fbpx
Blog

Nejen za vínem na moravské Slovácko

Milujeme Čechy, Moravu i naše národní tradice. A když cítíme, že si potřebujeme odpočinout od našich přetechnizovaných životů, vyrážíme za relaxem na jih od Ostravy. Tentokrát jsme vyrazili za vínem na moravské Slovácko. A nejen za vínem.

Naše cesta začala už v malé vesničce Modrá u Uherského Hradiště. Vznikl taky zajímavý projekt Živá voda. Je to botanická a sladkovodní expozice, která ukazuje jak to vypadá pod hladinou českého rybníka. A to doslova. Pod hladinou je postavený prosklený tunel. Ryby kolem vás proplouvají doslova na dotek blízko. A plavky s sebou! V zahradě je postaveno přírodní koupaliště, hlavně děti se tak mají šanci v horkých dnech vyřádit. Třešničkou na dortu je pak stezka nad ohradou praturů.

Po prohlídce Živé Vody jsme v Modré ještě zůstali. Hned v sousedství botanické expozice se nachází Archeoskanzen Modrá, který ukazuje jak se žilo za dob Velké Moravy. Byla to moc těžká doba a upřímně nikdo z nás by v těch letech žít nechtěl.

Poučeni historií sedáme do auta a přesouváme se do Bzence. Pro dnešek to je náš hlavní cíl, jako každý rok se tady v srpnu koná akce “Vína ze zámků”. Ale tu si necháváme až na konec. Nejdříve si chceme trošku odpočinout od všech těch turistů z Modré a nasát trošku vinařské atmosféry. Stezkou mezi vinicemi šlapeme i s kočárkem nahoru na kopec ke kapli Sv.Floriána. Odměnou nám je nádherný výhled do krajiny a na lány zrajících hroznů.

Po menším odpočinku míříme přímo do centra Bzence. Zrovna tady probíhá pouť. K našemu zklamání se nijak neliší od poutí kdekoliv jinde.

Přišel čas na naši odměnu “Vína ze zámků”

Jedná se o mezinárodní přehlídku (a ochutnávku) zámeckých vín. Celé to probíhá formou rodinného pikniku s živou kapelou přímo v zahradě zámku Bzenec. Lidí posedávají na dekách, poslouchají příjemnou hudbu, povídají si nebo k vínu přikusují delikatesy. Myšleno je i na děti, pro ty je zajištěno loutkové divadlo. Poprvé jsme tady dokonce ochutnali i zmrzlinu z vína. Bože, ta byla tak dobrá!

Vůbec se nám nechtělo Bzenec opouštět, ale nocleh jsme měli zařízený sousední Strážnici. Pro svou polohu a naše pohodlí jsme si vybrali pokoj se snídaní v Hotelu pod Věží. Den jsme zakončili večeří a procházkou po Strážnici.

Druhý den po úžasné snídani jsme vyrazili za historií místního kraje do Skanzenu Strážnice – Muzea vesnice jihovýchodní Moravy. Celá expozice je hodně rozsáhlá a strávili jsme tady hodně času, byli jsme rádi, že máme s sebou alespoň pití pro děti.

Po poznání historie běžných lidí, přišel čas i na šlechtu. Hned v sousedství Skanzenu se nachází zámek Strážnice s nádherným rozsáhlým parkem.

Celý náš výlet nakonec zakončujeme, jak taky jinak, v Zámeckém sklepy Strážnice, které se nachází přímo v centru městečka. Den předem jsme měli možnost ochutnat pár jejich vín, proto nakupujeme nějaké do zásoby domů. Vinařství nabízí i prohlídky svých vinných sklepů s koštem i bez. Jen děti by to nebavilo, takže koštování ve sklípku necháváme na dobu bezdětnou a míříme si to zpátky domů.

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *