Do Řecka na Kós s dětmi bez cestovky

Letos, hned na začátku letních prázdnin, jsme vyrazili do Řecka na ostrov Kós s dětmi bez cestovky. V Řecku jsme dlouho nebyli, chybělo nám čisté moře, bílomodré domečky, výborné jídlo a úžasně milí lidé.

A proč bez cestovky?

Samozřejmě kvůli našemu pohodlí a taky ceně. Máme 3 děti a čtvrté na cestě a neustále se setkáváme s nepochopením okolí. Proč bez cestovky? Vždyť je to hrozně drahé! Jak se dostanete na hotel? Co s dětma? Je to hrozně komplikované. Proboha a to chceš letět těhotná? Jen ti nejbližší, co už nás znají, nebo co si to zkusili s náma, ví své. Proto tentokrát vypíšeme podrobný soupis včetně cen.

Děti u bazénu - vlk na cestách

Jak jinak začít než letenkama

Sehnat dobrou letenku, za dobrou cenu je občas adrenalin. My měli stanovený přesný termín dovolené a vyčkávali jsme na letenky někam na jih Evropy k moři za dobrou cenou. Letos jsme měli v plánu dovolenou čistě relaxační, žádné velké chození a poznávání (hlavně kvůli těhotenství). V dubnu se nám poštěstilo, společnost Laudamotion expandovala a objevilo se velké množství výhodných letenek z Německa. Ano, Berlín máme trošku z ruky, ale po diskuzi o tom, že je to jen o kousek dál než do Prahy, a při srovnání cen z blizkých letišť, 50EUR/ zpáteční letenku v červenci přes státní svátky do Řecka na ostrov Kós prostě bylo bezkonkurenčních. Pro naše pohodlí ještě přikupujeme i místenky a platíme celkem 270 EUR (cca 7020 Kč) za pět zpátečních letenek. Tipy na to jak cestovat těhotná letadlem najdete v předchozím článku zde.

Laudamotion - vlk na cestách
Laudamotion

 

Další na řadě – ubytování

Tady jsme trošku narazili. Byl problém sehnat dvouložnicový apartmán nebo apartmán, kde by nás ubytovali všech 5 najednou. Navíc jsme nároční. Chceme být blízko pláže, ideálně hned na ní, a potřebujeme bazén pro děti. Nakonec jsme sehnali krásný menší rodinný hotýlek přímo na pláži, s bazénem, dětským hřištěm, s klimatizací a ledničkou na pokoji a v klidném prostředí, daleko od přelidněných turistických center – Apartments Sweet Kalimera. Cena přijatelná 531,30 EUR /týden pro všech 5 osob (cca 13.814Kč) a jako bonus neuvěřitelně ochotný, milý a vstřícný personál.

Sweet kalimera apartments - vlk na cestách
Sweet Kalimera Apartments

Nakonec cesta z letiště na hotel

Jak jinak než pronájmem auta. Díky němu jsme se mohli nejen dostat na hotel, ale dalo nám i svobodu projet si ostrov, nakoupit si, zajet si do konkrétní restaurace a mnoho dalšího. Ceny pronájmů se pohybují od 90 EUR/ týden. Jenže jsme narazili na specifikum některých zemí, autopůjčovny chtějí deposit (vratnou zálohu) a to ne malý. Hned u první autopůjčovny po nás chtěli deposit neuvěřitelných 1.650EUR, to je víc, než kolik jsme chtěli dát za celou dovolenou. Dalo se připlatit si za pojištění a tím deposit snížit, ale to byli částky 2x vyšší než samotné půjčovné. Hledali jsme tedy mezi místními malými podnikateli a pronájem vycházel od 250 EUR/ týden bez depozitu. I to se nám zdálo ještě pořád hodně. Nakonec se nám podařil sehnat kompromis, půjčovné 94,50 EUR + pojištění 41,94 EUR, které snížilo deposit na přijatelných 250EUR. Pronájem auta na celý týden nás nakonec stál celkem 136,45 EUR (cca 3.548 Kč) + deposit (vratná záloha blokovaná na kreditní kartě) 250 EUR, který nám hned 2 dny po ukončení dovolené připsali zpátky na kartu. Konkrétní autopůjčovnu nelze doporučit, liší se to případ od případu. Hodně závisí na lokalitě, ročnímu období a délce půjčovného.

Pronájem auta - vlk na cestách

Samozřejmě tímto naše finanční náklady nezkončili. Museli jsme se nějak dopravit z domova na letiště a taky se celý pobyt nějak stravovat. Do Berlína jsme jeli autem a nechávali ho na hlídaném parkovišti u letiště. Více info rádi na požádání poskytneme. Nakonec jídlo, to jsme řešili svépomocí, ale nevařili jsme. Dovolená je prostě dovolená! Na Kosu je dostupné vše, co i u nás, takže zajet si nakoupit do Lidlu bylo zcela přirozené. Snídaně a obědy vyřešeny. Večeře jsme pak měli teplé, ochutnávali jsme místní kuchyni. Ale tyto finanční náklady a ještě případné další (např. za vstupy do turistických atrakcí) jsou čistě individuální, nikdy vám je žádná cestovka do ceny zájezdu nepřipočítá. Proto je nezapočítáváme ani my.

Gyros pita - vlk na cestách
Gyros pita
Souvlaki - vlk na cestách
Souvlaki

Takže klasicky suma sumárum letenky+ubytování+auto= 7.020 + 13.814 + 3.548= 24.382,- Kč za kompletní dovolenou vč. fakultativních výletů v apartmánu s bazénem přímo u pláže pro rodinu se 3 dětmi za týdenní dovolenou v Řecku na ostrově Kós, tj. cca 4.877,-Kč/os/pobyt.

Buďte první, kdo se dozví o našich nejnovějších tipech pro cestování s dětmi i bez nich.

Přihlaste se k odběru novinek!

Newsletter je spíše občasníkem. Nebudeme vás obtěžovat častěji než 1x týdně.

Nespamujeme! Další informace naleznete v našich zásadách ochrany osobních údajů.

4 komentáře u „Do Řecka na Kós s dětmi bez cestovky“

    • Využíváme placená parkování, která nabízí i airport shuttle (přepravu na letiště a zpět v ceně parkovného). Některé aerolinky u některých letišť tuto službu zprostředkovaně nabízí za zvýhodněnou cenu přímo na svých stránkách. Bohužel ne u letiště Berlin Tegel. Na náš termín již bylo hodně vyprodáno a ceny za parkování od 100 eur/ týden. Nakonec jsme využili službu španělské společnosti parclick.com, díky které jsme parkovali za 60 eur/týden na parkovišti, které se jinak tvářilo vyprodaně.

      Odpovědět
    • Asi stejně jako u nás. V obchodě jsme nakupovali to, co doma a za podobné ceny – pečivo, máslo, sýry, ovoce, zeleninu i sladkosti. Jen je třeba vyhnout se dražším „plážovým“ marketům a zapátrat v obchůdcích, které navštěvují místní. A pro teplá jídla jsme hodně používali Tripadvisor, který nám pomohl najít restaurace, kde se dalo dobře, hodně a levně najíst. Naše děti preferovali gyros, který v blízkém městečku prodávali v housce s hranolkama od 2,50 EUR. Samozřejmě to nebylo denně, to by nám gyros lezl i ušima :D. Jídlo v restauraci od 6 EUR za porci. Sumu za jídlo za pobyt si už nepamatuji.

      Odpovědět

Napsat komentář