Italské Alpy – nejkrásnější místa a největší atrakce

Itálie není jen historický Řím, módní Miláno nebo karnevalové Benátky. Jsou to také velkolepé Dolomity, ledovcová jezera, alpská střediska a další skryté poklady na severu země. Sepsali jsme tipy na nejkrásnější místa a největší atrakce Dolomitů (italské Alpy)!

Poklady Dolomitů (italských Alp)

Dolomity se pyšní nádhernými skalními útvary stoupajícími k nebi. Není divu, že od roku 2009 jsou na seznamu světového dědictví UNESCO. Díky svému jedinečnému složení (uhličitan vápenatý a hořečnatý) majestátní bílé vrcholy hor na konci každého dne, kdy slunce začíná zapadat, „zčervenají“. Je to neuvěřitelná přírodní podívaná. Stojí za to vidět to na vlastní oči!

Dolomity se rozprostírají na severu Itálie (v italské části Alp) v provinciích Trento, Belluno a Bolzano. Královnou hor je jejich nejvyšší vrchol – Marmolada v severovýchodní části Itálie. Nachází se tady také největší ledovec, spousta stezek a ferrat. Dolomity jsou v zimě rájem pro lyžaře, v létě a na jaře pro horolezce a milovníky vysokohorských tůr. Množství turistických (i cyklistických) tras umožňuje pěší turistiku i pro začátečníky a rodiny s dětmi. Kromě stezek stojí za návštěvu i horská městečka, která jsou sama o sobě turistickou atrakcí. Nejzajímavější alpská střediska jsou: Cortina d’Ampezzo, Predazzo, Bolzano, Brunico, Cavalese, Pampeago, Tesero …

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Alpská lyžařská střediska

Dolomity

Do Neapole se obvykle jezdí kvůli pizze, do Benátek kvůli karnevalu a do Alp kvůli lyžování. Slunce, orientace sjezdovek na jih a nejmodernější infrastruktura s apres-ski vybavením – není divu, že alpská střediska jsou synonymem bílého ráje. Jistou vstupenkou do této zimním sportům země zaslíbené je skipas Dolomiti SuperSKI, platný v největším lyžařskému středisku na světě, obsahující 12 samostatných oblastí s celkem 12 000 km sjezdovek. Nachází se tady také slavné středisko Cortina d’Ampezzo, které je spolu s dalšími 11 městy v Alpách (a jediným v Itálii) součástí exkluzivního sdružení „Best of the Alps“, spojující alpská střediska, která si zachovala svůj klasický styl. Tisíciletá historie, staletá turistická tradice a 120 km sjezdovek …

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Como, Garda, Maggiore… – v krajině italských jezer

Italy 3804261 1280

Když skloníme pohled od vrcholků hor k italským jezerům, marně budeme hledat to nejkrásnější, protože všechny jsou úžasné a jedinečné. Jezero Como, které se vyznačuje tvarem obráceného písmene „Y“ a dlouhým pobřežím, je 3. největší jezero v Itálii. Je obklopeno majestátními alpskými svahy a zelenými kopci. Scenérie je tak pohádková, že se Como objevilo v takových filmových hitech jako jsou „Casino Royale“ nebo „Star Wars“ a na jeho březích jsou roztroušeny luxusní hotely a prázdninová sídla slavných osobností jako je třeba George Clooney.

Jezero Garda je největší a nejčistší jezero v Itálii. Je oblíbené mezi surfaři, láká zrcadlovým povrchem a idylickou krajinou. Ve městech kolem Gardy můžete pocítit tu pravou italskou atmosféru, dobře se najíst a ochutnat víno z okolních vinic.

Jezero Maggiore, ležící na hranici mezi Itálií a Švýcarskem, je známé svými ostrovy a nádhernou alpskou krajinou. Kolem jeho křišťálově čistých vod je roztroušeno mnoho zajímavých měst a letovisek. Tady stojí za to hledat zajímavosti již na samotném jezeře – zejména na Borromejských ostrovech. Je to souostroví pěti malých ostrůvků – s paláci, zahradami, muzei …

A nakonec třeba alpské jezero Lago di Resia, které se nachází v alpském průsmyku Alto Adige – poblíž Trenta, v severní Itálii, na hranici se Švýcarskem a Rakouskem. Jeho kouzlo je hlavně díky románské věži kostela sv. Kateřiny, která se hrdě vynořuje z pod hladiny jezera. Pokud věříte legendám – v zimě, kdy alpskou krajinu pokrývá závoj sněhu a mrazu – z věže kostela zvoní zvony. Nebylo by to nic divného, kdyby tam žádné zvony nebyly už po celá desetiletí.

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Trento

Italy 2807199 1280

Kdysi důležitý bod na trase spojující Evropu se středomořskou pánví. Dnes je hlavním městem regionu Trentino, které mnozí považují za nejkrásnější oblast celých Alp, které si vysloužilo přezdívku „Wonderful Trento“. Prvním bodem návštěvy města určitě bude Piazza Duomo, centrální náměstí. Toto místo je dnes důležitým cílem milovníků luxusního zboží – řada butiků světoznámých italských designérů je uznávána na stejné úrovni jako ty v Miláně. Na Piazza Duomo stojí za to posedět si v jedné z  kaváren a pokochat se freskami zdobícími nájemní domy kolem náměstí.

Dalším důležitým bodem je bazilika s Neptunovou kašnou z 18. století před vchodem. Zajímavé je, že se jedná o jednu ze dvou dvojitých fontán v Trentu. Turistickým skvostem je Castello Buonconsiglio, monumentální hrad postavený v průběhu staletí. Trento má specifické mikroklima, díky kterému je příjemné počasí i v těch nejchladnějších měsících – restaurace a kavárny vystavují stoly v letních zahradách…. už v únoru. Necelý kilometr od náměstí Piazza Duomo se nachází muzeum MUSE – to je alpské Koperníkovo naučné centrum s působivou rozlohou 12 tisíc metrů čtverečních. Muzeum nabízí otevřený prostor plný realistických, často interaktivních exponátů – výborné místo k návštěvě s dětmi.

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Merano a hrady

Díky své poloze v údolí chráněném vrcholky masivu Tessa jsou parky a zahrady Merana plné středomořské vegetace. Na zasněžené svahy lyžařského areálu Meran 2000 (pokládané za nejlepší rodinné lyžařské středisko v Evropě) se dostanete přímo … z pod palem. Město navíc vděčí za svou popularitu vídeňskému lékaři, který ho proslavil ve 30. letech 20. století jako jedno z evropských lázeňských měst.

Trauttmansdorff castle 3741198 1280

Budovy podobné architektuře Salzburgu v kombinaci s podnebím středomořských regionů znamenaly, že do Merana začaly postupně přicházet známé osobnosti, včetně rakousko-uherské císařovny – Sisi, po níž byly pojmenovány místní hotely, kavárny a celá turistická stezka! Charakteristickým prvkem krajiny Merana jsou promenády, z nichž nejzajímavější – Tappeinerova promenáda – byla pokládána za nejkrásnější horskou promenádu na starém kontinentu.

Kromě toho, je to hlavně zámek Trauttmansdorff, který je pokládán za botanický klenot. Ten se nachází několik kilometrů východně od lázní a je obklopen majestátní botanickou zahradou. A ačkoli je na jihotyrolských turistických stezkách téměř 800 pevností, hradů a sídel, krásu hradu Trauttmansdorff nikdo nepřekoná. Třeba o pouhé 4 kilometry dále se nachází hrad Tirol, což je trvalé bydliště hraběte z Tirolska. Ale přesvědčte se sami.

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Bolzano

Bolzano

Toto italské město je učebnicovým příkladem partnerstvím mezi germány a italy – pokud jde o architekturu. Jižní Tyrolsko je částečně německé. Vidíme to především na hlavním náměstí Piazza Walther plném činžovních domů nebo v novogotickém charakteru katedrály Nanebevzetí Panny Marie. Bolzano nabízí setkání s historií i prostřednictvím Jihotyrolského archeologického muzea, ve kterém je největší atrakcí více než 5 000 let stará mumie ledového muže – Otziho. Milovníci umění nemohou vynechat Centrum současného umění Moseion a Muzeum horolezectví.

Památky a muzea však nejsou nic ve srovnání s nádherným výhledem na okolní vrcholky italských Alp – Dolomitů. Nejlepší způsob, jak obdivovat alpskou scenérii, je jízda lanovkou z Bolzana na vrchol Colle Kohlern (1130 m). Podmínky pro lyžaře jsou tady taky skvělé. Lyžařská střediska v Bolzanu jsou známá po celé Evropě a každý rok se řadí mezi nejlepší místa pro milovníky zimních sportů. Bolzano je také městem vína a jablek – ráj pro gurmány, znalce vín a dobré kuchyně. Unikátní vinice, monumentální pevnosti a stylové restaurace jistě zůstanou v paměti návštěvníků po dlouhou dobu.

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

58820ba90d167

Messner Mountain Museum (MMM)

Messner
zdroj: http://www.messner-mountain-museum.it

Ve skutečnosti je to až 6 různých muzeí na společné horské téma, které založil světově proslulý horolezec a cestovatel – Reinhold Messner. Centrálním bodem muzea je část MMM Firmian, která se nachází na majestátním zámku Sigmundskron poblíž města Bolzano, se zabývá tématem boje člověka s horami. MMM Ripa na zámku Bruneck se věnuje lidem žijícím v horských oblastech Asie, Afriky, Jižní Ameriky a Evropy. Podzemní MMM Ortles (1 900 metrů pod zemí) ilustruje úctyhodnou sílu věčného ledu a temnoty. Hlavním tématem MMM Juval, který se nachází ve středověkém zámku Juval v údolí Val Venosta, je magie a mystika hor. MMM Dolomites je zase jakési muzeum v oblacích. Hrdě se tyčí v srdci Dolomit na vrcholu Monte Rite a ze svých skleněných stěn nabízí 360 ° výhled na vrcholky Dolomit: Monte Schiara, Monte Agnèr, Monte Civetta, Marmolata, Monte Pelmo, Tofana di Rozes, Sorapis, Antelao a Marmarole. Nejmladší část Messnerovo horského muzea – MMM Corones – je integrována do vrcholu největší lyžařské stanice v Jižním Tyrolsku – hory Kronplatz. Futuristické tělo muzea, které navrhla irácká architektka Zaha Hadid, není o nic méně působivé než výstava uvnitř věnovaná nejvyšším vrcholům hor této planety!

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Bergamo

Bergamo

Díky letovým drahám nízkonákladových leteckých společností je Bergamo tranzitním městem na cestě do Milána. Ale to je špatně! Existuje mnoho důvodů, proč se v tomto krásném městě na úpatí Bergamských Alp zdržet déle. Dominantou Bergama je Citta Alta – historické centrum na kopci obklopeném benátskými hradbami. Ale srdcem tohoto půvabného starého města je Piazza Vecchia s fontánou obklopenou kavárenskými stoly. Je to intimní, ale ne ohromující – z kopce starého města je za jasných dní nádherný výhled na alpské vrcholy i na dolní město (Citta Bassa) umístěné níže.  Dá se tady dostat historickou lanovkou Funicolar. Na vrcholu stojí za to navštívit i interiér Palazzo della Ragione – nejstaršího italského veřejného paláce nebo Palazzo Nuovo – paláce s historickou knihovnou Angelo Mai. Při návštěvě dolní části města stojí za to projít se po ulici Sentierone, která je známá svými butiky, a navštívit kostel Svatého Bartoloměje s oltářem Lorenza Lotta.

Najděte si ten nejlepší hotel a naplánujte si perfektní dovolenou v Itálii >>

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář