fbpx
Národní park Krka s dětmi
Tipy na Dovolenou,  Tipy na dovolenou v Chorvatsku

Národní park Krka s dětmi

Národní park Krka je jednou z hlavních turistických atrakcí v Chorvatsku. Každý se chce přijít podívat na krásné vodopády. Tady se nabízí otázka, dá se zvládnout národní park Krka s dětmi?

Vodopády Krka v Chorvatsku – co je třeba vědět

 • Vodopády se nacházejí v národním parku Krka (Nacionalni Park Krka),
 • Park byl založen v roce 1985
 • Nejoblíbenějším vstupem do parku je vstup Lozovac, ale doporučujeme pro návštěvu Národního parku Krka s dětmi výlet lodí ze Skradinu (popis níže),
 • Prohlídku je nejlepší začít brzy ráno (od otevírací doby),
 • Vstupenky lze zakoupit v předprodeji online nebo na pokladně (o prázdninách nutné online, protože jsou tady dlouhé fronty hodně lidí),
 • Mimo hlavní sezónu je tady mnohem méně lidí a vstupenky jsou o dost levnější, úspora je znatelná
 • Nejkrásnějším místem v parku je Skradinski Buk – to je nejkrásnější vodopád,
 • Loď ze Skradinu vyplouvá každou hodinu,
 • U vodopádu jsou toalety, restaurace a suvenýry,
 • Koupání je v Krka zakázáno od roku 2021,
 • Kromě Skradinského buku v Krce stojí za návštěvu také: vodopád Roski, jeskyně Oziđana pećina a klášter na jezeře Visovac.
 • Počasí se rychle a nečekaně mění, za pláštěnku, deštník a teplou mikinu budete vděční i v teplejších měsících.

Vyberte si místo pro dovolenou na Jadranu >>

Kudy do národního parku

Ono ne každé dítě (a kolikrát i dospělý) jsou zvyklí chodit delší trasy. My sebou při poslední návštěvě měli dětí 6 a špatně chodící maminku k tomu. Proto jsme volili tu nejpohodlnější trasu pro všechny – lodí z městečka Skadrin a pak něco přes 2 km dlouho trasu kolem vodopádů.

Začátek této naší výpravy jsme si stanovili teda v městečku Skadrin. Je to malebné místo, které samo o sobě stojí za zastávku a za procházku. A na turisty jsou tady taky připravení. Nabízí nejen dostatek parkovacích míst pro návštěvníky Krky, ale taky místa, kde se dá dobře najíst nebo si koupit nějaký ten suvenýr.

Tady si pak koupíte vstupenku do Národního parku Krka a může vyrazit buď po svých (procházka asi 4km) nebo pohodlně lodí po řece (v ceně vstupného). Ta vyplouvá každou celou hodinu a plavba trvá něco přes 20 minut. Už i jen samotná plavba bývá pro některé zážitkem.

Ceny, mapy a další informace >>

Národní park Krka s dětmi

Při výstupu z lodi na vás u informačního centra čeká tabule s mapou celého národního parku, takže si můžete prohlédnout, co kde je a jak se tam dostat. Naše trasa tentokrát byla kratší, zabrala nám (se všemi zastávkami a svačinou) necelé tři hodiny a i ten nejmenší účastník ji celou proťapkal po svých. Celá trase se dá projet i terénním kočárkem, v místě schodů jsou značené objížďky.

Cestou od přístavu pak míjíme ještě velké toalety, a několik stánků s jídlem a suvenýry, hned se dostáváme k nejfotografovanějšímu místu celého národního parku.

Vodopád Skradinski Buk

Nejkrásnějším místem v celém národním parku Krka je Skradinski Buk. Vede před ním dřevěná lávka, ze které se dá pozorovat ze všech stran. Po ránu tam ještě není moc lidí, ale později už je před ním dost tlačenice. Každý se tam chce vyfotit. Dříve se dalo ve vodě pod vodopádem běžně koupat! Od roku 2021 platí v Krce úplný zákaz koupání.

Mlýny u vodopádů v Národním parku Krka

Jakmile jsme si užili vodopád, vydali jsme se dál po turistické stezce. Po trase jsou ukazatele, takže žádný problém. Celou dobu jsme šli s řekou a vodopády vlevo. Nahoře jsme zastavili na vyhlídce. Přibyly tam toalety, kostelíky, stánky se zmrzlinou a restaurace. Celému tomuto místu, ale vévodí staré mlýny. Je to starodávné místo s atmosférou. V minulosti využívali sílu místní vody, ale teď slouží jako skanzen.

Dřevěné plošiny nad vodou

Od mlýnů pak vedou nad vodou dřevěné chodníčky přes řeku, prakticky nad vodopádem (ten ale není vidět). Cestou jsou různé vyhlídky, u kterých stojí za to se zastavit. Nebo se dají z dřevěných platforem pozorovat proplouvající ryby. Stezka je neskutečně idylická. Tato cesta vás pak zavede zpátky dolů k tomuto nejkrásnějšímu z vodopádů a k přístavu. Odjezdy do města jsou vždy v půl a odpoledne se tady tvoří dost velké fronty.

Vyberte si místo pro dovolenou na Jadranu >>

Není to málo? Co dál vidět?

Národní park Krka je rozsáhlý a je tady toho mnohem víc k vidění! Mnoho lidí končí své dobrodružství v národním parku Krka jen jednoduchým okruhem, který jsme tentokrát zvolili i my kvůli fyzicky slabším členům výpravy, ale pokud vám to situace dovolí, pokračujte dál. Nahoře na vodopádem Skradinski buk u starých mlýnů najdete směrovky na další přístav, který vás zaveze dál do parku v ostrovnímu klášteru nebo k vodopádu Roski a jeskyni Oziđana pećina (obojí za poplatek).

Další možností je vrátit se lodí do městečka Skardin a přejet autem na neplacené parkoviště u jiného vstupu do parku. Potkáte zde mnohem méně lidí. Bude tady i pokladna, ale stačí ukázat vstupenku a můžete pokračovat v návštěvě.

Vyberte si místo pro dovolenou na Jadranu >>

Vodopád Roski a starý mlýn

Pěšky k nim cesta z parkoviště trvá 10 minut a je hezky značená. Najdeme tady i přístav, kde končí lodě plující od areálu u vodopádu Skradinski Buk.

Jeskyně Oziđana pećina

Možná není příliš zajímavá, ale cesta k ní a krajina z vyhlídky po cestě stojí za výlet. Cesta tam trvá 20 minut a musíte po ní zdolat spousty schodů. Můžete se vydat i na procházku nad vodopády kolem řeky. Když půjdete směrem k jeskyni, ale neodbočíte k ní, ale půjdete pořád rovně k dřevěnému mostu. Pak doleva na asfaltku. Tam opět doleva na parkoviště. Taková procházka vám zabere 60 minut.

Dalšími zajímavými místy v národním parku Krka je Visovac a františkánský klášter na malém ostrůvku. Na toto místo se ale dostanete jen a pouze lodí.

Nejlepší kempy v Chorvatsku u pláže >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *