost – přívoz (kompa). Najdete ho hned u parkoviště, jezdí pravidelně co hodinu a za osobní auto i s posádkou zaplatíte 5 EUR (ceník 2023). Pak už jen kousek a jste v cíli.

Pohádkový les u Koliby Panorama

Proč u Koliby Panorama? Protože právě majitelé této restaurace a penzionu si jej tady postavili. A proč Rozprávkový (Pohádkový les)? Protože je plný postaviček z pohádek známých i těch méně známých.

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Rozprávkový les je vlastně dlážděná klikatá stezka v soukromém parku, kde postupně narázíte na víc jak 100 pohádkových postaviček jako jsou 3 prasátka, Karkulka, Zvonilka, Sněhurka, Krteček, Maxipes Fík a mnoho dalších. Některé postavičky jsou nehybné sochy, některé se pohybují a zpívají. Třeba zpívající mexikánští krokodýli, tučňáci nebo psí kapela ohromující písní „Být stále mlád“. Můžete je potkat jen tak podél cesty, nebo se na ně zajdete podívat přímo do jejich domečku. Není divu, že se tady ze všech stran ozývá dětské jásání.

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Stezka Pohádkovým lesem je jednosměrná a vstup je placený.

Koliba Panorama

Na Kolibě Panorama, ale není jen tento kouzelný lesík. Na konci stezky parkem najdete zábavní park: kolotoče, autodrom, pouťové hry (házení balónků…) a stánky se vším možným. Ale nechybí ani menší dětské hřiště s prolézačkami a pískovištěm. Vstup do celé této části je zdarma, platí se jen za jednotlivé pouťové atrakce.

Pohádkový les u Žiliny a hrad Strečno

Pokud vás přepadne hlad, tak se dá najíst přímo na Kolibě nebo ve velkém party stanu. V něm najdete i další, tentokrát klidný, dětský koutek pro nejmenší. V blízkosti toho všeho nechybí ani ohrada se živými oslíky.

Vám už pak nezbývá jen běhat za svými nadšenými dětmi a pokud se vám podaří na chvilku se posadit a odpočinout si, můžete si vychutnat nádherný výhled do okolí a na protilehlý hrad Strečno.

Najděte si to nejlepší ubytování a poznejte Žilinský kraj >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *