fbpx
Poznaň - Vlk na cestách
Blog,  Dovolená a výlety v Polsku,  Kam na výlety

Poznej Poznaň s dětmi

Jeden krásný podzimní víkend jsme s rodinou vyrazili do jednoho z největších a nejstarších polských měst. Poznat Poznaň s dětmi. Toto město je menší než naše Praha, ale větší než Brno. Můžeme ho přirovnat k dvěma Ostravám.

Jak nás napadlo jet právě sem?

Jako každý náš výlet nás do Poznaně přivedla náhoda…. a koronavirová situace. Polsko aktuálně (10/2020) nemá vůči cestujícím z České republiky žádná omezení. Tak jsme se prostě jednoho krásného dne sebrali, píchli prst do mapy a vyrazili. A vzali jsme s sebou i další členy rodiny, protože čím víc dětí, tím větší sranda. Jen jsme zapomněli, že děti jaksi nebaví celodenní putování po nudných památkách a muzeích. A dlouhé pochodování po městě už vůbec ne. Ale poradili jsme si, město je nádherné a rozhodně není nudné. Takže z motta výletu “Poznej Poznaň s dětmi” nám vzniklo “Poznaň – Tour de Dětské hřiště”.

Z původně pro děti nudně vypadajícího výletu nám vznikl víkend plný zábavy, kdy jsme ani nestihli projít, vše co jsme si předsevzali vidět. Z Ostravy to máme trošku z ruky a pro děti by to bylo na jeden zátah moc dlouhé, tak jsme si objednali ubytování přímo v centru kousek od Starého města v Hotelu Altus. Do Poznaně létají i letadla. Letiště je od centra vzdáleno jen 7km a polské taxislužby stojí polovinu, co ty české.

Vydejte se na výlet do Poznaně >>

Jezero Malta

Poznaň s dětmi

Toto byla naše první zastávka. Místo, kde jsme mohli děti “vypustit” se vyběhat a protáhnout. Jezero Malta je uměle vytvořená vodní nádrž a místní se z ní snaží vytěžit maximum. Je dlouhá 2200m a široká jen 460m a najdete tady snad všechno na co si vzpomenete. Když začneme zlehka, tak: dětská a workoutová hřiště, cyklostezka, pláž s vyhrazenou plochou ke koupání, lanový park …. to vše se dá čekat.

Ale to rozhodně není vše: termální lázně s aquaparkem, Zoo, sjezdovka, bobová dráha, kolotoče, hřiště na petanque, minigolf nebo kryté kluziště. Navíc se na něm pořádají závody v rychlostní kanoistice a veslování, včetně Mistrovství Evropy a Mistrovství světa. Na tomto místě rozhodně nemají šanci se nudit ani vaše děti, ani vy.

Staré město

Poznaň s dětmi

Centrum starého města je nádherné. Množství dlážděných uliček, malovaných domů a romantických zákoutí. Hlavně náměstí je jedním z nejkrásnějších, jaké jsme kdy viděli. Děti tady možná zaujmou Poznaňské kozy, které každý den vždy v poledne vykouknou z okénka na věži poznaňské radnice.

Na náměstí najdeme i několik muzeí. Děti možná zaujme Muzeum Rogalowe. Jedná se o místo, kde se mluví o historii a výrobě tradičního místního sladkého pečiva podobnému francouzskému croissantu. Prohlídky jsou v polštině a angličtině a součástí je i ochutnávka.

Park Cytadela

Poznaň s dětmi

Jedná se o 100ha park jen 1,5km od Starého náměstí. Při vstupu do něj zapomenete, že jste uprostřed velkého města. Nevidíte žádné stavby, neslyšíte hluk ze silnice. Kolem vás jsou jen vzrostlé stromy, louky, květinové záhony a množství soch. V parku se mimo jiné nachází hned několik dětských hřišť. I proto byl naším cílem on, i když my dospělí preferovali návštěvu ostrova Tumski s monumentální katedrálou. Ale děti u nás prostě mají přednost.

Navíc ani my jsme se nenudili. Park nevybízí jen k bezcílným procházkám po dětských hřištích. Jsou tady hned 2 vojenská muzea, obrovský vojenský hřbitov nebo růžová zahrada.

Kostely, chrámy a katedrála

Poláci jsou známí svou oddaností pro křesťanskou víru, proto u nich není nouze jak o menší roztomilé kostelíky, tak o honosné chrámy a katedrály. Jsou doslova na každém kroku a Poznaň, která patří mezi nejstarší města v Polsku, není jiná. My nakoukli hned do několika z nich. Jen tu nejhonosnější pozňanskou Katedrálu svatých apoštolů Petra a Pavla na ostrově Tumski jsme si nechali na příště. Cestou nemohlo chybět absolvování dalších dětských hřišť v místních městských parčících.

ZOO

Poznaň se chlubí hned 2 zoologickými zahradami: Starou a Novou. Obě dvě ale stojí za návštěvu. Nová Zoo leží na okraji města u Malťanského jezera. Je rozlehlá, moderní, najdeme tady všechny možné druhy zvířat včetně třeba lachtanů. Nechybí tady vláček ani dětské a lanové hřiště.

Poznaň s dětmi

Zato Stará Zoo, to je něco jiného. Leží uprostřed města a už plně nevyhovovala potřebám zvířat a bylo škoda ji zrušit. Město ji zachovalo a udělalo z ní park. Ale ne ledajaký park, část Zoo byla zachována včetně výběhu s několika desítkami zvířat. Vstup je zdarma, jen do pavilonu plazů se platí. Oáza v centru města. Ideální na procházku i na vyblbnutí s dětmi. Dětské atrakce a prolézačky nechybí, ty musely být všude, kam jsme došli.

I vy poznejte krásy Poznaně >>

Celé toto rozlehlé město toho nabízí mnohem víc. A na to, aby to jeden prošlapal a navštívil, je třeba víc než jeden den. Navíc se tady cítíte bezpečně. A v době koronavirových restrikcí Poláci tady na jejich dodržování dbají mnohem víc a přísněji než u nás. Stalo se nám, že dětské hřiště v jednom z místních parků v poledne na 1,5hodiny kvůli dezinfekci zavřeli. A dezinfikují každý den. Pro nás jedno z nejkrásnější měst, které jsme kdy navštívili a plánujeme se sem někdy vrátit.

Další inspirace na výlety a dovolené v Polsku >>

Jsme VLaďka a Kamil, zkráceně VLK, a máme dohromady 4 děti. Milujeme cestování a baví nás svými výlety inspirovat ostatní rodiče a pomáhat jim nacházet zajímavá místa u nás i v zahraničí. Náš příběh si přečtěte zde >>

Leave a Reply

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *