Podzimní prázdniny na úpatí pohoří Gorce

Letos byl teplý podzim, tak jsme se rozhodli podzimní prázdniny na přelomu října a listopadu strávit v Polsku na úpatí pohoří Gorce. Děti měli na prázdniny sice jiné plány, ale s rodiči je prý větší zábava, takže jsme vyrazili v plném počtu.

Pohoří Gorce jsou součástí Karpat a leží v Polsku, na sever od Vysokých Tater. U nás jsou téměř neznámé, opomíjené hlavně díky blízkosti Tater. Ale že by byly nějak nízké kopce, to se říct nedá. Nejvyšší hora Turbacz je vysoká přibližně jako naše Lysá Hora.  Z Ostravy je to sem cca 200 km a ta nádherná panenská příroda za to stojí.

Ubytování i s polopenzí jsme si zamluvili v příjemném penzionu Royal Kompleks v lázeňském městečku Rabka-Zdroj. Ubytování čisté, velká zahrada s hřištěm, uvnitř fotbálek i dětský koutek s opičí dráhou, pro naši smečku perfektní. Rabka-Zdroj má navíc nádherný a velký lázeňský park plný všelijakých aktivit pro malé i velké. Byl podzim, tudíž brzy tma, takže jsme do parku vyráželi až za tmy, ale dětem to nějak nevadilo. V létě toho je v Rabce-Zdroj mnohem víc, skvělá je třeba návštěva skanzenu nebo zábavní park Rabkoland.

Návrh bez názvu 1 e1581348591306

Víkend jsme měli naplánovaný, ale člověk míní a děti a počasí mění.

V pátek jsme vyjeli z domu za nádherného slunečného počasí a zamířili si to rovnou do městečka Nowy Targ. Chtěli jsme tam navštívit hned několik zajímavých míst, ale kvůli komplikacemi se silnou dopravou nám zbylo jen pár hodin času. K nadšení našich dětí jsme zaparkovali hned vedle přistávací dráhy místního letiště. Nebe bylo plné vznášejících se větroňů, každou chvíli některý vzlétával nebo přistával.

Posedávat na letišti ale nebyl náš hlavní cíl. Poblíž začínala přírodní rezervace Bor nad Czerwonem. Jedná se o rašeliniště, tudíž hlavní stezky jsou postaveny z dřevěných prken a krásně průjezdné i kočárkem. Vedlejší stezky jsou pak už klasické lesní. Je to až pohádkové místo.

A85319dc 67d3 442b ab6a 8928141ba3c1 1 105 c

Po procházce vzhůru do Rabky-Zdroj ubytovat se, navečeřet a hurá na večerní řádění v lázeňském parku.

Další den nás čekají samotné Gorce. Jako každé hory, i Gorce nabízí množství chat, kapliček, rozhleden či studánek, my si do naší trasy přidali i jednu specialitku pro děti. Uprostřed lesů je totiž starý vrak letadla z 2.světové války. V mapách se dá najít jako „Pańska Przehybka“. Ale jak člověk plánuje, příroda si to zařídí jinak. Ráno jsme se vzbudili do mlhy a představa toho, že čekáme na zlepšení počasí a následně pak rychle proběhneme hory se 4 dětmi dřív než bude tma (v 16hod šero, v 16:30 úplná tma) nám nepřišla vůbec reálná.

Čas na plán B

Vždycky nějaký máme v záloze. Po snídani vyrážíme opět směr Nowy Targ a dál k Čorštýnskému jezeru. Jezero je jen co by kamenem dohodil od státních hranic se Slovenskem a na jeho březích se nachází hned 2 hrady. Začínáme na hradě Niedzica. Hrad je zachovalý, pořádají se v něm běžně turistické prohlídky. Bonusem je pak návštěva historické sýpky nebo expozice koňských kočárů. V podhradí je příjemné se projít po přehradní hrázi, dát si kávu v místní kavárně, případně vyrazit na některou z okolních turistických tras. V letním období se tady dokonce pořádají vyhlídkové plavby. A aby toho nebylo málo, největším lákadlem pro děti je tady venkovní zábavní hřiště: lanový park, muzeum miniatur, 5Dkino, laser game,… Dá se tady zabavit na hodně dlouho.

299fb5cd a9c3 4138 9292 ef62ca6b3a48 1 105 c e1581348804162

Když se nám děti podařilo odtrhnout od všech těch činností, přesunuli jsme se jen o pár kilometrů dál na druhou stranu vodní nádrže k hradu Čorstýn. Hrad je opět přístupný, jen už to nejsou nazdobené pokojíčky jako u jeho bratříčka na druhém břehu přehrady, spíše se jedná o částečně zrenovovanou zříceninu. Poblíž hradu je opět přístav pro vyhlídkové plavby a adrenalinová lanová dráha přes jezero.

E0925ed5 9153 4dd5 8a8f f6774d29784e 1 105 c e1581348987535

Děti si den užili a po večeři opět míříme ke zpívající sloní fontáně a na prolézačky do lázeňského parku.

Poslední den nám osud výpravu do Gorců opět nedopřál. Ochladilo a spustil se studený liják. Nevadí, pohoří nám zůstává na seznamu plánovaných cílů, alespoň máme důvod se sem vrátit.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

Napsat komentář